että mieheni (syntymämuslimi) tulisi uskoon? Itse olen uskossa, mieheni on hyvä mies, mutta yksi häneltä puuttuu.
Siunausta.
Siunausta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Rakasystävä. Yksi hyvä asia olisi lukea hänelle ääneen raamatun sanaa ja anna sanan tulla hänen sydämeensä pikkuhiljaa. Käytä vaikka sananlaskuja herran tien avartumiseen ja lisää niitä myös pikkuhiljaa.
Jumalan sanahan toimii ihmisessä kun sana saa erotella luut ja ytimet.
Mutta tottakai rukoilen sinun miehesi ja sinunkin puolestasi että herra saisi koskettaa sinun rakkaimpaasi mieheesi sydämeen ja hän pelastuisi.
Siunausta ja herran rauhaa.
Jeesus kristus on herra amen.
kuitenkin perheen "pää".
Jos miehesi on jo uskossa, siis muslimi, eikö sinun pitäisi luonnollisesti kääntyä hänen ukontoonsa.
On aivan sama mitä jumalaa ihminen palvoo, koska ne kaikki ovat meidän ihmisten keksimiä satuolentoja.
kun menit avioon hänen kanssaan, että hän edustaa erilaista uskontoa ja kuttuuria. Jos miehelläsi ei olisi yhteyksiä muslimiyhteisöihin, olisi mahdollista, että hän tulisi kristillisen kirkon piiriin, mutta veri vetää kuitenkin syntymä kulttuuriin ja uskoon.
Rukoilla toki voimme ja sen teemme. Olkoon Jumala kanssasi.