No niin nyt on koivisto todettu virallisesti kapitulin toimesta oikeaoppiseksi, nyt voimme rauhoittua.
Koivisto todettu kelvolliseksi
arvaa kuka
8372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on tapahtunut, eli se, että Koiviston kelvollisuus on todettu?
ja antoi pappisoikeudet koivistolle jatkaa papintyössä, vaikka eihän maallistunut kapituli ole mikään päättämään, kun Jumala kutsuu työhönsä niin se on Hänen asiansa, Hän ei kapituleista piittaa.
Joo, Tuomiokapituli huomasi, ettei hyvää miestä kannata uhrata pienten karismaattisten mielipide-erojen takia ja aika hyvin Koivisto kesti hengellisen miehuuskokeensa ja varmaan syksyllä alkaa entistä hedelmällisempi työjakso. Erikoisesti Suomen nuoriso ja nuoret aikuiset sekä keski-ikäiset tarvitsevat uusia hengellisiä voimavaroja selviytyäkseen yhä maallistuvammassa ja ikä-, ulkonäkö-, taustataso-, koulutus- ym. rasismin kanssa. Nokia Missio antaa arvoa kaikenikäisille ja -näköisille ihmisille ja jokainen on yhtä arvokas Jumalan silmissä ja tuo ihmisille hyväksyntää siellä missä muut ovet ovat jo läimähtäneet kiinni ja ymmärtämiseen ja jaksamiseen ei riitä voimavaroja. Jos et usko, seuraa vaikka Nokia Mission kokousten esirukouspyyntöjen ja rukousliinojen puolesta rukoilua ja siunausta sekä sotakoulun toimintaa ja näette, että Jumala on nostanut vanhan pelastusarmeijan rinnalle aivan uudenlaisen puron, joka on kehittymässä koskeksi ja virraksi kenties! Paitsi sitten, jos ylpeys ja rahanhimo pääsee maallistuttamaan ja kuihduttamaan tai jämähätäminen samoihin kaavohin ja rakennelmiin. Toisaalta Nokia Mission ajatus on olla verkostomainen liike ja verkosto voi muuttaa muotoaan ajan ja paikan mukaan... aika näyttää!
Ainakin tässä on yksi juttu:
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id62495.html
tulisi hengellisen johtajan olla oikealla tiellä. Joku puoliksi maallistunut valtion kirkon kapituli ei ole Jumala. Koivisto tekee oikein kun seuraa Jumalaa ja Jeesus-evankeliumien opetuksia omantuntonsa mukaan. UT:ssa on tärkeimmät ohjeet.
Teologian tohtori Markku Koivisto saattaisikin olla kova hakija!
Tässä prosessissa Koiviston tulivat tuntemaan nekin, jotka eivät hänestä aiemmin tienneet. Hänessä on taatusti ainesta piispaksi, se tuli nähdyksi.
Piispan virassa tarvitaan järkeä ja pitää pysyä pystyssä tolpillaan,vaikka eksytyksen tuulet puhaltaisivat kovastikin.
mutta tuon lauseen jälkeen ajattelen, että kaikki piispat pitäisi vaihtaa, että asit olisivat noin kun kirjoitit.