Espoon seurakunnilla

on "rakkaus" keskuudessaan kun luovuttavat jäseniään saatalalle ja nöytyttävät ihmisiä viemällä oikeuden toimia tienraivaajana.

Hävetkää "saatananpalvojat"
6992
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Taidat itse olla se rattijuoppo, joka kännissä edelleen saarnaat seurakunnan edessä.

Äänestä
  • Taidat olla joku äidinkielen rehtori. Hah hah...

    Äänestä

Kuten monet varmaan huomasivat, poistin omat kirjoitukseni tästä ketjusta. Syy on se, että sain eräältä arvostamaltani espoolaiselta jehovantodistajalta nyt illalla puhelun, jossa hän toivoi ketjun poistamista. Koska arvostan häntä erittäin paljon rehellisyydestään ja asenteestaan yleensäkin, tein hänen pyyntönsä mukaan, koska ne kaksi tapausta, joista olin kertonut, ei koskenut tällä kertaa vanhimpia vaan tavallisia rivijäseniä. Asiat olivat 100% totta, mutta olkoon tällä kertaa nyt poissa julkisuudesta, ainakin toistaiseksi. Jos aihetta ilmenee, palaan kyllä asiaan myöhemmin.

Loppujen lopuksi kyse on sittenkin Espoon seurakuntien johtoportaan mädännäisyydestä enemmän kuin joidenkin yksilöiden väärinteoista. Vanhimmat yrittävät peitellä kaikkea, mikä vähänkään antaisi "huonoa mainetta" seurakunnalle. Peittelyä ja vääryyttä ei saa kitkettyä seurakunnista pois ennen kuin "kuninkaat" molemmista ongelmapesistä on siirretty syrjään. Sen jälkeen voisivat seurakunnat alkaa rakentaa luottamusta uudelleen ihan uudelta pohjalta, jos niillä on rohkeutta ottaa taas Raamattu ohjekirjaksi Vartiotorniseuran omien itse keksittyjen sääntöjen sijaan. Ja niillä säännöillä tarkoitan esim. "järjestökirjaa", "laumakirjaa" ja salaisia ohjeita oikeuskomiteoille:

http://koti.mbnet.fi/jpoika/myllynkivet/salainen.htm

Äänestä
  • sananvapauden rajoittamiseen?

    Äänestä

  • Johanneksen pojan persuuksien alla, muuta selitystä ei voi poistolle keksiä. Sinun rehellisyytesi on näköjään valikoivaa.

    Äänestä

  • käytetään kirjoitti:

    sananvapauden rajoittamiseen?

    olisi kiva tietää

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mätäpaise puhkaistava kirjoitti:

on "rakkaus" keskuudessaan kun luovuttavat jäseniään saatalalle ja nöytyttävät ihmisiä viemällä oikeuden toimia tienraivaajana.

Hävetkää "saatananpalvojat"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu