Väite, että Kanervan peruuntunut tapaaminen presidentti George tuplanolla Bushin kansallisen turvallisuuspoliittisen neuvonantajan Stephen J. Hadleyn kanssa Valkoisen talon länsisiivessä olisi jotenkin Halosen syytä ja "näpäytys" Ikelle, ettei ottaisi puheeksi myös Halosen vierailua, on TÄYTTÄ POTASKAA.
Bush hälytti Hadleyn kokoukseen ja Ikelle tarjottiin aikaa keskiviikkona, mikä ei Kanervalle sopinut. Tällöin ulkoministerimme on jo Suomessa.
Halosen vierailun kiirehtiminen ei kuitenkaan jäänyt tekemättä. Kanerva otti asian esille jo maanantaina tavatessaan ulkoministeri Condoleezza Ricen, joka lupasi tehdä parhaansa Halosen ja Bushin tapaamisen jouduttamiseksi.
"- Meidät otettiin ERITTÄIN MYÖNTEISESTI vastaan. Suomen turvallisuuspoliittista arvoa pidetään KIISTATTOMANA. Täällä toivotaan, että Suomi pysyisi EDELLEEN korkean profiilin toimijana, Kanerva sanoi."
Bush hälytti Hadleyn kokoukseen ja Ikelle tarjottiin aikaa keskiviikkona, mikä ei Kanervalle sopinut. Tällöin ulkoministerimme on jo Suomessa.
Halosen vierailun kiirehtiminen ei kuitenkaan jäänyt tekemättä. Kanerva otti asian esille jo maanantaina tavatessaan ulkoministeri Condoleezza Ricen, joka lupasi tehdä parhaansa Halosen ja Bushin tapaamisen jouduttamiseksi.
"- Meidät otettiin ERITTÄIN MYÖNTEISESTI vastaan. Suomen turvallisuuspoliittista arvoa pidetään KIISTATTOMANA. Täällä toivotaan, että Suomi pysyisi EDELLEEN korkean profiilin toimijana, Kanerva sanoi."
Vastaukset 14
Vanhimmat
...kun Kanervan vierailusta eivät amerikkalaislehdet kirjoittaneet sanaakaan?
" Maiden mittakaavoja kuvaa, että Suomessa jo ennen vierailua ja sen aikana on pohdittu sivukaupalla, miksei Halosta ole kutsuttu pitkiin aikoihin Bushin vieraaksi. Washingtonissa Kanervan vierailusta ei julkisuudessa nähty riviäkään." TS/ Kari Valtonen
Ja taisi mediaa vituttaa Halosen lievä arvostelukin? Toimittajat ne vasta herkkähipiäistä sakkia ovatkin.
mulkerolle kelpaakin Iken tuki? Aiempien puheiden perusteella halonen ei pyllistäkkään valkoiseen taloon päin.
Paskanjauhajan logiikka lipsuu päivittäin.
Halosta ei kutsu valkoiseen taloon yksikään USA:n presidentti. Ei nykyinen, eikä seuraava.
...väite, jonka mukaan "Kanervan peruuntunut tapaaminen presidentti George tuplanolla Bushin kansallisen turvallisuuspoliittisen neuvonantajan Stephen J. Hadleyn kanssa Valkoisen talon länsisiivessä olisi jotenkin Halosen syytä ja "näpäytys" Ikelle, ettei ottaisi puheeksi myös Halosen vierailua, on TÄYTTÄ POTASKAA."
Tuo ylläoleva taas johtuu siitä, että "Bush hälytti Hadleyn kokoukseen ja Ikelle tarjottiin aikaa keskiviikkona, mikä ei Kanervalle sopinut. Tällöin ulkoministerimme on jo Suomessa.
Halosen vierailun kiirehtiminen ei kuitenkaan jäänyt tekemättä. Kanerva otti asian esille jo maanantaina tavatessaan ulkoministeri Condoleezza Ricen, joka lupasi tehdä parhaansa Halosen ja Bushin tapaamisen jouduttamiseksi."
Onko ymmärryksessäsi vikaa vai miten teet noita päätelmiäsi?
tapaan se mitä ennen sanoit ei meinaa mitään. Oleellista on mitä sanot nyt. Se on koko totuus ja varmaankin puhut niin totta kuin osaat.
Lähdenkin tästä ravinteliin syömään, jäi varallisuusveron poistuttua vähän enemmän käyttörahaa. Kiitos taistot.
...hipsi McDonaldsiin vetämään jotain lihottavaa suruusi ja harmistukseesi?
Kehtasin vielä pankkitilisi saldoa epäillä...bye.:)))
Siinä vaiheessa kun olin maksanut yli 2 000 000 euroa palkkaveroja ja maksuja päätin lopettaa luusereiden elättämisen ja näin myös tapahtui.
Taitaa sinulla ja halosella olla vielä matkaa tuohon lukuun. No halonenhan ei maksa lainkaan veroja, joten hänen ansioistaan ei kassa kerry. Kuluu kyllä.
...ettei tarinasi ole kovinkaan uskottava?
aina, uskomattomimmat tarinat ovat tosia...
Saatat sen huomata joskus sinäkin, kun kokeilet muutakin kuin nettikirjoittelua.
ja monivammaisen kuskaa kiinalaiseen,,,, kysy ekana, onko sossun antama maksukuitti mukana. Jätä verot toisten huoleksi, nauti siitä, mitä ilmaiseksi saat. Ota herra Jjulistaja mukaasi, hän on herra, joka auttaa hädässä olevia, niin riitääköhän hänen kodinhoidontuki, joka maksetaan hänen isoäidilleen.
joo. Mielestäni Ike on hoitanut tehtäviään kunnialla. Hän on saanut kutsun sekä Yhdysvaltoihin että Venäjälle.
Ei voi miestä syyttää loistavasta diplomatiataidoista, vaikka siihen kuuluisikin veijarimainen pilke silmäkulmassa.
Flirtti tehtynä siten, ettei sitä huomaa oikeaksi, on taitolaji. Mutta kyllähän Ikellä on vientiä ja miksei elämänsä parhaassa iässä olevalla miehellä saisi olla.. Jos toisin väittää, on vain kateellinen..
Yleensä juuri se hyväntuulinen ilmapiiri ratkaisee, kuinka toisen voi ottaa vastaan. Kyllä Ike näyttää kuvissa olevan kumppaniensa kanssa erittäin hyväntuulinen.
Tarja puolestaan.. no joo.. tylsä kuin kiinalainen kirves... Itse olen samaa lajia. Olen mies. Näen monesti, kuinka kaverin flirttaavat keskustelutaidot naisten kesken saavat nämä höveliksi.
Itse saan totisella tavallani vain olankohautuksia ja kiusallisuudentunteita... Joo, olen kateellinen hurmuriveijareille..
Ike on oikealla paikalla, missä tarvitaan näyttelemisen taitoja, tietoa etiketeistä ja kovaa pokkaa.. elikäs munaa..
mutta sorry nyt vaan, fiksut naiset eivät miehen flirttiin sula. Miehessä täällä kotosuomessa vetoaa rehti ja rehellinen suoraselkäisyys, huumorintajua on sitten ihan jotain muuta ja todella suotavaa, jopa älykkyyden merkki. Ikellekin toivon tahdikkuutta ja noinkin vanhan miehen luulisi jo kantapään kautta oppineen, missä menee flirtin ja flörtin veteenpiirretty raja.
...ahdistelee taas jotain missukkaa tekstiviestein ja tämä kiikuttaa ne seiskaan nähtäväksi.
Stasilistat rauhoittavat Ilkkaa. Ilkka on paras reiluin ja mahdollinen ulkoministeri.