UUSI Blaupunkt travelpilot Lucca 5.2 markkinoilla

41 maata kaikki kytkennät


tutustu...
31212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

TravelPilot Lucca 5.2.:n myötä Blaupunkt on ensimmäinen valmistaja, jonka mobiilissa navigointilaitteessa on yli 40 maan kartat (Länsi-Euroopasta 27 maata katutason tarkkuudella ja Itä-Euroopasta 14 maan valtaväylät ja pääkaupunkien katukartat). Ajo-ohjeet kerrotaan selkeällä suomenkielellä ja näytetään joko 2- tai 3-ulotteisena karttaopastuksena.
Uusi käyttöjärjestelmä ja valikkorakenne helpottavat käyttöä. TravelPilot Lucca 5.2.:n erikoisuutena ovat hipaisukäyttöiset liukusäätimet 16:9-näytön sivuilla. Niiden avulla aktivoidaan päätoimintoja. Äänenvoimakkuuden säätöä, zoomausta ja karttojen tai listojen vieritystä hoidetaan hipaisukytkimillä.

Kolmea toimintonäppäintä käyttämällä voidaan toistaa ajo-ohjeet, palata päävalikkoon tai kytkeä laite pois päältä. Koska eri toimintojen valikot on erotettu toisistaan väreillä, käyttäjä pysyy selvillä siitä, millä toimintotasolla ollaan.




Blaupunktin navigaattori on mukava opastaja myös silloin, kun autoilija siirtyy jalankulkijaksi. Pysäköintitaloon löytää helpommin takaisin vieraassakin kaupungissa, kun navigaattori opastaa reitin.

Uudessa Lucca 5.2.:ssa on myös sisäänrakennettu liikennetiedotteiden (TMC) vastaanotto. Järjestelmä toimii tällä hetkellä kahdessatoista Euroopan maassa mahdollistaen dynaamisen navigoinnin ja ruuhkien kierron vaihtoehtoista reittiä käyttämällä. Uusimman Centrality GPS -vastaanottimen ansiosta paikantaminen ja reitin uudelleenlaskenta tapahtuu nopeasti ja tarkasti. Reitinsuunnittelu useamman pysähdyksen kautta tai eri reittiprofiileilla on helppo tehdä.

Matkan aikana Lucca ilmoittaa äänellä ja symbolilla ylinopeudesta (edellyttäen, että tiedot ovat karttamateriaalissa) ja kertoo matka-ajan tai saapumisajan määränpäähän. Lukuisat erikoiskohteet (POI) sisältyvät karttamateriaaliin, ja ne on toistettavissa symboleilla näytöllä.

Luccan karttasisällössä on lisänä mukana Merian Scout -matkaopas, jossa on yhteensä 250 000 matkakohteen tiedot Euroopassa.

Navigoinnin aikana voi myös käyttää Luccan monipuolisia multimediaominaisuuksia: MP3/WMA-audiotoisto ja WMV-videotoisto SD-muistikortilta, iPodin, monitorin, dvd-soittimen ja peruutuskameran liitäntä. Musiikkia ja ajo-ohjeita saadaan toistumaan auton äänentoistojärjestelmän kautta.

Jotta Luccan sisältämä tieto pysyisi omistajansa hallussa, laitteen voi suojata nelinumeroisella PIN-koodilla.

Huhtikuun puolivälissä päivittyvät laitteiden mukana tulevat Tele Atlaksen 41 maan kartat – Suomen osalta on myös luvassa selvää parannusta

Äänestä

Hyvältä vaikuttaa mutta parisataa liikaa hintaa

Äänestä
  • Suoraa sanottuna se o syvältä...

    Oon myyny luccaa ja monta muutaki merkkiä. Ainoa toimivat ja hyvät ovat TomTom ja Garmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


justers kirjoitti:

41 maata kaikki kytkennät


tutustu...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu