Koitiloit,,,,

ei kotiloita kiitos

Mikähän nuoliainen/ muu kala, mille kelpaisi kotilot ruokavalion lisukkeeksi, mahtuisi 63L akvaarioon missä asustelee 9 miljoonakalaa tällä hetkellä ( ne ikävät kotilot mitkä majoittuivat tuliaisiksi kasvien mukana). Olen niitä lähes päivittäin nyppinyt itsekin pois, mutta,,,, tuloksetta tietenkin.. Mahtuisiko muutama kääpiönuoliainen mahdollisesti? Kotilot eivät ole edes niitä ns. hyödyllisiä kierteissarvikotiloita, vaan niitä littanoita inhoja,, ja eihän siinä mitään jos niitä olisi ja pysyisi vaan ne muutamat,,,

7

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kotiloita kiitos

      niin ja lisäksi pohjalla asustaa 2 pientä albiinopartis poikasta jotka kasvettuaan siirtyvät isompaan altaaseen,,,

    • Rihma

      Ei tuohon kokoon hirveästi noita kotilonsyöjiä ole. Taitaa olla ainoa keino nyppiä kotilot pois yksitellen tai viritellä niitä kotiloansoja.
      http://personal.inet.fi/luonto/anniina/kotiloapua.html

      Kääpiönuoliainen tarvitsis hiukkasen isomman akvaarion. Onko millis villi- vaiko jalustusmuoto?

      • ei kotiloita kiitos

        Millikset on jalostusmuotoja. Menisikö tuohon akvaan muutama kääpiönuoliainen tai vastaava kelle kotilot kelpaisi, pienempinä? Saisivat kyllä siirron (kotilot tuhottuaan ja) kasvaessaan 300L altaaseen, tällä hetkellä 300L on 3 piikkisilmää, 2kpl n. 6cm partistyttöä, ja 2 vanhaa selkäuimarimonnia, iältään yli 10v, ja lisäksi on 32 kardinaali- ja 4 mustatetraa muutama keskenkasvuinen palettikala jotka odottaa uusia koteja.


      • Rihma
        ei kotiloita kiitos kirjoitti:

        Millikset on jalostusmuotoja. Menisikö tuohon akvaan muutama kääpiönuoliainen tai vastaava kelle kotilot kelpaisi, pienempinä? Saisivat kyllä siirron (kotilot tuhottuaan ja) kasvaessaan 300L altaaseen, tällä hetkellä 300L on 3 piikkisilmää, 2kpl n. 6cm partistyttöä, ja 2 vanhaa selkäuimarimonnia, iältään yli 10v, ja lisäksi on 32 kardinaali- ja 4 mustatetraa muutama keskenkasvuinen palettikala jotka odottaa uusia koteja.

        Joo, jos saat pieniä yksilöitä jostakin, ne voivat mennä hetken sinä pienemmässä altaassa, kunhan siirrät ne sitten isompaan. :)

        Samaisesta antamastani linkistä löytyy siististi altaan minimikoot erilaisille nuoliaisille.
        Tarkasta vielä jostakin nuo vesiarvot ja lämpötilat käykö ne kalastosi kanssa yksiin.


    • milli25

      itselläni oli kans kotiloita 120l akvaariossa. nypin niitä joka päivä pois ja akvaariossa oli kotiloansa mut aina vaan niitä riitti. vaihdoin toisenlaisen pohjahiekan ja huuhtelin kaikki kasvit niin enään ei ole näkynyt yhtään kotiloa.

    • santtupanttu

      Tulevaisuudessa kun ostaa kasveja, kannattaa ne desinfioida alunavedellä, niin ei ainakaan lisää kotiloita akvaarioonsa. Netistä löytyy ohjeita.

      Kääpiönuoliaiset vaativat mielellään vähintään 10 kalan parven, eivätkä mahdu 63 litraiseen millään, koska ovat vilkkaita, uimisesta nauttivia kaloja, kuten kaikki nuoliaiset tuppaavat olemaan.

      • MA7xGE

        Mutta ovathan kalat kaupoissakin liian pienissä, KOSKA EIVÄT OLE PYSYVIÖ KOTEJA. ;)

        Tuolla kai olisivat jonkinsorttisessa "karanteenissa" ennen isoon altaaseen pääsyä. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe