Kirjoitin aikaisemmin näin
”Kuulkaa nyt kaikki, joiden elämän liekki on sammunut musertavan epätoivon alle, ne joilla ei ole elämässä mitään menetettävää. Kuulkaa te joilla on epätoivoinen rakkaus, te jotka olette pettyneet, te jotka kaipaatte. Kuulkaa nyt yksinäiset, jotka luulette, ettei elämällänne ole tarkoitusta, kuulkaa kaikki, joilla on suruja elämässä. Lukekaa tämä velkaantuneet, köyhät, sairaat, masentuneet, pimeyden laaksossa elävät, työnsä menettäneet, ne, jotka eivät haluaisi enää elää. Katsokaa tänne ne joiden sydämestä pulppuavat katkerat kyyneleet, jotka joka päivä odottavat parempien aikojen saapumista, jotka elävät vain haaveissaan, jotka vain unessa saavat levon ja ne jotka eivät saa rauhaa unissaankaan. Pysähtykää nyt kerrankin ja vaivautukaa ottamaan tästä selvää te ongelmien murtamat, ne jotka haluaisivat paeta tästä elämästä jonnekin kauas, karata ja hävitä sinne, missä murhetta ei ole.
Minulla on ajatus!! Olen tosissani, minulla on ajatus! Pyydän, ottakaa yhteyttä kaikki, jotka tuntevat sydämessään painostavan epätoivon, joilla ei ole enää mitään menetettävää, jotka haluaisivat paeta elämää.”
En halunnut suoraan kertoa ajatustani, koska pelkäsin, että kohtaisin vain kyynistä pilkkaa ja epäilyksiä niiltä, joita koko asia ei edes kiinnosta. Nyt, koska olenkin näköjään herättänyt vain joukon väärinkäsityksiä, kerron sen.
Tahdon kutsua koolle kaikki murtuneet sydämet lähteäksemme kulkemaan. Sillä ei ole väliä, minne suuntaamme askeleemme, jonnekin kauas kuitenkin, mutta levittäkäämme, minne menemmekin muassamme rakkautta ja myötätuntoa sekä pyytäkäämme yhä uusia surumielisiä jatkamaan matkaa kanssamme. Siispä nyt kun pääpiirteittäin tiedätte vastatkaa, kiitos. Tarvitsen apua!
Suuri Matka
5
707
Vastaukset
- elämänkulkuri
ajatuksiasi
- Nimetön
Elämänkulkuri, olisi hienoa, jos sinäkin voisit tulla. Tarkoitus on siis aivan konkreettisesti lähteä, jättää taakseen kaikki sydäntä ahdistaneet huolet ja myötätunnon voimalla kulkea halki kaukaisten seutujen. Yksityiskohdat ovat vielä hämärän peitossa. Joka tuntee kykenevänsä tähän, kulkekoon edes vähän matkaa kanssamme.
Ystävällisin terveisin: fotios
- höh
Miten tämäkin vuodatus liittyy muinaisuskontoihin, erityisesti skandinaavisiin sellaisiin? Tämä palsta on heti alusta lähtien ollut pelkkä vitsi.
- Nimetön
No, ehkä palsta ei ollut aivan oikea, mutta minne tuo olisi sitten pitänyt laittaa, sitä en todellakaan tiedä.
- redparon
olisi kiva tietää? oletko joku hihhuli vai mikä on juttusi lopullinen päämäärä.....?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1418351Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047549Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1205774Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035678Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194840Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472690Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632519Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81505Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71474Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531359