Perintöverouudistus punaisten

Voisi sanoa että nyt on ilmassa todellinen "red alert!"

Lipposen ex-avustaja Mikael Jungnerin (SDP) johtaman YLEnkin mm. tänään mollaama perintöverouudistus on todellisessa vastatuulessa.

Mitä tapahtuu jos punainen verkosto onnistuu nyt torpedoida välttämättömän perintöverouudistuksen?

Suomi menettää kymmeniä tuhansia yrityksiä ja tiloja jolle ei enää jatkajaa löydy, ts. näiden kohtaloksi koituu sosialisointi.

Olen todella huolestunut viranomaisten vallasta tässä totalitäärisen sosialismin Suomi-Finlandiassa.
3231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei ole kovinkaan fiksua liioitteluun vastata samalla mitalla.

Ja punikitelunkin luulisi olevan jo ohi.

Sitä ja ryssittelyä ei harrasta kuin Ritva Santavuori.

Äänestä

jos perintövero poistetaan niin poistettakoon se kaikilta.
Mutta jos varat ei anna periksi niin sitten on laskettava prosentteja.
Mutta jos sekään ei onnistu silleen että se kohtelis kaikkia tasavertaisesti niin sitten olkoon ennallaan.
Ei sillä perintöverolla mitään uusia työpaikkoja synnytetä.
PASKA KOKO PERINTÖVERO JUTTU.

Äänestä

Verotuskohtelun on oltava Suomessa oikeudenmukaista ja veronmaksajan maksukyvyn mukaista.

Edellinen hallitus poisti Suomen rikkaimmilta varallisuusveron. Nykyinen hallitus on lisäksi poistamassa ainoastaan kaikkein rikkaimmilta mahtisuvuilta, maatiloilta, metsäruhtinailta... perintöveron vedoten juuri siihen että mahtisukujen perijät tai rikkaat maatilalliset eivät jatka rahantekemistään jos eivät saa 0-verotusta. Kyllä ne jatkavat. Jos lopettavat, se tapahtuu muita syistä kuin perintöverosta.

Antti Piippo on Elcoteqin omistajana siirtänyt tuotantoaan orjatyövoiman maihin. Lähes 20.000 työntekijästä suurin osa toimii ulkomailla kuten Kiinassa. Mitenkähän tähän globaalisaatiotoimintaan perintöveron poisto vaikuttaisi. Yritykset etsivät halvan työvoiman maita ympäri maapalloa ja siirtävät sinne tuotantoa saadakseen sijoituksille paremman tuoton. He myyvät yrityksensä myyntivoittojen pienuuden vuoksi silloin kun se on kannattavinta, ja silloin kun sopiva ostaja ilmaantuu ei siihenkään vaikuta perintövero.

Tähän rikkaiden veronpoistoverukkeeseen ei usko kukaan järkevä kansalainen kuten ei myöskään vero-opin professori (A-talk).

Missään muualla maailmassa ei ole poistettu kaikkein rikkaimmilta sekä perintöveroa että varallisuusveroa - ei edes USA:ssa.

Näiden Suomen rikkaimpien omistajien verohelpotukset merkitsevät 600 miljoonan euron verovähennystä vuosittain. Sukupolvien saatossa se merkitsee yhteiskunnan totaalista jakoa rikkaaseen yläluokkaan ja alaluokan pysyvään köyhyyteen.

Suomessa on verotuksessa menty koko ajan lähemmäksi tasaverotusta, mikä on merkinnyt sitä että pienituloiset maksavat suhteellisesti enemmän veroja. Eläkeläisten vero-% on suurempi kuin vastaavan tuloluokan palkansaajien. Myyntivoitoista veroja maksetaan vähän ja nyt sijoitustuototkin jätetään verottamatta. Kyllä veropolitiikka on ollut vahvasti hyvätuloisia suosivaa jo tähänkin asti. Joten Sinun ei tarvitse olla siitä huolissaan.

Voit olla huolissasi kansakunnan jakaantumisesta todella rikkaisiin ja todella köyhiin keskiluokan samalla supistuessa.

Voit olla huolissasi köyhyysloukussa elävistä suomalaisista. Voit olla huolissasi vähimmäistyöttömyysturvan varassa elävistä, joiden toimeentulotukea leikattiin vuonna 1998.

Miksi puhut sosialismin Suomi-Finlandiasta.
Suomessa ei ole ollut vasemmistohallituksia.
Tässä hallituksen kokoonpanot surkealta 90-luvulta asti, kuten näet kaikki ovat oikeistohallituksia.

Holkeri Harri
SDP 8
KOK 7
RKP 2
SMP 1
Vasemmisto 8, oikeisto 10

Aho Esko
Kesk. 8
Kok 6
RKP 2
SKL 1
Vasemmisto - , oikeisto 17

Lipponen Paavo
SDP 7
KOK 5
RKP 2
Vas 2
Amm. 1
Vihr. 1
Vasemmisto 9, oikeisto 8, amm. 1

Lipponen Paavo II
Kok 6
Sdp 6
RKP 2
Vas 2
Amm 1
Vihr. 1
Vasemmisto 8, oikeisto 9, amm. 1

Jäätteenmäki Anneli
Kesk. 8
Sdp 8
Rkp 2
Vasemmisto 8, oikeisto 10

Vanhanen I
Kesk. 8
Sdp 8
Rkp 2
Vasemmisto 8, oikeisto 10

Vanhanen II
Kesk. 8
Kok. 8
Rkp 2
Vihr. 2
Oikeisto 10

Kuten näet, demarit ovat olleet yleensä vähemmistönä oikeistohallituksissa. Keskustapuolue ja RKP ovat olleet lähestulkoon jokaisessa hallituksessa. Osoita syytöksesi siis oikeaan kohteeseen.

Esko Ahon oikeistohallitus sai Suomen talouden rapakuntoon -90 luvun alussa. Konkurssiaalto pyyhkäisi yli Suomen. Kahden asunnon loukkuun joutuneet maksoivat pienyrittäjien ohella kohtuuttomat velkojen korot. Valtio armahti pankit konkursseilta ja jätti yksityiset velkavankeuteen.
Asuntolainojen korko oli 15 % - jopa 20 %.

HUH HUH toivottavasti säästymme samalta tämän oikeistohallituksen toimiessa "Isänmaan Toivona."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hampaissa..... kirjoitti:

Voisi sanoa että nyt on ilmassa todellinen "red alert!"

Lipposen ex-avustaja Mikael Jungnerin (SDP) johtaman YLEnkin mm. tänään mollaama perintöverouudistus on todellisessa vastatuulessa.

Mitä tapahtuu jos punainen verkosto onnistuu nyt torpedoida välttämättömän perintöverouudistuksen?

Suomi menettää kymmeniä tuhansia yrityksiä ja tiloja jolle ei enää jatkajaa löydy, ts. näiden kohtaloksi koituu sosialisointi.

Olen todella huolestunut viranomaisten vallasta tässä totalitäärisen sosialismin Suomi-Finlandiassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu