Eevoluutiokeskustelu

kannattaa siirtää

asianomaiselle palstalle. Siellä on asiantuntijoita, jotka pystyvät vastaamaan uskovaisten väitteisiin kunnolla.

Uskovat voivat omissa ympyröissään kernaasti uskoa luomiskertomukseen, mutta yleispäteväksi totuudeksi siitä (luomiskertomuksesta) ei todellakaan ole.
Uskovien kannttaisi antaa periksi, ja tehdä niinkuin monet uskovaiset ovat jo tehneet. Ts. muuntaa luomiskertomusta siten, että se sisältää myös evoluutioteorian.

Näin uskovat saisivat pelastettua kasvonsa ja kaikki olisivat tyytyväisiä.

On nimittäin niin, että uskovat ovat jo kauan sitten hävinneet taistelunsa luomiskertomuksen puolesta 5-0. Kannattaisi myöntää tappio, eikä jankuttaa samaa vuodesta toiseen.

7

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • evouskovat eivät osaa vastata

      Itse olen käynyt evoluution asiantuntijoiden kanssa keskustelua vuodesta 1998 eri foorumeilla eivätkä he kertaakaan ole kyenneet vastaamaan kysymyksiini kunnolla. Evoluutiosta ei ole tähän mennessä löydetty ainuttakaan kiistatonta todistetta. Kaikki "todisteet" ovat tulleet määritelmiä muuttamalla ja hyvää mielikuvitusta käyttämällä.

      Pelkästään jo kysymys, että mistä alkulimassa oleville molekyylikasautumille tuli ajatus idea tai tahto kehittyä, on jäänyt vastausta vaille. Jos tähän kysymykseen ei saada vastausta niin koko evoluution korttitalo kaatuu siihen paikkaan.

      Tämä oli vain yksi esimerkki näistä kysymyksistä, jotka ovat elinehtoja koko evoluutiolle.

      • todistetta olet

        löytänyt luomiskertomuksen puolesta?

        Mitähän varten esimerkiksi Suomessa julkinen sana käyttää evoluutioteoriaa kaikessa asiaa koskevassa tieteellisessä keskustelussa? Koskaan ei samoissa yhteyksissä mainita luomiskertomusta.


      • josta ei löydy yhtään aitoa...
        todistetta olet kirjoitti:

        löytänyt luomiskertomuksen puolesta?

        Mitähän varten esimerkiksi Suomessa julkinen sana käyttää evoluutioteoriaa kaikessa asiaa koskevassa tieteellisessä keskustelussa? Koskaan ei samoissa yhteyksissä mainita luomiskertomusta.

        Katotaan luomista sitten myöhemmin, mutta nyt oli kyse evoluutiosta, josta ei tieteellisen kritiikin alla löydy yhden yhtäkään kiistatonta todistetta - ja aukkojen määrä suorastaan huutaa tieteellistä selitystä.


      • Funderi
        todistetta olet kirjoitti:

        löytänyt luomiskertomuksen puolesta?

        Mitähän varten esimerkiksi Suomessa julkinen sana käyttää evoluutioteoriaa kaikessa asiaa koskevassa tieteellisessä keskustelussa? Koskaan ei samoissa yhteyksissä mainita luomiskertomusta.

        Kuten jo äsken totesin, evolutistit eivät vastaa muuten kuin vastakysymyksillä.

        Mutta yritetäänpä taas: ensin minun vastaukseni.
        Olen löytänyt monta kiistatonta todistetta luomiskertomuksen puolesta: taivas, maa, meri, ilmakehä (taivaanvahvuus) tähdet, aurinko, kuu, linnut, vesieläimet, maaeläimet, ihminen. Niitä on aika paljon.
        Luomiskertomuksen mukaan Jumala loi ne sanallaan paitsi ihmisen. Ihmisen hän rakensi maasta ja omasta hengestään.

        Tämä todistus ei tietenkään tyydytä sinua koska voit samalla tavalla todistaa evoluution. Kaikki nämä minun todisteeni ovat uskosi mukaan kehittyneet evoluutiossa miljoonien vuosien ajan.

        Toinen kysymyksesi on mielenkiintoinen. Niin miksi julkinen sana ei mainitse luomiskertomusta?
        Miksi TV:n luonto-ohjelmat tyrkyttävät tuutin täydeltä evoluutiota joka käänteessä? Miksi koulujen oppikirjat ovat sitä täynnä?
        Miksi Jumala ei enää kelpaa niin kuin kelpasi edellisille sukupolville? Mitä on tapahtunut?
        Luopumus josta Raamattu puhuu, on tapahtunut.
        Kaikkea muutakin mistä Pyhä kirja puhuu on tapahtunut ja tapahtumassa ja tulee tapahtumaan.
        No niin, nyt vastauksia on annettu.

        Minun mielipiteeni on että kyse on uskosta, joten en jatka vaan annan sijaa toiselle keskustelijalle, joka odottaa vastaustasi.
        Nyt on sinun vuorosi joten vastaa, ole hyvä.


    • maailma nauraisi meille,JUMALAN sana on pyhä,RAAMATTUN sana on totta,AAMEN

    • Funderi

      Eräs evoluution kannattaja tuli tällekin palstalle sen heittämään ja helluntailaiset tarttuivat innokkaasti mukaan. Miksei hän pysynyt asianomaisella palstalla? Ehkä siellä oli tylsää kun kaikki olivat samaa mieltä?

      Ei kai se loukkaa ketään eikä haittaa että aiheesta keskustellaan helluntailaisuudenkin piirissä?

      Kyseessä on kaksi uskoa. Usko evoluutioon on vaihtoehto uskolle Jumalaan. Niitä on yritetty yhdistää ja saada sopusointua aikaan mutta evoluutio ei sovi Raamatun luomiskertomukseen.
      Todelliset evolutionistitkin tietävät monta selvää vastakohtaa luomiselle eikä Raamatun ilmoitus sovi heidän ajatuksiinsa.

      Ihmettelen evolutistien tapaa keskustella täällä, he vastaavat kysymyksiin aina vastakysymyksillä ja jättävät vastauksen kokonaan antamatta. He eivät osaa perustella herjaavia väitteitään.

    • todé

      iänikuista kahnausta homoista, sekä frihetin & poikalapsen valehteluikisaa? Nou tänks. Menkää vaan te asiantuntijat takaisin evo-palstalle lyömään toisianne viisnolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      974
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      812
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe