Kun ovat kyseessä mormonit, eli Myöhempien aikojen pyhien Jeesuksen Kristuksen kirkon (MAP) edustajat, niin joudutaan Suomessakin heidän kanssaan toisinaan tekemisiin. Tavallisimmin he ovat nuoria amerikkalaisia miehiä, jotka ovat pukeutuneet siististi, jotka käyttäytyvät hyvin, ja jotka tekevät kotikäyntejä ihmisten koteihin. Lisäksi tärkeimpinä keskusteluaiheina, kun he vierailevat ihmisten kodeissa, ovat yleensä aina Mormonin kirja sekä profeetta Joseph Smithin elämä. Nämä aiheet he ottavat tavallisesti ensimmäisinä ja tärkeimpinä esiin ihmisten kanssa keskustellessaan. Niitä ei voi sivuuttaa, kun yleensä puhutaan mormonismille tärkeistä asioista.
Mutta mitä ajatella mormonismin opista ja poikkeaako se yleensä millään tavoin yleisestä kristillisestä opista? Onko sen opetus millään tavoin yhteneväinen Raamatun opin kanssa vai eroaako se siitä täysin? Mm. näitä asioita yritämme tutkia ja selvittää tulevilla riveillä. Jos sinä itse olet mormoni, kannattaa sinun tutkia näitä asioita.
http://koti.phnet.fi/elohim/Mormonismi.html
Mormonit
20
6080
Vastaukset
- nähdä vaivaa
mormoneiden vastustamiseksi.
Mistähän se on osoitus?
Kustannustoimittajan käsittely olisi ollut tälle teokselle tarpeen! Surkea kieliasu syö uskottavuutta - ai niin, mitä uskottavuutta?- zappax
Siitä että ko. henkilö haluaa omat sivut näkyviin...
Pelkää spämmiä.... Ja
- StillMormon
synkkä yksinpuhelu. Lähdeluettelon laajuuskin kertoo perehtyneisyydestä asiaan. Tarkastelukulma on kapeahko.
Parempiakin lukuelämyksiä löytyy. - tarkastelussa (.)
Mormonismi on yleisnimitys Joseph Smithin 6. huhtikuuta 1830 Fayettessa, New Yorkin osavaltiossa Yhdysvalloissa perustaman Kristuksen kirkosta syntyneille ryhmille. Joseph Smithin perustamasta kirkosta on saanut alkunsa joukko erilaisia kirkkoja ja uskonnollisia yhteisöjä. Niille yhteistä on se, että ne kaikki ovat saaneet alkunsa Joseph Smithin perustamasta kirkosta, ne tunnustavat Smithin Jumalan profeetaksi ja Mormonin kirjan Jumalan sanaksi. Samoin niiden uskontulkinta rakentuu ainakin osittain Smithin kirkon alkuaikoinsa saamille ilmoituksille ja profetioille. Englanninkielisessä maailmassa mormonismiin viitataan myös käsitteellä Latter Day Saints Movement, Myöhempien aikojen pyhien liike.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mormonit- myöskin
tietääkseni
- nnniy6
niin on
- 6fduj43
mä oon samaa mietä
- 6fduj43
mä oon samaa mietähhghh
- Mormoni
Niin että jos olet kiinnostunut mormonismista niin voisin kai jotain selittää. Juu uskomme raamattuun siinä missä kristitytkin MUTTA meillä on myös toinen kirja nimeltä mormonin kirja. Me uskomme että pyhä henki, jeesus ja jumala eivät ole kolmiulotteisia vaan omia persoonallisuuksiaan. Uskomme on ollut maailman alusta asti mutta se virallisesti perustettiin 1830 luvulla. Oikeasti se palautettiin silloin koska se katosi syynä se että kaikki mormoni johtajat teloitettiin. Sen voin todistaa ihan kokemuksesta ja konkreettisesta todistuksesta että tämä usko on totta. Olemme suvaitsevainen uskonto mutta siitä en tiedä kuinka suvaitsevaisia jotkut jäsenet on. Emme katsos ole täydellisiä. Minäkin kirjoitan tätä viestiä ny 3 aikaa yöllä energia juoman avulla :) Nii mutta jos kiinnostaa tietää enemmän niin ilmoita minulle. En viitsi hirveästi kirjoittaa turhaa. Ps. Anteeksi jos on kirjoitusvirheitä.
- Hahhaa
Mormonit on naurettava huuhaa-uskonto, siis joku Jooseppi Smitti muka saa "profetioita" ja muuta vastaavaa huuhaata. Siis se heppu keksi ne omasta päästä, ja huijas kaikki tarpeeks tyhmät mukaan. Mormonit siis on vain tyypillinen jenkkihuuhaa-kultti, joilla on ihan oudot jutut ja jotka keksii "profetioita" omasta päästään.
- kiskoilla seissyt
Taitaa kirjoittaja itse olla hulahula-mies tai muuten kyydistä jäänyt.
Koko sivusto on nähtävästi niin väärä, että on kokonaan poistettu. Omistaja on ehkä tullut muihin ajatuksiin.
- ........
sivustolta. Samat asiat siellä käydään läpi eri paikassa.
- Anonyymi
Huh, hih näitä lahjoja!
Mutta aikansa kutakin!
Mutta Raamattu kestää, vaikka mylvitään ympärillä!- Anonyymi
Huh, huh näitä lahkoja!
Mutta aikansa kutakin!
Mutta Raamattu kestää, vaikka mylvitään ympärillä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 773184
- 492400
- 322117
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812112- 1371879
- 311745
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313291731Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne101569Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51290Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61254