perustuu kristinuskon opeille. Luulette vain olevanne ateisteja, elätte kuitenkin kuten kirkko opettaa.
Länsimainen elämä
miekka13
16788
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ilman kristinuskoa ja sen synnyttämä kirkko instituutiota olisimme jo avaruudessa matkustelemassa. Ei humanoiditkaan tule tänne ku osa ihmisistä on niin yksinkertaisia että uskovat satuolentoihin.
Mä elän juuri niin kuin haluan ja rahat riittää.
Ateismi on uskon puutetta jumaliin. Miten ihmeessä ateisti voisi elää, niin kuin kirkko opettaa, kun ateisti ei usko "Isään Jumalaan, kaikkivaltiaaseen, taivaan ja maan luojaan, eikä Jeesukseen Kristukseen, Jumalan ainoaan poikaan, eikä Pyhään Henkeen".
Se että länsimaiset ateistit yleensä elävät niin kuin länsimaissa eletään, on taas kokonaan eri asia.
perustuvat mm. juutalaisuuteen, zarathustrainismiin, mithralaisuuteen sekä erilaisiin juutalaisten, babylonialaisten ja vaikka minkä kansojen luonnonuskoihin.
Luulette vain olevanne kristittyjä, elätte kuitenkin kuten kirkko opettaa.
tuo 13 on ikäsi. Aikuiselta tuollainen soopa olisi liikaa.
Unohdit mainita, että koska ajanlasku on aikoinaan sovittu kirkollisten laskelmien mukaan, ateistit eivät millään voi olla ateisteja, koska he ihan selvästi seuraavat Jeesuksen allakkaa.
Eikös olekin ihanan keveä ja hattarapäinen olo, kun luulee, että ateistit vain narraavat, etteivät usko? Siellä pää pilvissä varmasti tuntee olevansa ihan ylempi olento, eiksjuu? ;)
haluun ma kirkon rakentaa, lauleskeli jo Jeesus aikoinaan.
Juu, kyllä eletään kirkon oppien mukaan. Rahat pidetään osakkeissa, obligaatioissa, rahastoissa ja säätiöissä. Köyhät kuolkoot nälkään.
Hiphip hei, ja Jeesus siunaa ja ottaa tykö:)
Luulisin, että kukaan ei noudata Raamattua kirjaimellisesti. Ensinnäkin se on lähes mahdotonta Raamatun ristiriitaisuuksien vuoksi ja toisekseen ihmisiä pitäisi tappaa asioista, jotka ovat yleistyneet etenkin länsimaissa.
Sikaa vain syövät kristitytkin, vaikka heidän tulisi toki tietää mitä mieltä Jumala siasta on. Eipä ole myöskään nautoja oikein näkynyt annettavan polttouhrina, vaikka hyvin luulisi kristityn tietävän, että se on Herran tahto.
Mitkä asiat länsimaisesta elämästä perustuu kristinuskon opeille? Anna vaikka pieni esimerkkiluottelo niistä merkittävimmistä asioista.
perustuu juutalaisten eepokseen, joka on kirjoitettu kaukana Suomesta. Länsimainen elämä ei perustu kristinuskoon.
Kristinusko tuotiin Suomeen väkisin ja kaiken takana oli ahneus. Kansalaiset piti saada nöyriksi ja maksamaan kirkolle kymmenykset. Mikä olisikaan oivallisempi keino kuin pelottelu helvetillä.
Minä en elä kuten kirkko opettaa. En tapa lastani jos hän haistattelee, kuten murrosikäiset usein tekevät, vaikka raamatussa niin määrätäänkin. En tee myöskään mitään näistä muista hirmuteoista, joita raamattu jumalan nimissä käskee tekemään.
Ateisti olen ja sellaisena pysyn.
Enkä myöskään luule olevani ateisti. Minä olen ateisti. Sinä olet uskovainen, mutta syntyessäsi olit ateisti, ennen kuin päähäsi näitä satuja totena laitettiin.
Varmaan perinteisen itkemisen sijaan täräytit kätilölle "minä olen ateisti, jumalia ei ole". Ei kuitenkaan kannata ajatella, että kaikki ovat olleet samanlaisia...
ilmeisesti tiesit syntyessäsi, että haluat kuulua seurakuntaan joka on ottanut oppinsa aavikoilta ja jonka oppien mukaan haluat elää.
Minä taas en syntyessäni edes tiennyt, mitä olisi tarkoittanut "seurakunta" tai "ateismi" tai "elää opin mukaan". Mutta tuo kaikki saattaa selittyä napanuoralla. Jos vain olisin syntynyt normaalisti (enkä hätäsektiolla) ja aivoni olisivat saaneet koko ajan normaalisti happea, silloin olisin varmasti tiennyt ja ollut...
Ei kai se ihmisestä kristittyä tee, jos hän ei varasta, tapa ja vikittele naapurin eukkoa/ukkoa. Sen suuntaisisuuntaiset elämänohjeet nyt on hyviksi oivallettu ympäri maailmaa. Tietenkin kristinuskon kanssa on pitänyt oppia elämään, kuka enemmän, kuka vähemmän. Koulukin on pitänyt huolen, että raamattu on tuttu. Raamatun mukaan eläimiltä saa leikata surutta kurkun auki ja syödä sen jälkeen sen ruumiinosia. Itse pitäydyn lihan syönnistä, paitsi ihan omahyväisesti terveydellisistä syistä, myös siltä varalta, että intialaisten käsitys karmasta ja uudestisyntymisestä sittenkin pitää paikkansa. Sen ajatuksen omaksuin jo 14 vuotiaana, tosin tuumasta toimeen ryhdyin vasta vuosia myöhemmin. Jeesuksen ristinkuolemaan liittyvän mysteeriopin päätin olla uskomatta jo 7 vuotiaana.
Opettaako kirkko nykyään runkkaamaan, kiroilemaan ja kiistämään jumalan olemassaolon ?
Näitä kaikkia minä teen.
tekemättä pahaa toisille siksi koska olen empatiakykyinen enkä siksi että kirjassa niin sanotaan. Sori ettei päässäni nakuta ja ole kylmää kuten sulla..