.
Vajaan kolmen kuukauden takainen uutisfilmin pätkä muistuttaa elävästi mieleen valtakunnanmedioihin pesiintyneitten punikkien jatkuvaa terroria. Suorastaan sikamainen pilkka kuultaa läpi tästä esimerkkijutusta, jossa jutun kässäri ja toveritoimittajan äänenpainot ovat sen laatuista skeidaa, että juttua ei uskoisi 2000 -luvun vapaan maan minkään toimituksen enää julkaisevan.
Mutta marxilaisuuttaan rääkyvän vihaa tihkuva ääni ja asenteen ovat kotoisin maaliskuulta 2007, eikä suinkaan 1948 Hakaniemen Halkotorilta jossa SKP:n vallankumousta lietsoneet kiihotuskokouset Hertta Kuusinen johdolla olivat jopapäiväistä leipää.
Saattaahan punikkitoimittajien nykyiseen ärinään - tuossa nauhallakin - olla kyse ihan pelkästä rajattomasta putkiveetutuksesta, kun värisuora mapsahti maaliskussa poikki eikä Lipposen äänikään enään tutusti örise tovereitten iloksi puhemiehen käytävältä.
Kuvanauhalla kuuluu raskaimman luokan Keskusta-vihan lietsontaa. Onneksi Väyrynen on todelinen kansainvälinen pelimies, eivätkä Hakaniemen pikkupolitrukit voikaan hänelle yhtään mitään.
http://www.nelonen.fi/video/default.asp?c=1&v=2597
Seppo Hietanen
"kerimäki st"
CITY-Keskusta
Myös TV 4:n punikit Väyrysen ja Keskustan kimpussa
7
550
Vastaukset
- sepi myös se
että miten vihreille on vittuiltu? Kannatus jyrkässä nousussa. Miksiköhän?
- oivahärkönen
... uutislähetyksen ja suuresti ihmettelin toimituksen asenteita. Kyllähän siinä Väyrysen annettiin sanoa sanottavans, mutta koko uutinen oli luotu mollaamaan Väyrystä.
Väyrynen oli aivan oikeassa menettelyssään. Hän sanoi jo vaalitaistelun aikana, ettei hän rivikansanedustajaksi jäämällä halua pettää niitä äänestäjiään, jotka hänet europarlamenttiin lähettivät. Siitä huolimatta tai juuri siksi hänestä tuli vaalien äänikuningas Lapissa. Hän sai äänestäjäkunnan kokoon suhteutettuna samanlaisen kannatuksen kuin Niinistö Uudella maalla.- lappilainen äänestäjä
Väyrynen petti; Europarlamenttiin hänet äänestäneet. Lopetti hommat kesken siellä, vaikka mandaattia oli vielä yli 2 vuotta jäljellä. Selkärankainen menettely olisi ollut istua EP:n kausi loppuun ja pyrkiä eduskuntaan seuraavissa vaaleissa.
- lappilainen demari
lappilainen äänestäjä kirjoitti:
Väyrynen petti; Europarlamenttiin hänet äänestäneet. Lopetti hommat kesken siellä, vaikka mandaattia oli vielä yli 2 vuotta jäljellä. Selkärankainen menettely olisi ollut istua EP:n kausi loppuun ja pyrkiä eduskuntaan seuraavissa vaaleissa.
Keskustalaiset lappilaiset ovat edusmieheensä erittäin tyytyväisiä. Muuten, montako lappilaista demariministeriä on nykyisessä hallituksessa?
- Lipposen hallituksissa
lappilainen demari kirjoitti:
Keskustalaiset lappilaiset ovat edusmieheensä erittäin tyytyväisiä. Muuten, montako lappilaista demariministeriä on nykyisessä hallituksessa?
Lipposen pääapunkilaishallituksissa taisi istua parhaimillaan samaan aikaan kaksi lappilaista ministeriä, kemiläiset Maija Rask (SDP) ja Jari Vilen (Kok).
- pol. tuntija
Tarkka kuvaus siitä, mitä tuolloin oli Väyrysen pelissä menossa. Olipa Väykyllä vielä otsaa hurskastella, että "epätavallinen menettely, mutta epätavallinen on tilannekin, johon olen JOUTUNUT."
Niinpä niin, hän oli joutunut itse luomaansa tilanteeseen, kun ahnehti hommia kahteen parlamenttiin yhtä aikaa, vaikka säädösten mukaan kerrallaan voi toimia vain yhdessä. Minusta kuten ylivoimaisesta enemmistöstä suomalaisia Väyrynen asetti taas kerran itsensä järjestelmänsä yläpuolelle.
Keskustaa jutussa ei kuin sivuttu, pahoitellen kun iso puolue taas kerran joutuu noloon tilanteeseen yhden miehen takia. Paavo Väyrysen äänestäjät olivat valinneet EU-parlamenttiin. KEPU-tapaan Väykky petti häntä europarlamenttivaaleissa äänestäneet jo asettuessaan ehdokkaaksi eduskuntavaaleissa.
Sen jälkeen Väyrynen syyllistyi kiristykseen ja vahingontekoon eduskunnan arvovallalle, kun hän valintansa jälkeen lähti venkoilemaan valtakirjan tarkastuksessa.
Väyrynen on KEPUn oivallinen mannekiini, sillä KEPU pettää aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2524548Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201461- 551314
- 931235
- 471085
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083