Ainakin Oiva on tästä Uuden-Ukin ilmoituksesta hyvillään. Kuten nyt tiedämme Anneli on Tyytymätön Hallituksen Valtakunnallisesta Lasten päiväkotihoidosta, ja hän toi sen myskin rehellisesti julki. Kyllähän se on politiikassakin niin, jos sinua epäoikeudenmukaisesti kohdellaan, kyllä se jää kalvamaan. Muistammehan Annelin Erosanat;>>>minut jätettiin yksin
Aaria Oopperasta Annelin paluu
Uusi-Ukki
15681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vanhasen palli huojuu jo. Toivottavasti Anneli haastaa saamattoman Vanhasen seuraavassa puoluekokouksessa.
ole hakenut niitä rauhoittavia?
heinäluomaa vaihtoon,olet tosi kero tapaus.
takana.
... populistiseen kampanjaan mukaan tuon lastenpäiväjoitomaksun tiimoilta. Olen tällä saitilla oikein rautalangasta vääntäen todistanut, että kyseessä on kaikin puolin terve uudistus.
Tasapuolisen, puolipäivähoitoon kotona olevien vanhempien lapsia kannustava ja hoitopaikkojen riittävyyttä edistävä uudistus pitää vielä tehdä siten, että maksujen korotus suunnataan myös rikkaiden kotonaolevien vanhempien lapsien kokopäivähoitoon.
Se on vaan sinun mielipiteesi vaikka olisit vääntänyt mallin ratakiskosta.
On aikoihin eletty! Suomenmaakin vastustaa porvarihallituksen katalia toimenpiteitä köyhien kyykyttämiseksi.
http://www.suomenmaa.fi/Kolmossivu.html
Hyvä Oiva. Vahvasta Anneliuskostasi huolimatta uskallat arvostella marttyyriasi. Se on ensimmäinen rohkea teko sinulta neljään vuoteen.
Toivottavasti seuraavaa ei tarvitse odottaa neljää vuotta
jkk kirjoittelee ja yrittää haastaa oivaa .Sossut yrittää taas harhauttaa .(yks ipu)
Tuo aili-a niikiä käyttäväkin on ihan samoilla punisilla muhilla varustettu niinkuin muutkin.
Jos et sä parempaan pysty niin ei oo ei tuu.
mitä näpytteli kun jäi muutama kirjain pois, mutta laittakoon omistaan .
Oivalle voinkin samalla toivottaa vaikkapa mukavaa tulevaa juhannusta.Minä ainakin lämmittelen rantasaunaa ja vähän kalastelen.Taidan laittaa pitkän siiman niin saattaa saada muutaman lahnan savustettavaksi.Lohikalat alkaa jo kyllästyttään kun niitä tulee syötyä niin paljon.Muikkuja minä pääasiassa savustelen mutta lahna ja pikku siika ovat hyviä.Ahvenista teen keiton ja isommat paistan pannulla.Kuhasta en oikein välitä,Siinä on jotenkin niin kuivan oloinen liha.
Lapissa minäpoika syön vain tammukkaa.
Että silleen se keski kesän ilta menee kepulandiassa, niinkuin nuo jotkut haluaisivat suomen nimen muuttaa.Niin piti vielä sanoa että sitten kun Matti Vanhasesta tulee presidentti niin.......Enpä kerrokkaan ettei demarit saa vihiä.
;))))
uusi ooppera, Uusi-Ukki Oulusta! Varma, taattu menmestystarína, vanhasta käppyrästä!
"lasten päivähoito-oikeuden käyttämistä ohjataan nykyistä tarkoituksenmukaisemmaksi ottamalla käyttöön kokopäivähoidon vähimmäismaksu. Lastensuojelullisin yms. perustein tulee lapsella kuitenkin jatkossakin olla oikeus maksuttomaan kokopäivähoitoon." (VALTIONTALOUDEN TARKISTETUT KEHYKSET VUOSILLE 2008—2011)
Asia on harvinaisen yksiselitteisesti ilmaistu: "ottamalla käyttöön kokopäivähoidon vähimmäismaksu."
Se, että lastensuojelullisin yms. perustein järjestetään mahdollisuus maksuttomaan kokopäivähoitoon on kokonaan toinen juttu. Tähän asti 0-maksuluokkaan "pääsemiseen" on riittänyt maksukyvyttömyys, jatkossa maksuttomuudelle täytyy olla lastensuojelulliset perusteet. Pelkkä pienituloisuus ei riitä!
Kyseessä on siis periaatteellinen päätös, jolla vanhemmat joiden lapset tähän asti ovat päässeet maksuttomnan päivähoitoon maksukyvytömyyden perusteella täytyy määritellä myöskin kyvyttömiksi hoitamaan lapsiaan jotta maksuttomuus säilyisi.
Unohdit kokonaan ne perheet, missä molemmat vanhemmat ovat työssä ja ovat KÖYHIÄ. Syynä voi olla pitkä työkyvyttömyysjakso, kaupungeissa kalliit vuokrat, jopa uusi pienyrittäjä, joka työttmyyden jälkeen rohkeni aloittaa ja kokeilla yritystoimintaa. Ei siinä kuule herran huonetta rakenneta vain siksi, että molemmat vanhemmat ovat työssä. On niitä perheellisiäkin köyhiä, vaikka et ökyrikkaana kokoomuslaisena sitä tiedä. Se pienikin päivähoitomaksu voi olla niitti,millä vanhemmat saatetaan entistä tukalampaan tilanteeseen. Köyhä sen tieää. Joten annetaan ihmisten niiden köyhien perheellistenkin yrittää ja ponnistaa, josko leveämpi leipä joskus tulisi ja vaikka kykenisi sitten 0-luokastakin nousemaan.
Mietihän tarkkaan, mitä sammakoita päästelet suustasi, katsos ensin pitää tietää tasapuolisesti ihmisten, niiden köyhienkin tilanne. Ja ne yrittäjät, on niitä todella partureita, kampaajia, hierojia, myymäläapulaisia, työharjoittelussa olevia perheellisiä. Joten, unohda juttusi ja ala katselemaan ympärillesi, mitä todella elämä on.
Ei yhtään lasta,äänikin aivan natajaa niin on akka kiuva.