Mikä Tiitinen? Mitä merkittävää Tiitinen on tehnyt?

Miksi hänen touhuistaan pitäisi olla kiinnostunut? Oliko jossain vaiheessa SuPo:n päällikkö?

Lehtikuvissa ihan tavallisen kieron näköinen mies. Tarkoitus ei ole loukata, mutta kuitenkin.
6597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tiitinen on hyvin tietävä koska on ollut jo kauan Eduskunnassa ja kaikkien päättäjien kanssa,näinä vuosikymmeninä. Vaikka valta on vaihtunut, Tiitinen on siellä ollut.Suopon Leivissä ollessaan saanut sellaista tietoa mitä, ehkä muilla ei ole. (Monet on säikeet tällä jepellä käsissä.)
Pitää Niinistölle hattua nostaa , rohkeudesta!
Kauan tämän maan asiota seuraneena Röpäinen!

Äänestä
  • kuten Tiitisen toiminta osoittaa, NIIN EI OLE IHME ETTÄ EDUSKUNNAN YLLÄPITO ON NIIN KALLISAT SUOMEN KANSALLE!

    Vahva on Tiitisellä valtaasema, kun tuollaiset tönäisyt eivät häntä horjuta, vielävähemmän johtavat erottamiseen.
    Eihän tässä maassa korppi noki korpinsilmää, siksi rankaisu tässä asiassa oli mikä oli, eli ei yhtään mitään, vaikka rahaa meni ilman vastuussa olevan henkilön antamaa lupaa ja allekirjoitusta. Mutta olihan "yhteistyö päättävien henkilöiden kesken sujuvaa ja hauskaa".

    Äänestä

  • Hän ei ollut valmis saattamaan Seppo Tiitistä vastuuseen Paavo Lipposen pröystäilyjen toimeenpanosta.

    Tiitisen onnettomin ansio on 5/6 määräenemmistön selittäminen tyhjäksi 16.10.1994 perusteella.

    Mustimmassakaan Afrikan diktatuurissa ei valtiollisen poliisin entistä päällikköä pidetä perustuslakiasiantuntijana niin kuin Suomessa.

    Äänestä

Tiitinen kiikutti Koivistolle listan suomalaisista, joita voi kiristää (stasi lista). Sen sijaan, että Koivisto olisi maanpettureiksi epäillyt saattanut laillisen oikeuden eteen, Koivisto piti listan itsellään palvelemaan omia tarkoitusperiään eli pystyi kiristämään, alistamaan ja uhkaamaan näitä listalla olevia henkilöitä. Koiviston ja Tiitisen olisi pitänyt antaa näille listalla oleville henkilöille oikeus puolustautua laillisessa oikeudessa, mutta sitten olis menny valta näihin ihmisiin ja hyötymismahdollisuus. Ovelaa sinänsä, mutta ei lainmukaista.

Äänestä
  • uskotellaan, että kyseiset henkilöt olivat suuria ja rehellisiä valtiomiehiä.

    Ulkonaisesti kylläkin suuria, mutta heidän nimittäminen VALTIOMIEHIKSI on VALTIOMIES arvonimen häpäisy, ainakin rehellisen kansan silmien edessä.

    Äänestä

  • mutta silti kansalle kirjoitti:

    uskotellaan, että kyseiset henkilöt olivat suuria ja rehellisiä valtiomiehiä.

    Ulkonaisesti kylläkin suuria, mutta heidän nimittäminen VALTIOMIEHIKSI on VALTIOMIES arvonimen häpäisy, ainakin rehellisen kansan silmien edessä.

    Valtiomies sen sijaan on poliittista propagandaa. Monet sosialidemokraatit pitävät Päivin tossun alla elävää ja ajokorttia opettelevaa Paavo I Suurta vielä valtiomiehenä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aarre kirjoitti:

Miksi hänen touhuistaan pitäisi olla kiinnostunut? Oliko jossain vaiheessa SuPo:n päällikkö?

Lehtikuvissa ihan tavallisen kieron näköinen mies. Tarkoitus ei ole loukata, mutta kuitenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu