Jumala

Hyvin vanha

Jumala on hyvin vanha muinaisuskonto joka nykypäivinä tullut eri muodoissa esille. Esimerkiksi tällä hetkellä jumala uskontoja on varmaan satoja tai tuhansia tai jopa kymmeniä tuhansia. Suomessa nykypäivinä esiintyvät jumal muinaisuskonnot ovat krisseliusko, hellundai, jopa islam uskokin on suomessa.

4

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skepti

      Enemmän tässä maassa on vakavia kiven tai puun palvojia kuin naama sinisenä huutavia mielipuolia.

      Kumpien kelkkaan hyppäisit?

      Taitaisivat kivien ja puiden palvojat saada äänivyöryn.

      Mene islamisi kanssa vitsi osastolle.

    • ..Affenanmaalla?

      Ahvenanmaan pääsaaren keskeisin pitäjä on Jomala (lausutaan "jumala"), josta mm. melko äskettäin rakennettu Maarianhamina on erotettu 1800-luvulla.

      Luultavasti Jumalan kylä oli Ahvenanmaan suomalaisella kaudella saarten pääpaikka ja kulttikeskus.

      • Aaron Efraim

        Jumala asuu korkeudessa ja pyhyydessä ja niiden tykönä, joilla on särjetty ja nöyrä henki.
        Ennen toista maailmansotaa Ahvenanmaalla oli ollut runsaasti nöyrää Herran etsintää Eräskin kirkkoherra oli rukoillut seurakuntalaistensa ovipielessä tunteja (jopa 5-7), että nämä tekisivät parannuksen. Kun keskustelin laivalla Ahvenanmaan hengellisestä tilantesta -80 -luvulla, niin muistan, kuinka eräs nuori tehosti sanojaan viittaamalla kädellään voimakkaasti: "Ne vanhathan ovat kaikki sellaisia" (tarkoitti uskovia).
        Ateistina en tajunnut, miksi Ahvenanmaa välttyi sodalta, sillä se olisi ollut kohtuullisen halvalla rakennettavissa lähes voittamattomaksi linnoitukseksi - ydinaseitahan silloin ei vielä ollut. Nyt tajuan, että rukous, parannus synnistä ja Raamatun ohjeiden mukainen elämä todellakin on parempi turva, kuin sota-aseet!
        Siun. A.E.


    • Aaron Efraim

      Jumala on todellakin "vanha", jos ajatellaan historiallisesti, koska Hän jo alussa loi taivaan ja maan - mutta myös hyvin nuori, sillä Hän on sama vielä sittenkin, kun aikaa ei enää ole. Myös Jeesuksen lunastustyö ristillä on iankaikkinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2541
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1447
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      814
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      37
      814
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe