Aloituksista täällä 25% käsittelee tavalla tai toisella homoja.
Kysyisinkin nyt Amokselta ja kumppaneilta: Miten helluntailiike huomioi omat homonsa, vai onko helluntailaisuus puhdas homoista?
Kysyisinkin nyt Amokselta ja kumppaneilta: Miten helluntailiike huomioi omat homonsa, vai onko helluntailaisuus puhdas homoista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
HOmot ei vaan yksinkertaisesti tule seurakuntiin vaan pysyvät maailmassa ja käyvät seurakuntien sijasta gaybaareissa ja gaytapahtumissa.
ns. kaapista ulostulleet, eivät varmaan käy helluntaiseurakunnissa. Mutta on harhainen kuvitelma, etteikö helluntailaisissa olisi homoja siinä kuin muussakin väestössä. Oliko se prosentti 15? Poikalapsi varmaan kertoo.
Homoja on rivijäsenissä, johtajistossa ja saarnamiehissä. Heitä on varmasti myös "hoitajissa". Siis näissä "eheyttäjissä".
se tämä kahden tiiliskiven käyttö. Eihän se satu kun muistaa ottaa peukalot pois välistä.
Mihin perustuu tämä väittämäsi? Saat vastata ihan omin sanoin, mutta minusta vaikuttaa ennemminkin siltä, että se perustuu tällaisten, kuten esim. täällä kirjoittelevan nm. "poikalapsen" valheellisiin väitteisiin, jotka taas perustuvat siihen että hän valehtelee kaikenalaista, mitä on vaikea selkeästi todistaa valheeksi, sekä myös siihen että uskosta osaton, ei ymmärrä koko asiaa, mistä tässä uskon asiassa oikeastaan onkaan kysymys...
Siis MITÄ minä olen muka valehdellut, Krusityperys? Nyt vastaat sanoistasi!
Helluntailaisissa on luonnollisesti ihan yhtä iso prosentti homoja uja lesboja kuin väestössä yleensä. Muutaman tunnenkin: sekä riviuskovia että pastorin.
Ikävä kyllä, olet oikeassa. Piilohomoja on kaikissa seurakunnissa, eikä helluntaiseurakunnatkaan ole heistä vapaita.
että piti tämäki vielä joutua lukemaan. Olen ikäni luullu, et vain katolinen kirkko joutuisi pitämään homonsa, ku ne kieltää papeiltaan heterosuhteen. Olenkin tuumaillu, et homous onki lähtösin katolisesta kirkosta. Yksi pappi käyttää 30-50 poikaa hyväkseen ja nämä puolestaan saman verran kukin, (homous on tarttuvaa kontaktissa) eikös tämän teorian mukkaan maailmassa olis kohta homoja enemmän, ku heteroja. Kyllä kai niitä sitte riittää Helluntaiherätyksen piiriinki