Miten tehdään outlookin kalenterin jakaminen niin että työkaverit voisivat käydä katsomassa milloin toiset ovat esim. palavereissa. En löytänyt outlookin helpeistä oikein mitään neuvoa siihen. Asetuksissa oli joku rivi mihin pyydettiin URL:ää mihin jako tehtäisiin. Mitä se tarkoittaa? Voiko jaon tehdä esim. jollekin serverille ja miten siihen viittaava polku pitää määrittää?
Outlookin kalenterin jakaminen
hanna
7449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Klikkaa hiiren oikealla napilla kalenterin päällä ja ota ominaisuudet. Sieltä sitten käyttöoikeudet. Lisää käyttäjä ja henkilölle sopivat oikeudet. Tekijä, joka ei muokkkaa pitäisi riittää myös kalenterivarausten tekoon.
Mielestäni tätä ei voi tehdä keskitetysti serverillä vaan jokaisen käyttäjän täytyy erikseen sallia kalenterinsa/hkaemistojensa luku- ja kirjoitusoikeudet
Toivottavasti tämä auttaa
Oikealla napilla kun valitsee Properties, löytyy vain välilehdet General, Home page ja Auto Archieve. Ei mitään kohtaa missä voisi määrittää oikeuksia.
Pitäisi löytyä myös neljä muuta eli Hallinta,lomakkeet, käyttöoikeudet ja synkronointi. Ne on niiden muiden välilehtien yläpuolella. Onhan Outlookkisi varmasti se "oikea" Outlook ei express?
Ota Outlookin ylävalikoista työkalut = > asetukset => Edustajat välilehti. Sitten vaan määritteleen oikeuksia.
Käytössä Outlook 2000 (se joka tulee vastaavan office paketin mukana) ja siitä englanninkielinen versio. Siinä ei löydy esim. Tools-Options valikkojen takaa ei löydy mitään minkä voisin arvella vastaavan Edustajaa. Security välilehdelläkin on vain näitä tyypillisiä internet security -juttuja.
Löytyykö Outlookin ensimmäisestä valikosta eli File/tiedosto => avaa/open => muun käyttäjän kansio vaihtoehtoa? Jos ei löydy niin luultavasti ominaisuus on jäänyt asentamatta tai kyseinen versio ei sisällä sitä.
Pitää olla MS Exchange Server ohjelmisto palvelimella. Kallista, luokkaa 1500 EUR ja lisäksi Windows 2000 server, toiset 1500 joten aika kallista on.
Kannattaisikohan tutkia jotain netissä toimivia kalenteripalveluita?