liiketoimintasuunnitelma

moi..olisko kellään hyvää mallia perustettavan it-alan yrityksen liiketoimintasuunnitelmasta??
8948
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei sellaisia tosielämässä tehdä.

Äänestä
  • Harjoitustyöltä tuo kuulosti, mutta miten niin ei tehdä tosielämässä?

    Äänestä

  • >Ei sellaisia tosielämässä tehdä

    Eri asia sitten, noudatetaanko.

    Äänestä

  • hae pankista velkaa, finveralta lainatakausta eikä yritä saada minkäänlaisia tukia! ;)

    Tosin kyllähän sitä on hyvä suunnitella etukäteen, notta tietää suurinpiirtein kannattaako tuleva firma vai ei?

    Äänestä

Kuka niitä ilmaiseksi jakaisi. Lisäksi yritykselle yhtä henkilökohtainen kuin hammasharja meikäläiselle.

Alkupääoma, kilpailutilanne, käytettävät resurssit, liikeidean jalostamiseen tarvittava panos ym. vaikuttavat. Copy paste ei siis toimi.

Jos olet perustamassa yritystä, liiketointasuunnitelma on välttämätön. Asioiden kirjaaminen luo selkeät kehykset aikatauluineen/tavoitteineen. Hyvä itselle ja mahdollisille rahoittajille.

Äänestä
  • Aina välillä kohtaa sellaista akateemisen tuntuista suurentelua jonkun dokun vaatimasta muka luovasta panoksesta. Liiketoimintasuunnitelma vastaa luovalta panokseltaan kirjanpitoa.

    Samanlaista suurentelua on termissä "yritysidea". Itse olen usein neuvonut kopiomaan yritysidean, mutta kehottanut, ettei sitä snagaria pystytetä kopioitavan viereen.

    Näistä on hyvä nähdä parit mallit ja rungot ja soveltaa. Oleellista tämän tyyppisissä dokuissa on selvittää, mihin kysymykseen niiden tulee vastata.

    >Hyvä itselle ja mahdollisille rahoittajille.

    Tuollaista lukiessani kommentoin kaverin suunnitelmasta, että siitä tarvitaan eri versiot eri lukijoille. Eräissä versioissa voi turhan tarkkoja kilpailijatutkimuksia ja riskianalyysejä lyhentää.

    Äänestä

Ei kuulosta lupaavalta, jos et itse tuollaista hallitse !!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mari kirjoitti:

moi..olisko kellään hyvää mallia perustettavan it-alan yrityksen liiketoimintasuunnitelmasta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu