Persikka-jääteetä tee-se-itse?

peach

Näin kesähelteillä jäätee on lempijuomaani, ja kun sitä kerran kuluu, mielellään teen sen itse enkä osta kalliilla valmiina. Sitruunajääteetä on helppo tehdä valmiista sitruunamehusta, teestä ja sokerista, mutta miten teehen saisi tuon persikka-aromin? En ole missään nähnyt persikkamehua, joka tarkoitukseen sopisi - itse asiassa en persikkamehua ole nähnyt minkäänlaista. Saako sopivaa mehua tai esanssia mistään?

4

1801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • only-me

      Ainakin persikka-makusiirappia voi etsiskellä. Voi olla aika vaikea löytää, mutta tiedän, että sitä on olemassa. Se korvaisi samalla sen sokerinkin sitten.
      Ja joki ihan kaupan valmis persikkatee, siitä voisi kokeitta? Entä FunLightin persikka-passion -mehutiivisteestä?
      En ole mikään teen ystävä itse, joten en keksi muuta. Mutta onnea etsintöihin! :>

      • peach

        Kiitos, täytyy yrittää etsiskellä tuota makusiirappia - se kuulostaa noista parhaalta vaihtoehdolta. Katsoin jääteen valmistusaineita, ja niissä sanotaan, että olisi käytetty ihan oikeaa persikkatäysmehua, mutta eipä ole sellaista näkynyt kaupoissa.


    • Variaatio

      Elikkäs siis uudella valmistajalla, Robinsonsilla, on sellaista persikka-mehutiivistettä, joka on täysin lisäaineetonta. Olen testannut itse tuon mehun, ja kyllä se persikalta maistuu, toisin kuin FunLightin litkut. Suosittelen!

    • Jäätee

      Hei,

      käy cafetoria.fi:n sivuilla.
      Sieltä löytyy persikka siirappia 1l pulossa.
      Laitat sitä hieman ja vettä, niin nam :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8018
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3842
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1290
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1123
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      30
      1057
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      840
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      812
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      752
    Aihe