Tarvitsisin tuon summan rahaa,jolla maksaisin vanhan autolainani ja kulutusluotot pois. Luottotiedot kunnossa, säännöllinen työ, tosin pienipalkkainen. Mistä tuo summa kannattaisi hakea? Ja tarvitseeko erikseen ilmoitella mihin rahat käyttää? Entä kuinka nopeasti lainapäätöksen voi saada?
Vastaukset 6
- Maaaaaaaaaaaaaa
Saa 50% bruttovuosituloista,jos ei muita kulutusluottoja. Eli jos maksat muut pois, niin ilmoita hakiessasi muut luotot 0e, paitsi tietenkin jos jotai jää ulkopuolelle tai on asuntolainaa. Päätöksen saat n.puolen tunnin pankissa käynnillä ja rahat heti tilille. Korko kohtuullinen.
- omasta pankista
Eli kysäiseppä ihan ensimmäiseksi siitä pankista, jossa olet tällä hetkellä asiakkaana.
Muistaakseni monella pankilla on nykyään se palvelu (Sampo, OKO ainakin), että voi "niputtaa" kulutusluotot ja pienehköt lainat yhdeksi ainoaksi lainaksi joka myönnetään suht kohtuullisella korolla. Vaatimuksena säännölliset tulot. Kannattaa kysyä!
- ei kannattaisi
MAKSAA LAINAA. miksi et voi vaan maksella kumpiakin lainoja normaalisti pois?? miksi ottaa taas uusi laina kaikkinen avaus ym maksuineen??
- vainperksaukiset
ei kannattaisi kirjoitti:
MAKSAA LAINAA. miksi et voi vaan maksella kumpiakin lainoja normaalisti pois?? miksi ottaa taas uusi laina kaikkinen avaus ym maksuineen??
Siis haloo!!!! kuka vitun idiootti ottaa 100-20000€ lainaa? No tietysti TYHMÄT JA IDIOOTIT! Tuollainen 20000 on helposti ja nopeasti saatavissa kasaan sääställä! Mutte eihän tyhmä idiootti sitä tajua! Pitää saada kaikkia heti nyt!
- kannata
ei kannattaisi kirjoitti:
MAKSAA LAINAA. miksi et voi vaan maksella kumpiakin lainoja normaalisti pois?? miksi ottaa taas uusi laina kaikkinen avaus ym maksuineen??
periaatteessa maksaa velkaa velalla juu. Mutta lainojen niputtaminen yhdeksi maksettavaksi lainaksi pienentää niistä maksettavia kuluja huomattavasti. Nämä kulutusluotot ovat usein omatoimisten luotonmyöntäjien antamia ja niiden vuosittaiset korot ovat usein n. 20 % (toki on useamman sadankin prosentin pikavippejä). Pankissa taas kun ne kaikki niputtaa yhteen suurempaan lainaan saa korot helposti noin puoleen tuosta (pankkien kulutusluottojen korko on karkeasti tällä tasolla). Tämän lisäksi yhden lainan lyhennyksen saa usein sovittua melko joustavasti eikä tarvitse enää seurailla eri paikkoihin maksettavia kuukausittaisia summia. Käypä vaikka Sampo-pankin sivuilla. Siellä oli ainakin joskus oikein laskuri, jolla saattoi tarkistaa paljonko koroissa säästää, kun luottonsa niputtaa.
Kaiken lähtökohtana on tietysti se, että kun niputuksen saa tehtyä, niin rahahanat on syytä laittaa välittömästi kiinni, ettei tuudittaudu ajotukseen, etää "nythän mulla taas on rahaa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars2033389- 1021550
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois2631188- 1301168
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä891030- 99888
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun113732Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa56725Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid108698- 39627