Nyt kaikki uskovaisiksi

Uskonnollisuudesta on joskus jotain hyvääkin, kunhan annostelu on kohdallaan:
http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=3004
10634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vielä kun tietäisi kumpaan luottaa:
"Kanadalaistutkimuksen mukaan uskonnollisten ja hengellisten Alzheimer-potilaiden sairaus saattaa edetä tavallista verkkaammin. Tutkimuksen tulokset julkaistiin arvostetussa Neurology-lehdessä."

Verkaammin = verkkaisemmin = nopeammin, eikö?

Mutta kuitenkin lopussa lukee:
"Haastatteluiden perusteella hyvin hengellisten sekä uskontoaan itsenäisesti harjoittavien Alzheimer-oireet pahenivat _hitaammin_ kuin niiden, joiden elämässä uskonasioilla oli vähäisempi merkitys."

Kumpi on oikein?

Äänestä
  • Verkkaisemmin = Hitaammin

    Äänestä

  • Missä päin Suomea verkkainen vauhti käsitetään nopeammaksi? Minä olen aina ymmärtänyt sen tarkoittavan nimenomaan hitaampaa vauhtia... Esim. joku puhuu verkkaisesti, lähdin siitä verkkaan kävelemään = joku puhuu hitaasti, ts. normaalivauhtia hitaammin. Lähdin siitä hissukseen kävelemään...

    Äänestä

  • Naapurini Ateisti kuoli kun vanhana miehenä vetäs perskännit.

    :)

    Jos uskonnollisuus vaan tarkoittaa riskien minimoimista elämässä niin onhan se itsestään selvää että se pidentää elinikää, mutta entä sen laatua?

    Jaa jaa.. ^^

    Äänestä

Aivojen ränsistymisen syitä on monia. Taisi olla prismassa, että masennus tuhoaa aivosoluja ja masennuslääkkeet jopa kasvattavat uusia. Usko varmaankin ehkäisee mahdollista masennusta. Tukkoiset suonet, liian matala verenpaine ja uniapnea edesauttavat dementiaa. Aerobinen liikunta lisää prefrontaalisia aivosoluja. Uusien asioiden opettelu aikuisiässä ja vanhana ylläpitää aivojen toimintakykyä ja kasvattaa uusia aivosoluja.

Aivojen terveydelle on ymmärtääkseni hyväksi kaikenlainen toiminta ja elämäntapa, joka pitää ihmisen positiivisena ja vireänä ja pääkopan happipitoisuuden hyvänä. Jokainen valitkoon itselleen sopivan aivojen terveyden ylläpitomenetelmän.

Äänestä
  • keskustella uskisten kanssa näillä palstoilla, niin pysyy veri liikkeellä, eikä ole tukosten vaaraa. Verenpaine tosin ajoittain nousee. Mutta kyllä tämä yhtä hyvää aivojumppaa on kuin ristikoiden ratkominenkin.

    Äänestä

pitää nuorena :D

Äänestä

uskonnollisuus ei tarkoita mitään. on vain usko Jeesukseen Kristukseen, tai epäusko ja epäjumalien palvontaa monissa monissa erimuodoissa.

On kovin valitettavaa että tämä sanan parsi uskonnollisuus on juuri epäuskoisten lause jota he viljelevät tietämättä että se ei tarkoita mitään.

Ihan sama kuin toinen puhuisi vedestä, ja toinen hiekasta ja yhtäläisyydet ovat lähinnä vain materian eri muoto ja juoksettavuus.



Jeesus on herra amen.

Äänestä
  • Aloituksessa mainittiin, että annostelun tulisi olla kohdallaan.

    Kiitos oivasta yliannoksen esimerkistä.

    Äänestä

tapauksessa eroa ennen ja jälkeen dementian on vaikea havaita:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SemiSeppä kirjoitti:

Uskonnollisuudesta on joskus jotain hyvääkin, kunhan annostelu on kohdallaan:
http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=3004

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu