Mikäs se on semmoinen tsup ääni, mikä kuuluu tuunatuista turboautoissa kun kuski antaa autolle monoa?
fsfrehfh
6
1318
Vastaukset
- Siitä
Se kuuluu siitä kun vapari miehellä tipahtaa kakka kikkare housuun...
- jlöjlökjlöjlökj
se tulee...
- 200sx
tulisko sittenkin dump:ista.
- TurbotOn
200sx kirjoitti:
tulisko sittenkin dump:ista.
Moni luulee tuon suhahduksen tosiaan tulevan hukkaportista,mutta kyllä hukkaportti useimmissa toimii ihan äänettömästi siellä ahtimen sisällä.Se on siis pieni ahtopaineen ohjaama"läppä"joka aukeaa säädetyssä ahtopaineessa ja päästää osan pakokaasuista virtaamaan turbon siipien ohi ja näin ollen rajoittaa ahtopainetta.
Dumpista se suhahdus useimmiten tosiaan kuuluu. - se kuitenkin
TurbotOn kirjoitti:
Moni luulee tuon suhahduksen tosiaan tulevan hukkaportista,mutta kyllä hukkaportti useimmissa toimii ihan äänettömästi siellä ahtimen sisällä.Se on siis pieni ahtopaineen ohjaama"läppä"joka aukeaa säädetyssä ahtopaineessa ja päästää osan pakokaasuista virtaamaan turbon siipien ohi ja näin ollen rajoittaa ahtopainetta.
Dumpista se suhahdus useimmiten tosiaan kuuluu.taitaa kuulua Bypass-venttiilistä. (kieltämättä hieman sama asia kuin dump, mutta ei kuitenkaan)
Tosin, vakiossa tuokin tuhahdus on niin hiljainen, että peittyy moottorin ym. melun alle. - STi06
se kuitenkin kirjoitti:
taitaa kuulua Bypass-venttiilistä. (kieltämättä hieman sama asia kuin dump, mutta ei kuitenkaan)
Tosin, vakiossa tuokin tuhahdus on niin hiljainen, että peittyy moottorin ym. melun alle.Kyllä se dumpista kuuluu, koska dumppi heittää normaalisti takaisin kierrätettävät ilmat pihalle ja bypass taas kierrättää ne... Ainoa mahdollisuus saada Bypass (DV) suhahtamaan, on laittaa esim vv-suodatin, jolloin sen kuulee suodattimen kautta sen suhahduksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310328Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739887Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056869Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2155332- 1735019
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1684211- 822711
- 1702671
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom572540Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662501