...PIENET VIKISEE!
Ihmiset aukaiskaa silmät ja korvat. Ettekö näe/kuule mihin tämä maa on menossa eilisten EU-päättäjien mukaan. Pienten maiden "valtaa" yritetään entisestään pienentää. Eu:sta on erottava kahden vuoden sisällä tai hukka perii.
KERÄTÄÄN ADRESSI JOSSA VAADITAAN EU:STA EROAMISTA!
kommentteja
Ihmiset aukaiskaa silmät ja korvat. Ettekö näe/kuule mihin tämä maa on menossa eilisten EU-päättäjien mukaan. Pienten maiden "valtaa" yritetään entisestään pienentää. Eu:sta on erottava kahden vuoden sisällä tai hukka perii.
KERÄTÄÄN ADRESSI JOSSA VAADITAAN EU:STA EROAMISTA!
kommentteja
Vastaukset 13
Vanhimmat
Niin mitä sitten oikein tapahtuu? Mihin kurjimukseen me sitten joudutaan? Mikä täällä nyt on niin perseellään että pitäisi EU:sta erota. Vastaan että ei mikään, mikä eroamalla paranisi. Kun tämän maan hyvinvointi ei ole kiinni maatalouden tuotannosta vaan perus teollisuudesta ja se voi hyvin EU:n ansiosta joten järki käteen!
Ettekö te usko että tässä maassa ei pärjätä vain tekemällä toisillemme polttopuita!
vaikkapa norjalaisille ja sveitsiläisille voisit huutaa EU uhoasi :"ettekö te usko että ette pärjää jodlaamalla ja turskan kuivauksella"
Niin ei taida teollisuus täällä pitkään viihtyä, kun sähkön hinta eli tuotantokustannukset nousee yli puolella. Kiitos vaan EU:n sakkomaksujen. Ja ajatelkaapa nyt sitä euromäärää, jonka EU kerää pelkkänä jäsenmaksuna Suomeltakin, varsinkin nyt uusien 'avustuskohteiden' liittyessä kerjuurinkiin. Sehän on ihan suoraan valtion verotuloista pois, mikä ei Suomen valtion ja kuntien tilannetta yhtään auta. Millä rahalla mitään saisi täällä edes paremmaksi järjestettyä?
Ja siitä maataloustuotannosta... Kyllä jonkin sortin omavaraisuutta olisi hyvä olla, sillä suuremmista kriiseistä ei koskaan tiedä, ja jos viljaa ei tulekaan ulkomailta, on paha jos ei ole oman maan olosuhteisiin sopeutuneita viljalajikkeita ja tuotantotaitoa. Sittenpä sitä ollaan ilman.
johtuu täysin niiden öljyvarannoista joita suomessa ei ole. Muuten se maa olisi kusessa. Sveitsi taas keskeisen sijaintinsa takia.
Tiedän useita esimerkkejä joissa suomalainen yritys on tehnyt kauppoja eurooppaan, ainoastaan sen takia että kuulumme EU:hun. Muuten niitäkään ei olisi tullut kaupattua.
Tuo eurovirsi on kuultu ennenkin,eletty on ja tehty kauppaa ennen EU:a ja myös sen jälkeen tehdään.
PS:elämme rähmällään olon aikoja,nyt vaan papukaijat on vaihtaneet laulua,ennenhän se oli :
"etyk...yya,etyk ...yya ,yya....etyk,etyk..."
Ehdottamasti olet oikeassa. EU:sta eroaminen olisi Suomen kansalle hieno juttu. Itsenäisyys ja kansallinen identiteetti saataisiin takaisin. Adressin keruulla ei EU:Sta erota, mutta hyvä asia nimien kerääminenkin on, jos jollain on aikaa tehdä sitä.
Kun Suomea ajettiin EU:hun,vastustin sitä ja vastustan edelleen,mutta lienee turha pyristellä kun kura on jo housuissa. Muistan kuinka eräskin hienostorouva aikoinaan kehui,kuinka EU on Suomelle "hirvittävä mahdollisuus".Sitä se tosiaan on osoittanut olevansa. Lipponenhan touhusi Suomen aikoinaan myöskin tähän rahaliittoon,jota esimerkiksi ruotsalaiset vastustavat entistä kiihkeämmin.Kusessa ollaan!
näillä sojuzeilla on taipumus purkautua itsestään,sitä ennen on vaan maksettu muutama euro uusille jäsenmaille siitä ilosta,että saadaan suuri ja mahtava aikaiseksi
me ollaan? Mikä on nyt rahaliiton aikana ajanut meidän pahaan ahdinkoon? Korot alhaalla ja inflaatio pienenä, niin mikä on nyt niin päin persettä?
Kertokaa nyt mikä tässä maassa on mennyt nimen omaan EU:n takia päin persettä. Samalla voisitte kertoa että miten loistavasti meillä olisi asiat, jos emme kuuluisi EU:hun?
Odottelen loistavia näkemyksiänne Suomi-Venäjä akselilla.
Meillon ainaskin enemmän köyhiä kun ennen eu:ta; mitä muuta tahdot tietää peeuu(lue p.a. tai eu):sta??
se vasta auvoista olisikin? Ei olisi köyhiä ja kaikilla olisi reilut tulot, tekemättä mitään.
Millainen direktiivi on ajanut ihmiset köyhiksi. Mikä oli se asetus, jonka johdosta aloit olemaan p a.
Kyllä nämä asiat ovat olleet ihan meidän omien päättäjien päätettävissä ja siellä on menty töpeksii jos jossakin.
Tässä maassa olisi tuplaten köyhiä enemmän ja työttömyyttä rutkasti päälle jos me oltaisiin pysytty EU:n ulkopuolella. Katsokaas kun Venäjä on varsin köyhä kauppakumppani!
Yrittäkää nyt hyvät ihmiset ymmärtää, että ne pahan hajuiset tehtaat kaupungin laidoilla, pitää tätä maata pystyssä ja se on mahdollista ainoastaan hyvän viennin ansiosta, jota on huomattavasti helpompi harjoittaa EU:n jäsenenä!
Mikä on niin hunosti että EU:sta täytyisi erota?
Mitä tårkeittee hunostamuksinen?