Suuri Matka

fotios

Kirjoitin aikaisemmin näin

”Kuulkaa nyt kaikki, joiden elämän liekki on sammunut musertavan epätoivon alle, ne joilla ei ole elämässä mitään menetettävää. Kuulkaa te joilla on epätoivoinen rakkaus, te jotka olette pettyneet, te jotka kaipaatte. Kuulkaa nyt yksinäiset, jotka luulette, ettei elämällänne ole tarkoitusta, kuulkaa kaikki, joilla on suruja elämässä. Lukekaa tämä velkaantuneet, köyhät, sairaat, masentuneet, pimeyden laaksossa elävät, työnsä menettäneet, ne, jotka eivät haluaisi enää elää. Katsokaa tänne ne joiden sydämestä pulppuavat katkerat kyyneleet, jotka joka päivä odottavat parempien aikojen saapumista, jotka elävät vain haaveissaan, jotka vain unessa saavat levon ja ne jotka eivät saa rauhaa unissaankaan. Pysähtykää nyt kerrankin ja vaivautukaa ottamaan tästä selvää te ongelmien murtamat, ne jotka haluaisivat paeta tästä elämästä jonnekin kauas, karata ja hävitä sinne, missä murhetta ei ole.

Minulla on ajatus!! Olen tosissani, minulla on ajatus! Pyydän, ottakaa yhteyttä kaikki, jotka tuntevat sydämessään painostavan epätoivon, joilla ei ole enää mitään menetettävää, jotka haluaisivat paeta elämää.”

En halunnut suoraan kertoa ajatustani, koska pelkäsin, että kohtaisin vain kyynistä pilkkaa ja epäilyksiä niiltä, joita koko asia ei edes kiinnosta. Nyt, koska olenkin näköjään herättänyt vain joukon väärinkäsityksiä, kerron sen.

Tahdon kutsua koolle kaikki murtuneet sydämet lähteäksemme kulkemaan. Sillä ei ole väliä, minne suuntaamme askeleemme, jonnekin kauas kuitenkin, mutta levittäkäämme, minne menemmekin muassamme rakkautta ja myötätuntoa sekä pyytäkäämme yhä uusia surumielisiä jatkamaan matkaa kanssamme. Siispä nyt kun pääpiirteittäin tiedätte vastatkaa, kiitos. Tarvitsen apua!

5

752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämänkulkuri

      ajatuksiasi

      • Nimetön

        Elämänkulkuri, olisi hienoa, jos sinäkin voisit tulla. Tarkoitus on siis aivan konkreettisesti lähteä, jättää taakseen kaikki sydäntä ahdistaneet huolet ja myötätunnon voimalla kulkea halki kaukaisten seutujen. Yksityiskohdat ovat vielä hämärän peitossa. Joka tuntee kykenevänsä tähän, kulkekoon edes vähän matkaa kanssamme.

        Ystävällisin terveisin: fotios


    • höh

      Miten tämäkin vuodatus liittyy muinaisuskontoihin, erityisesti skandinaavisiin sellaisiin? Tämä palsta on heti alusta lähtien ollut pelkkä vitsi.

      • Nimetön

        No, ehkä palsta ei ollut aivan oikea, mutta minne tuo olisi sitten pitänyt laittaa, sitä en todellakaan tiedä.


    • redparon

      olisi kiva tietää? oletko joku hihhuli vai mikä on juttusi lopullinen päämäärä.....?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1378
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe