tietääkö kukaan alle 30cm kasvissyöjä liskoja!!??

jansuliini

tietääkö kukaan alle 30cm tai vähän yli sellasii liskoi jotka syö kasviksii.. äiskä ei suostu ottaa lihan syöjii.. p.s.sano myös sekasyöjä liskot jos tulee jotain mielee..

5

5810

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mut.

      Se kasvaa 38cm pitkäks..

      • Lisko

        * Aavikkoiguaani (Erikoistunut syömään kukintoja, mutta muukin kasvisruoka kelpaa.
        Lisäksi hyönteiset. Koko 35-40 cm)
        * Itä-Australian vesiagama (Selkärangattomat kuten madot, sirkat, toukat, perhoset, hämähäkit ym.
        Myös sisäelinten paloja, hiiren "pinkkejä", pieniä kaloja, vesihyönteisiä, vihanneksia ja hedelmiä voidaan tarjota. Koko Urokset noin 90 cm, naaraat ovat pienempiä. Hännän osuus 2/3 pituudesta.)
        * Berberinskinkki (Hyönteiset kuten madot, sirkat, toukat, perhoset, hämähäkit ym. Myös kasvikset, hedelmät ja kukinnot. Silloin tällöin voidaan antaa myös lihan ja sisäelinten paloja sekä hiiren "pinkkejä". Koko 40-45 cm. Koiraat ovat naaraita hieman tukevarakenteisempia ja suurempia.)
        * Juovabasiliski (Hyönteiset kuten jauhomadot, jättijauhomadot, torakat, sirkat, perhoset jne.
        Myös hiiren pinkit ja suikaloidut lihanpalat pinseteistä tarjottuna.
        Myös hedelmiä ja kukintoja kannattaa tarjota. Koko Noin 75 cm, josta noin kolmasosa on häntää.)
        * Juovaskinkki (Pääasiassa hyönteiset, mutta myös kukkia, hedelmiä ja muita kasviksia
        kannattaa tarjota. Koko Keskimäärin 20 cm.)
        * Jemenin kameleontti (Hyönteiset kuten toukat, madot, perhoset, hämähäkit, sirkat ym. Kookkaille yksilöille voidaan tarjota myös lihan ja sisäelinten paloja sekä
        hiiren "pinkkejä". Yli 4-6 kuukauden ikäisille yksilöille voidaan tarjota myös kasvisruokaa: kasvinlehtiä, vihanneksia ja hedelmiä. Koko Urokset 21-29 cm ( häntä ), naaraat 15-19 cm ( häntä )
        * Kultagekko (Hyönteiset.
        Lisäksi voidaan tarjota sokerittomia hedelmäsoseita ja hunajaa. Koko hännän kanssa noin 20 cm.)
        * Kääpiöparta-agama (Sekasyöjä jolle maistuvat hyönteiset ja kasvikset. Koko Kokonaispituus noin 22-28 cm.)
        * Leopardileguaani (Pääasiassa hyönteiset, mutta luonnossa leopardileguaani syö myös muita
        liskoja ja jopa pieniä käärmeitä. Laji syö myös kasvispohjaista ruokaa, kuten
        salaattia, kukkien kukintoja, hedelmiä ja raastettua porkkanaa. Koko Noin 38 cm.)
        * Parta-agama (Sekasyöjä, jolle nuorena tarjotaan paljonkin eläinperäistä ravintoa, kuten hyönteisiä. Myös sisäelinten ja lihanpaloja voidaan tarjota silloin tällöin. Kasvisruokaa tulee tarjota joka päivä. Vältä yliruokkimista! Parta-agama saattaa varsinkin hyönteisten syönnissä olla turhankin ahne.
        Täysikasvuiselle parta-agamalle ruoan perustan luo kasvispohjainen ruoka, eläinvalkuaisen määrää siis lasketaan sitä mukaa kun eläin kasvaa. Koko Naaraat 40-43 cm, urokset noin 50 cm.)
        * Piikkihäntäagama (Sekasyöjä, joka syö lähinnä kasviksia ( mahdollisimman monipuolisesti ).
        Voimakkaassa kasvuiässä oleville
        uromastyxille tulee tarjota myös
        hyönteisiä parina päivänä viikossa, aikuisille vain kerran, pari kuussa. Koko jopa 45 cm, yleensä himan vähemmän.)
        * Harjasgekko ns.cilli (Hyönteiset kuten sirkat, toukat, perhoset, hämähäkit ym.
        Laji syö myös hedelmiä kuten banaania, päärynää, mangoa ja hedelmäsoseita.
        Poikasena ravinto koostuu lähinnä hyönteisistä, aikuiset syövät 50/50 sekä
        hyönteisiä että hedelmiä. Koko 125-175 mm. Naaraat ovat koiraita hieman kookkaampia.)
        * Sinikieliskinkki (Hyönteiset, hämähäkit, etanat, sisäelinten-ja lihanpalat, hiiren pinkit.
        Myös hedelmäsoseita, kukintoja ja ym. kasvispohjaista kannattaa tarjota. Koko kokonaispituus noin 40 cm, jopa 50 cm.)
        * Smaragdiskinkki (Sekasyöjä, jolle kelpaavat hyönteiset ja kasvikset. Koko keskimäärin 25 cm.)
        * Tuliskinkki (Hyönteiset, hämähäkit, etanat, sisäelinten-ja lihanpalat, hiiren pinkit.
        Myös hedelmäsoseita, kukintoja ja ym. kasvispohjaista kannattaa tarjota. Koko kokonaispituus noin 35 cm.)
        * Vihervesiagama (Luonnossa sammakkoeläimet, pienet liskot ja linnut sekä hyönteiset.
        Syö myös hedelmiä, kukintoja ja muita kasveja. Terraario-oloissa
        ruoaksi sopivat hyönteiset, lihan- ja sisäelinten palat, hiiren "pinkit" ja
        kasvikset. Koko noin 80 cm, jopa 100 cm.)
        * Vihreä leguaani (Kasvissyöjä. Koko Urokset normaalisti noin 150 cm, naaraat noin 130 cm, mahdollisesti enemmänkin.)

        Minä en itse tiedä kuin yhden liskon joka on pelkästään kasvisyöjä ja se on tuo Vihreä Leguaani. Tuossa tekemässäni listassa on muutamia sekasyöjiä, mutta suurin osa on hyönteissyöjiä joille välillä tarjotaan kasviksia lisänä.
        Miksi et voisi hankkia liskoa, joka syö pelkästään hyönteisiä? Eihän äiti tarvitse sitä elkukkaa ruokkia tai katsella niitä ötököitä jos se tuntuu niin inhottavalle.


      • jansuliini

        nii sitä mäki oon harkinnu... mutta en tiiä muitaku sen..leogekot on kyl nii sulosii sellasen mä haluisin mut kun syö hyönteisii..


      • hahahaaaa
        jansuliini kirjoitti:

        nii sitä mäki oon harkinnu... mutta en tiiä muitaku sen..leogekot on kyl nii sulosii sellasen mä haluisin mut kun syö hyönteisii..

        vitsi ku äiti inhoo liskoja oisin muuten jo ostanu varmaan liskon pitää yrittää suostuteltuu äitii se sano et ehkä saan ostaa liskon


    • klopppi

      se on kyllä totta et itte vois vaikka kirjastosta mennä lainaamaan jonkun liskokirjan tai googlettaa. pelkällä kyselemällä ei kaikki asiat selviä. itselläni on akvaario ja piti oikeen kirjasta päntätä sen hoitoa ja vesiarvoja sun muita asioita. sinuna varmasti lukisin paljon liskokirjoja ja ehkä saattaisin tilata jonkun matelijalehden mistä kuukausittain lukee tarvittavia ohjeita lemmikin kasvattamiseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      116
      5175
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      183
      4424
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4360
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      93
      3550
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      29
      3314
    6. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      38
      3200
    7. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      15
      3190
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3099
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      58
      2955
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      2416
    Aihe