Xp ei enää käynnisty.. Kun valitsee repair winxp asennuksen yhteydessä, avautuu dos-konsoli mihin pitää kirjotella jotain... mutta mitä siihen kirjotetaan? kun kirjoittaa help saa liutan erilaisia komentoja, mutta mikä niistä korjaa winxp:n? Onko jotain muuta keinoa niin että xp korjaa itse itsensä, ilman että pitää kirjotella siihen konsoliin jotain?
Miten korjata winxp asennus??
triacc
5479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koitappa saatko palautettua järjestelmän edelliselle päivälle(löytyy muistaakseni jostain ohjauspaneelin takaa). Toinen konsti on formatoida kone ja asentaa xp uudestaan
Käynnistä koneesi xp:n cd-rompulta ja
>Asenna windows
>Korjaa asennus, niin aloittaa nimenomaan Korjaus asennuksen (Huoma. Korjaus asennus on aivan eri asia, kuin uuden version eli täys asennus joka tuhoaa kaikki ohjelmasi ja tiedostosi) eikä tuhoa tai kadota mitään tiedostojasi.
Saat käynnistymään Cd-rompulta esim. näin:
1=Laita xp:n romppu koneeseen ja Anna olla nettiyhteyden auki!
koska hakee korjaus asennuksen aikana automaattisesti netistä tarvittavat uusimmat ajurit.
2=Sammuta/käynnistä koneesi ja käynnistymisen aikana painele F8-näppäintä niin käynnistyy cd-rompulta.
3=Valitse käynnistä CD-rompulta vaihtoehto.
4=>Asenna windows
5=>Korjaa asennus, niin korjaus asennus alkaa ja kestää noin 45min.
5=Korjaus asennuksen jälkeen asenna kaikki päivitykset, aivan ensimmäiseksi asenna ie6 sp1-päivitys yksistään, ja sen asennettuasi asenna kaikki loputkin päivitykset mitä windoaws udate näyttää koneestasi puuttuvan.
Paina biossin postauksen jälkeen F8 näppäintä ja ota vlikosta käynnistä viimeksi toimineilla asetuksilla.
Xp:n asennuksen saa korjattua hyvin helposti. Laita xp:n asennuslevyke cd-asemaan ja käynnistä koneesi sillä. Asennusohjelma huomaa, että kovollasi on jo xp:n versio ja ehdottaa korjaavaa (repair) -asennusta tai xp:n uuden version asennusta. Uuden version valinta asennuksessa ei hävitä tiedostojasi vaan ainoastaan päivittää xp:n toimintakuntoon. Korjaavaa asennusta voit myös kokeilla, mutta se ei läheskään aina toimi. Valitse uusi versio, asenna xp ja käyttis toimii taas, tiedostot eivät katoa mihinkään.
1. lue se teksti
2. ymmärrä lukemasi.
3. www.redhat.com
tai sitten teet niinku mä eli pq6 kovo sileex ja asennetaan xp uudestaan.. (partition magic 8)