SAK MARSSITTI VÄKENSÄ LAKKOON

Palstalla "SAK rahastaa näin" nimimerkki "ympäri" kirjoittaa 23.4.2003 klo 21:28 GLOBALISAATIOSTA otsikolla ÄLÄ VÄLITÄ.
Hän sysää Suomen työttömyyden globalisaation syyksi.
Todellinen syy on SAK. Vuosikymmenet SAK lietsoi ja marssitti väkensä lakkojen voimalla vaatimaan ylisuuria palkankorotuksia jatkuvasti.
Esim. SAK ajoi pankkitoimihenkilöt kaduille plakaattejaan heiluttamaan ja huutamaan:
"HANSKA PITÄÄ." Ja pitihän pankkien hanskat. Suurin osa pankkien konttoreista suljettiin kannattamattomina ja väki työttömiksi.
Sama jatkui kunnallisten hoitajien kanssa. Kun kunnilla ei ollut varaa jatkuviin suuriin palkankorotuksiin, vähennettiin hoitohenkilökuntaa.
Vuosikymmenet jatkunut ylisuurten palkankorotusten vaatiminen jopa yleislakoilla uhkaamalla johti siihen, että tuotantolaitokset joko lopettivat tai siirsivät tuotantonsa ulkomaille.(Parhaana esimerkkinä Valtion Pukutehdas Hämeenlinnasta, joka siirsi kannattamattoman toimintansa Viroon.)
Nyt ovat työntekijät työttöminä! Ja mietitään, miten ne työllistetään. Vastaus: EI MITENKÄÄN, koska ei ole työpaikkoja, eli tuotantolaitoksia.
SUOMESSA EI KANNATA VALMISTAA MITÄÄN LIIAN SUURTEN PALKKAKUSTANNUSTEN VUOKSI.
Tuotteet, jotka ennen valmistettiin Suomessa, tuodaan nyt ulkomailta.
NÄIN AY-LIIKE HUOLEHTII JÄSENISTÄÄN.
Ja vaatimalla järjettömän suuret jäsenmaksut, joita kertyy vuosittain
lähes 400 miljoonaa euroa, eli
2.400 miljoonaa "vanhaa" markkaa!!!!!!!!!!
PS.
Mitä muuten tuolle valtavalle rahakasalle vuosittain tapahtuu?
59889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 59

Vanhimmat

Siloin kun SAK:n jatkuvat ja pahimmat lakkouhkaukset ja kiristykset palkankorotuksiin tapahtuivat ei globalista sun muista soinneista tiedetty mitään.
Lakkojen seurauksena joutui Suomessa työttömiksi satoja tuhansia työntekijöitä kun tehtaat lopetettiin.

Äänestä

  • näin kirjoitti:

    Klikkaa:
    http://www.sak.fi/jasenliitot.shtml?7

    ja etsi SAK:n loistoloma-asunnot Lapista, esim.
    Kuusamosta, Ihtinkijärveltä!

    työn tuloksista ne firmojen honkalinnat oikein on rahoitettu? On se perkele, kun työläisen selkänahasta otetaan niin osakepamppujen kuin ammattiliittojen huvipaikat.
    No, sinne liiton kesäpaikkaan kyllä pääsee työläinenkin, jos on jäsen.

    Äänestä

Leikitään, että palkansaajien keskipalkka olisi niinkin alhainen, kuin 1000 euroa kuukaudessa!
Jäseniä SAK:ssa on toista miljoonaa, eli jäsenmaksut (keskiarvo 1,5%) tuottaisivat siis vuodessa: 12x 15euroa= 180 euroa,
kertaa miljoona jäsentä = 180 miljoonaa euroa,
eli 1.280 miljoonaa vanhaa markkaa.
Jo tämäkin rahakasa olisi valtava ja tyhjästä saatu!
Mutta kun jäseniä on 1.068.985 ja palkansaajien, (joita Suomessa on 2,8 miljoonaa) keskiansio kuukaudessa on n.2000 euroa ja 1,5% siitä on 30 euroa,eli 360 euroa vuodessa, niin vähimmillään, todellisuudessa on yli 384 miljoonaa euroa, eli
yli 2.304.000.000 vanhaa markkaa puhdasta rahaa, jotka SAK vuosittain kerää jäseniltään!
MISSÄ OVAT KYMMENIEN VUOSIEN TUOTTAMAT JÄSENMAKSU-SADAT MILJOONAT?

Äänestä
  • Mitä vittua sinä soosaat noiden markkojen kanssa.Nyt valuutta on euro,,kyllä me ymmärretään niiden päälle ilman sinun käännöksiäsikin.Aikoinaan leikattiin kaksi nollaa pois, lisää nyt nekin niihin laskelmiisi, niin tuntuu summat vielä suuremmilta,,,,,,,,,,,,,,

    Äänestä

  • jjjjjjjjjj kirjoitti:

    Mitä vittua sinä soosaat noiden markkojen kanssa.Nyt valuutta on euro,,kyllä me ymmärretään niiden päälle ilman sinun käännöksiäsikin.Aikoinaan leikattiin kaksi nollaa pois, lisää nyt nekin niihin laskelmiisi, niin tuntuu summat vielä suuremmilta,,,,,,,,,,,,,,

    Kun lukee SAK:n palstaa, jossa ilmoitetaan, että jäsenillä on ilmainen nettiyhteys, niin huomaa, millaista paskasakkia sitä etua käyttää!
    Linkki:
    http://www.sak.fi/jasenliitot.shtm?7

    Mitä tulee "vanhoihin" markkoihin, niin on niistä puhuminen edellenkin sallituua, (ilman edellisen nimimerkin lupaa) ja esim. velkakirjoissa ja vastaavissa asiakirjoissa yhtä toimivia kuin €.

    Äänestä

nimimerkkien cicero ja censor kirjoitelmat tällä palstalla kannattaa jättää omaan arvoonsa. (Enkä itse uskalla edes avata noita linkkejä joita tyrkyttävät.) Aiemmissa keskusteluissa on tullut hyvin selväksi, että heidän väärinkäsityksiään on turha oikoa tai yrittää heidän "näkemyksiinsä" vaikuttaa. He ovat kuin sammakonpoikasia posket pullollaan ja uhoa täynnä, mutta suusta pääseekin sitten vain sammakoita.

Tuohon yhdyn:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=110&conference=666&posting=22000000000389430

Äänestä
  • Olet samanlainen akka kuin on Paavo Lipponen. Totuutta ei voida sietää. Ja luullaan olevan maailmannapoja.
    Ja kun totuutta kerrotaan, alkaa tuollainen lapsellinen, akkamainen suunsoitto, kuin esim. sinulta, nimimerkki "että".

    Äänestä

  • Lukija kirjoitti:

    Olet samanlainen akka kuin on Paavo Lipponen. Totuutta ei voida sietää. Ja luullaan olevan maailmannapoja.
    Ja kun totuutta kerrotaan, alkaa tuollainen lapsellinen, akkamainen suunsoitto, kuin esim. sinulta, nimimerkki "että".

    juttu. Ei selviä sekavia lukuja esittämällä, ei käsitteitä sotkemalla, ei mitätöinnin tarpeella eikä vihan vilpittömyydellä. Eikä nyrkiniskulla pöytään, kuten mainitsemasi Lipposen tapana oli.

    Äänestä

  • vaikea kirjoitti:

    juttu. Ei selviä sekavia lukuja esittämällä, ei käsitteitä sotkemalla, ei mitätöinnin tarpeella eikä vihan vilpittömyydellä. Eikä nyrkiniskulla pöytään, kuten mainitsemasi Lipposen tapana oli.

    Esitä sinä selvemmät luvut SAK:n jäsenmaksuista ja sotkemattomat käsitteet SAK:n jäsenilleen määräämistä lakoista.
    Eiköhän se nyrkki ole siellä SAK:n sisällä heilunut aika usein, muuallakin kuin pöydässä, mitä minä olen kuullut.

    Äänestä

  • Työmies kirjoitti:

    Esitä sinä selvemmät luvut SAK:n jäsenmaksuista ja sotkemattomat käsitteet SAK:n jäsenilleen määräämistä lakoista.
    Eiköhän se nyrkki ole siellä SAK:n sisällä heilunut aika usein, muuallakin kuin pöydässä, mitä minä olen kuullut.

    ... joten siis ei nyrkkiä, vaan enempi niin kuin akkamaisempaa linjaa?

    Äänestä

kyselisin, että minkähän pankin mitkä toimihenkilöt se vuosikymmeniä väkeään lakkoihin marssittanut SAK ajoi plakaatteja heiluttamaan?

SAK:n, Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestön jäsenliitot ovat:


Auto- ja Konealan Unioni AKU, Kaupanalan Esimiesliitto (Palvelualan Unionin PaU:n kautta)
Palvelualojen ammattiliitto PAM, Suomen Muusikkojen Liitto, Valtion ja erityispalvelujen ammattiliitto VAL, Kemianliitto, Metallityöväen Liitto, Paperiliitto, Puu- ja erityisalojen liitto, Rakennusliitto, Suomen Elintarviketyöläisten Liitto, Sähköalojen ammattiliitto, Tekstiili- ja Vaatetustyöväen Liitto Teva, Viestintäalan amattiliitto,
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT, Ilmailualan Unioni, Postiliitto, Rautatieläisten liitto, Rautatievirkamiesliitto, Suomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistys SLSY, Suomen Merimies-Unioni, Veturimiesten Liitto, Kunta-alan ammattiliitto KTV, Valtion ja erityispalvelujen ammattiliitto VAL, Valtion yhteisjärjestö VTY,
Suomen Sosialidemokraattinen Sanomalehtimiesliitto SSSL ja Yleinen Lehtimiesliitto. VTY:n sisältä tuskin löytyy yksityispankkien työntekijöitä.

Tarkenna toki ketä tarkoitat plakaattien heiluttelijoilla.

Kaikki nuo ammattiliitot muuten keräävät jäsenmaksunsa jäseniltään ja käyttävät ne täsmälleen niin kuin jäsenkokouksissa valitut valtuutetut niitä päättävät käyttää. Mitään yleistä kaavaa siitä mihin kaikeen rahoja käytetään ei ole, mutta omaisuuden turvaaminen mahdollisia työttömyys-, hätä- tai lakkotilanteita varten on tietenkin tällaisessa turvajärjestössä keskeistä.

Ammattiyhdistykset ovat jäsentensä edunvalvojia ja osa suomalaista yhteiskuntaa. SAK:n rooli kattojärjestönä on olennaisen tärkeä, koska joukkovoima on ainoa työtätekevien ase teollisuuden omistajien ja työnantajien mielivaltaa vastaan. Mikä lie viimeisin SAK:n painostusvoimalla estetty yhteiskunnallinen huononnus? Pankkeja koskien tulee mieleen se, että hillittömyyksiin ryöstäytyvä tavallisten tiliasiakkaiden pankkimaksujen korotusrumba saatiin pysäytettyä, kun SAK vilautti mahdollisuutta siirtää oman rahaliikenteensä pois yksityispankista.

SAK on mm. harrastanut sublimointia tietokoneitten tarjoamisessa jäsenilleen. Jne. SAK:n jäsenliittojen jäsenet saavat myös usein nauttia erilaisista edullisista tarjouksista - niin tavaroista kuin palveluksistakin - joita eri liitoilla on neuvoteltuina omien mieltymystensä mukaan.

Äänestä
  • Ota SAK:lta selvää, koska oli pankkitoimihenkilöiden lakko, ja plakaatit todella pankkiväen käsissä kaduilla, joissa iso hanskan kuva ja teksti:
    HANSKA PITÄÄ!
    Lakosta seurasi pankkien sivukonttoreiden suurimuotoinen lopetus koko maassa, pankkien rationalisointi ja työntekijät tietenkin työttömiksi.
    Konttoreiden lopetus aiheutti erikoisesti huolta ja vaivaa vanhuksille, jotka olivat tottuneet asioimaan lähipankissaan.

    Äänestä

  • censor kirjoitti:

    Ota SAK:lta selvää, koska oli pankkitoimihenkilöiden lakko, ja plakaatit todella pankkiväen käsissä kaduilla, joissa iso hanskan kuva ja teksti:
    HANSKA PITÄÄ!
    Lakosta seurasi pankkien sivukonttoreiden suurimuotoinen lopetus koko maassa, pankkien rationalisointi ja työntekijät tietenkin työttömiksi.
    Konttoreiden lopetus aiheutti erikoisesti huolta ja vaivaa vanhuksille, jotka olivat tottuneet asioimaan lähipankissaan.

    Kyseessä oleva pankkitoimihenkilöiden lakko oli v.1991 ja AY-liikkeeseen kuuluvan toimihenkilöjärjestön aikaansaama.
    On aivan sama, oliko lakon "isäntä" SAK vai joku muu AY-LIIKKEESEEN kuuluva alajärjestö.
    Lakon seurauksena todella pankit koko maassa lopettelivat sivukonttoreitaan liian korkeiden palkkakustannusten vuoksi ja työntekijät tietenkin joutuivat työttömiksi.

    Äänestä

  • censor kirjoitti:

    Ota SAK:lta selvää, koska oli pankkitoimihenkilöiden lakko, ja plakaatit todella pankkiväen käsissä kaduilla, joissa iso hanskan kuva ja teksti:
    HANSKA PITÄÄ!
    Lakosta seurasi pankkien sivukonttoreiden suurimuotoinen lopetus koko maassa, pankkien rationalisointi ja työntekijät tietenkin työttömiksi.
    Konttoreiden lopetus aiheutti erikoisesti huolta ja vaivaa vanhuksille, jotka olivat tottuneet asioimaan lähipankissaan.

    väitteen jossa kytkettiin toisiinsa pankkitoimihenkilöt ja SAK. Pyysin vain tarkennusta. Todistustaakka on kokonaan sinulla.

    Äänestä

  • Oikaisu kirjoitti:

    Kyseessä oleva pankkitoimihenkilöiden lakko oli v.1991 ja AY-liikkeeseen kuuluvan toimihenkilöjärjestön aikaansaama.
    On aivan sama, oliko lakon "isäntä" SAK vai joku muu AY-LIIKKEESEEN kuuluva alajärjestö.
    Lakon seurauksena todella pankit koko maassa lopettelivat sivukonttoreitaan liian korkeiden palkkakustannusten vuoksi ja työntekijät tietenkin joutuivat työttömiksi.

    "On aivan sama, oliko lakon "isäntä" SAK vai joku muu AY-LIIKKEESEEN kuuluva alajärjestö"???

    Kerropa nyt minulle mikä on tuon "AY-LIIKKEEN" nimi, johon esittämäsi lakon "isäntä" kuuluu?

    Siihen minulla ei ole tarjota edes vinkkiä, mutta eiköhän sinlta tuota pätevää tietoa asioista löydy?

    Pankkien alasajo muuten alkoi pankkikriisistä, ja kaikki myöhemmät vaiheet ovat vain pieniä sivujuonteita tuossa valtakunnanmittaisessa suuressa tragediassa. Mutta se on sitten niin pitkä tarina ettei sitä tässä yhteydessä eikä varsinkaan pojankloppien kassa kannata käydä kelaamaan.

    Morjens vaan teille, cicero ja censor! Jatkakaahan laadukasta yhteiskuntakritiikkiänne!

    Äänestä

  • esitit kirjoitti:

    väitteen jossa kytkettiin toisiinsa pankkitoimihenkilöt ja SAK. Pyysin vain tarkennusta. Todistustaakka on kokonaan sinulla.

    On aivansama, kuka ko. lakon järjesti. Oliko se SAK vai joku muu AY-liikkeeseen kuuluva järjestö. Lakko oli ja sen seurauksena tuhannet työläiset joutuivat työttömiksi.

    Äänestä

Täällä on turha kiinnittää nyt huomiota pankkialan lakkoon. Se oli yksi pienimmistä, mitä AY-LIIKE on aiheuttanut Suomessa.
Pitää kiinnittää huomio niihin tosi suuriin lakkoihin, joita SAK on järjestänyt ja myös siihen, että SAK on alistunut uhkaamaan Suomea yleislakoilla, ellei SAK:n vaatimuksiin suostuta.
Sadat tuhannet entiset työläiset ovat näiden lakkojen vuoksi joutuneet työttömiksi, kun toiminta tehtaissa on lopetettu kannattamattomana liian suurten palkkavaatimusten ja -kustannusten vuoksi.

Äänestä

Täällähän kivaa!

Kirjoittelijaharjoittelijat sikuri & setsuuri ovat otsikoineet komeasti kapiteelilla:

SAK MARSSITTI VÄKENSÄ LAKKOON

... ja lopputuloksena ihan työmiehen tukemana jäi käteen särkyneitä väitteitä ja päätelmä, että se on sama kuka marssitti ja mitä lakkoon.


Heheheheee...

Äänestä
  • Jos nuo SAK:n määräämät lakot ja niistä johtuva yli 300 000 työtöntä on herkullista ja kivaa, niin kai se sitten sinusta on.
    Meistä muista se on todella erittäin kamala ja valitettava asia.
    Mutta mitäpä muuta sinunlaiselta paskiaiselta voi odottaakaan kuin juuri tuollaista kannanottoa!
    Menes kysymään noilta SAK:n aikaan saattamilta työttömiltä, onko se heista kivaa ja herkullista!
    Häpeä saatanan paskahousu, juttujasi!
    Ja ellet muuhun pysty, kuin herjaamaan ja nälvimään setsureista, niin tuki suusi! Tuskin tietät, mikä setsuri on.

    Äänestä

  • Oletko maksanut jäsenmaksusi. Muistisi virkistämiseksi:Se summa, jonka SAK vuosittain siis kerää jäseniltään jäsenmaksuja on siis pienemmillään:
    KOLMESATAA MILJOONAA EUROA (300.000.000,-) ELI

    Tuhatkahdeksansataa miljoonaa markkaa!

    Työtön saisi sillä aika monta setsuuria!

    Äänestä

  • Täällä SAK ilmoittaa jäsenensä saavan ilmaisen Nettiyhteyden ja kait silloin myös ilmaisen PC:n?

    http://www.sak.fi/jasenliitot.shtml?7

    Kai sinullakin, nimimerkki "herkullista" on nämä ilmaiset, jäsenten jäsenmaksuilla hankitut vehkeet?

    Äänestä

  • Miten SAK:n jäsenet maksavat siis veron saamastaan ilmaisesta nettiyhteydestä ja mahdollisesta ilmaisesta tietokoneesta?
    Kun nettiyhteyden saa SAK:n ilmoituksen mukaan kaikki jäsenet.
    Täältä ilmaisia nettiyhteyksiä:
    http://www.sak.fi/jasenliitot.shtml?27

    ja sieltä saa myös hyvinkin edullisia loma-asuntoja SAK:n omistamista loma-asunnoista.
    Ei tietenkään niistä Kuusamon loistojutuista, joissa ay-porhot viihtyvät. Mutta joistakin kuitenkin.

    Äänestä

  • Kiitos tiedoista, nyt minäkin saan ilmaisen nettiyhteyden. Pitääkö olla SAK:n jäsen, vaikka on työtön? Miten jäsenmaksun kanssa? Täytyykö maksaa?
    Saanko myös SAK:lta ilmaisen tietokoneen?

    Äänestä

  • Nopeimmin ja helpoimmin saa sen ilmaisen Nettiyhteyden täältä: (PC:stä en tiedä)

    http://www.sak.fi/jasenet/index.shtml?629

    Miten verot siitä maksetaan, sitä en myöskään tiedä. Mutta kyllä verottaja tietää!

    Äänestä

  • Tosi utelias kirjoitti:

    Täällä SAK ilmoittaa jäsenensä saavan ilmaisen Nettiyhteyden ja kait silloin myös ilmaisen PC:n?

    http://www.sak.fi/jasenliitot.shtml?7

    Kai sinullakin, nimimerkki "herkullista" on nämä ilmaiset, jäsenten jäsenmaksuilla hankitut vehkeet?

    Piski senkun räkyttää. Ilmaisen nettiyhteyden saa ihan jokainen ja tietokoneen saa edeullisesti, kun koneita ostetaan iso määrä.

    Äänestä

  • censor kirjoitti:

    Nopeimmin ja helpoimmin saa sen ilmaisen Nettiyhteyden täältä: (PC:stä en tiedä)

    http://www.sak.fi/jasenet/index.shtml?629

    Miten verot siitä maksetaan, sitä en myöskään tiedä. Mutta kyllä verottaja tietää!

    Mitä veroja siitä ilmaisesta nettiyhteydestä pitäisi maksaa?

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    Mitä veroja siitä ilmaisesta nettiyhteydestä pitäisi maksaa?

    Kyllä ne sinulle siellä ilmoittaa, mitä veroja joudut siitä maksamaan. Vai onko sinulla sellainen käsitys, ettei verot koske lainkaan SAK:n jäseniä. Että kaikki saadaan vaan ilmaiseksi.
    Et ole ilmeisesti milloinkaan maksanut veroja, etkä ilmeisesti koskaan tule maksamaankaan. Eläähän sitä sossutuloilla.
    Mitä tyhmyyteen tulee, niin katso vaan peilistä. Sieltä toljottaa tosi naivi ja säälittävän tyhmä penikka!
    Saattaa olla, että SAK maksaa verot ilmaisnetistä puolestasi.Ainakin se maksaa yhteyslaskut netin osalta sinunkin yhteydestä niillä jäsenmaksutuloilla, joita se saa vuosittain yli
    300 miljoonaa euroa jäseniltään.
    Voit silti saada yllättävän jälkiverolaskun. Katos, kun verovirastolla on paha tapa laskea tälläiset verotettavaksi tuloksi.

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    Mitä veroja siitä ilmaisesta nettiyhteydestä pitäisi maksaa?

    Jos ei ilmoita etuja veroilmoituksessa, joita saa, syyllistyy verorikokseen, josta on omat säännökset Suomen laissa.

    Äänestä

  • utelias kirjoitti:

    Piski senkun räkyttää. Ilmaisen nettiyhteyden saa ihan jokainen ja tietokoneen saa edeullisesti, kun koneita ostetaan iso määrä.

    Kerrotko mullekin, mistä saan ilmaisen nettiyhteyden, kun sanot että"ilmaisen nettiyhteyden saa ihan jokainen"!
    Kerro pian. On muitakin, jotka haluavat ilmaisen nettiyhteyden. Kun se tulee niin jumalattoman kalliiksi. Puhelinlaskut ovat ihan mielettömiä.

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    Mitä veroja siitä ilmaisesta nettiyhteydestä pitäisi maksaa?

    Tämä nimerkki "utelias" on todella tyhmä suunsoittaja joka palstalla. Hänellä ei ole minkäänkaisia edes perustietoja mistään. Mutta joka asiaan hän tunkee mukaan ja paljastaa tietämättömyytensä.
    Mutta asiaan: Joutuvathan työntekijät maksamaan verot esim. työpaikalla saamastaan ruuasta, firman antamista puhelimista, autoista puhumattakaan. Tottakai SAK:n antama ilmainen nettiyhteys on verotettavaa tuloa, siinä kuin nuo muutkin. Summathan voivat olla tosi isojakin.

    Äänestä

  • köyhä kirjoitti:

    Kerrotko mullekin, mistä saan ilmaisen nettiyhteyden, kun sanot että"ilmaisen nettiyhteyden saa ihan jokainen"!
    Kerro pian. On muitakin, jotka haluavat ilmaisen nettiyhteyden. Kun se tulee niin jumalattoman kalliiksi. Puhelinlaskut ovat ihan mielettömiä.

    Klikkaa tästä, täältä SAK jakaa ilmaisia nettiyhteyksiä:

    http://www.sak.fi/jasenet/index.shtml?629

    Äänestä

  • censor kirjoitti:

    Nopeimmin ja helpoimmin saa sen ilmaisen Nettiyhteyden täältä: (PC:stä en tiedä)

    http://www.sak.fi/jasenet/index.shtml?629

    Miten verot siitä maksetaan, sitä en myöskään tiedä. Mutta kyllä verottaja tietää!

    Koko SAK:n lupaama nettiyhteys on huijausta. Siinä mitään ilmaista ole. SAK mitään nettimaksuja maksa. Itse te judutte maksamaan nettimaksunne.

    Äänestä

  • veronmaksaja kirjoitti:

    Tämä nimerkki "utelias" on todella tyhmä suunsoittaja joka palstalla. Hänellä ei ole minkäänkaisia edes perustietoja mistään. Mutta joka asiaan hän tunkee mukaan ja paljastaa tietämättömyytensä.
    Mutta asiaan: Joutuvathan työntekijät maksamaan verot esim. työpaikalla saamastaan ruuasta, firman antamista puhelimista, autoista puhumattakaan. Tottakai SAK:n antama ilmainen nettiyhteys on verotettavaa tuloa, siinä kuin nuo muutkin. Summathan voivat olla tosi isojakin.

    Niin minun ei tarvitse aina nauraa teidän typeryydellenne.

    Äänestä

  • köyhä kirjoitti:

    Kerrotko mullekin, mistä saan ilmaisen nettiyhteyden, kun sanot että"ilmaisen nettiyhteyden saa ihan jokainen"!
    Kerro pian. On muitakin, jotka haluavat ilmaisen nettiyhteyden. Kun se tulee niin jumalattoman kalliiksi. Puhelinlaskut ovat ihan mielettömiä.

    Mutta on semmoisia nettiyhteyksiä, joissa ei ole perusmaksuja. Puhelinlaskut joutuu aina pulittamaan, jos ei ole kiinteää yhteyttä.

    Äänestä

  • censor kirjoitti:

    Kyllä ne sinulle siellä ilmoittaa, mitä veroja joudut siitä maksamaan. Vai onko sinulla sellainen käsitys, ettei verot koske lainkaan SAK:n jäseniä. Että kaikki saadaan vaan ilmaiseksi.
    Et ole ilmeisesti milloinkaan maksanut veroja, etkä ilmeisesti koskaan tule maksamaankaan. Eläähän sitä sossutuloilla.
    Mitä tyhmyyteen tulee, niin katso vaan peilistä. Sieltä toljottaa tosi naivi ja säälittävän tyhmä penikka!
    Saattaa olla, että SAK maksaa verot ilmaisnetistä puolestasi.Ainakin se maksaa yhteyslaskut netin osalta sinunkin yhteydestä niillä jäsenmaksutuloilla, joita se saa vuosittain yli
    300 miljoonaa euroa jäseniltään.
    Voit silti saada yllättävän jälkiverolaskun. Katos, kun verovirastolla on paha tapa laskea tälläiset verotettavaksi tuloksi.

    tuohan on, maikkarin ilmainen yhteys, se on sitä kaikille, ilmainen ja mainoksilla pyörivä, samanlainen kuin sähköpostiosoite suomi24:stä, ei maksa mitään. Sekosit taas sukissasi, kun joku oli oivaltanut liittää siihen taikasanan SAK.

    Äänestä

  • sivisty kirjoitti:

    tuohan on, maikkarin ilmainen yhteys, se on sitä kaikille, ilmainen ja mainoksilla pyörivä, samanlainen kuin sähköpostiosoite suomi24:stä, ei maksa mitään. Sekosit taas sukissasi, kun joku oli oivaltanut liittää siihen taikasanan SAK.

    Naurettavalle uteliaalle. kaikkihan sen tietää, että se on ilmainen. Naurettavaksi sen tekee se, että SAK mainostaa omalla sivullaan:
    ilmainen nettiyhteys. Se on vipillistä. Kaikki luulee, että, että se on tosi ilmainen. Kukaan ei huomaa pientä tekstiä: maksat itte puhelinlaskusi.
    Mutta tämähän on tyypillistä SAK:n kusettamista jäseniään kohtaan - kuten koko sen touhu.
    Rahaa työstetään jäseniltä kyllä satoja miljoonia euroja vuodessa.
    Muuten. Sää voisit jo lopettaa tuon iänikuisen sekaantumisesi asiaan kuin asiaan. Mikä sää oikein luulet OLEVASI?
    Olet tavallista tyhmempi änkkyrä-jankuttaja täällä.
    Mene ny jo vaikka jollekin kommarikeskustelupalstalle omiesi joukkoon.

    Äänestä

  • vastaus sinulle pököpää kirjoitti:

    Naurettavalle uteliaalle. kaikkihan sen tietää, että se on ilmainen. Naurettavaksi sen tekee se, että SAK mainostaa omalla sivullaan:
    ilmainen nettiyhteys. Se on vipillistä. Kaikki luulee, että, että se on tosi ilmainen. Kukaan ei huomaa pientä tekstiä: maksat itte puhelinlaskusi.
    Mutta tämähän on tyypillistä SAK:n kusettamista jäseniään kohtaan - kuten koko sen touhu.
    Rahaa työstetään jäseniltä kyllä satoja miljoonia euroja vuodessa.
    Muuten. Sää voisit jo lopettaa tuon iänikuisen sekaantumisesi asiaan kuin asiaan. Mikä sää oikein luulet OLEVASI?
    Olet tavallista tyhmempi änkkyrä-jankuttaja täällä.
    Mene ny jo vaikka jollekin kommarikeskustelupalstalle omiesi joukkoon.

    Ei ne ainakaan tyhmempiä voi olla, mitä te eräät nimeltä mainitsemattomat henkilöt. Luultavasti ovat vielä 100*fiksumpaa porukkaa.

    Äänestä

Täällä piti "keskustella" siitä, miten SAK marssitti jäsenensä jatkuviin lakkoihin,ja vaati ylisuuria palkankorotuksia, joiden seurauksena Suomeen syntyi ennenkuulumaton työttömyys.Tehtaat siirsivät tuotantonsa ulkomaille tai lopettivat toimintansa kokonaan kannattamattomina.
Ilmaiset SAK:n nettiyhteydet jäsenilleen ovat asia sinänsä, vaikka kyllä kieltämättä ihmetyttävät suuresti.

Äänestä
  • lapsilleen kustantamat nettiyhteydet ovat verollinen etu. Moniko muisti laittaa veroilmoitukseensa käyttäneensä nettiyhteyttä maksamatta siitä?
    Puhumattakaan työpaikoilla tapahtuvasta surffailusta. Maksavatko he etuudestaan mitään? Tekevät sitä jopa työajalla saaden palkkaa siitä!
    Ilmankos firmat kannattavat huonosti.
    LOPPUTILI NETTILUUSEREILLE!

    Äänestä

Täällä alustaja kertoo, miten SAK on marssittanut joukkonsa vuosikymmenet lakkoon, jopa yleislakkoon ja kiristänyt palkat ylisuuriksi jäsenilleen niin että tehtaat on lopettaneet toimintansa ja työläiset joutuneet kortistoihin.
Olisi sunkin aika nimimerkki "utelias" jo lopettaa tuo jokapaikassa sekaantumisesi asiaan kuin asiaan. Eivät kuulu sinunlaiselle jankuttajalle ollenkaan. Kirjoittele vaan jollakin teijän kommunistikeskustelupalstoilla, siellä sinua varmaan kuunnellaan hölmöjen ja tyhmien juttujesi vuoksi.
Mihinkään asiaan kun et pysty ottamaan mitenkään kantaa.
Tai ota nyt sitten ja anna tähän selittävä selitys:
MIKSI SAK ON MARSSITTANUT VÄKENSÄ LAKKOIHIN ja saattanut sadat tuhannet työläiset työttömiksi, kun tehtaat ovat lopettaneet tai siirtyneet ulkomaille kannattamattomina liian suurten palkkakustannusten ja verojen vuoksi.
Odotan selvitystäsi.
Tämä asia on tämän palstan keskustelunaihe, ei SAK:n vilpilliset nettiyhteydet.
Toinen asia minkä voit selvittää myös, on se,
miksi SAK kerää vuosittain satoja miljoonia euroja työläisiltä jäsenmaksuina ja missä ne rahat ovat ja mitä niille tapahtuu ja miten ne käytetään jäsenten hyväksi. Vai käytetäänkö ne vain AY-liikkeen pomojen palkkoihin ja loistoasuntoihin ja huviloihin, joita kuulemma on SAK:llakin paljon.

Äänestä
  • Vai on ne meidän palkat ylisuuret? Suomen palkat on Eu:ssa pienimmästä päästä, joten väitteenne on taasen kerran suorastaan huvittava. Ei teistä ole mihinkään...

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    Vai on ne meidän palkat ylisuuret? Suomen palkat on Eu:ssa pienimmästä päästä, joten väitteenne on taasen kerran suorastaan huvittava. Ei teistä ole mihinkään...

    Kuules änkyrä. Sinä se säälittävä narri ja enemmän itkettävä kuin naurettava olet.

    Tämäkö oli kommenttisi palstan otsikkoon:
    SAK MARSSITTI VÄKENSÄ LAKKOON ja sai aikaan satoja tuhansia työttömiä?
    ja näinkö otit kantaa siihen, kun SAK rahastaa satoja euroja vuosittain?
    Kuule! Lopeta jo naurettavuutesi täällä. SÄÄ OLE TOSI TYHMÄ, HÖNTTI ja NAURETTAVA nulikka.
    Ja lisäksi kaikenlisäksi jumalattoman kateellinen.

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    Vai on ne meidän palkat ylisuuret? Suomen palkat on Eu:ssa pienimmästä päästä, joten väitteenne on taasen kerran suorastaan huvittava. Ei teistä ole mihinkään...

    Tai ei aasikaan noin tyhmä ole kuin "utelias". Hänen mielestään kaikki me muut olemme naurettavia, tyhmiä, mistään mitään-tietämättömiä. Samanlaisia kommentteja tulee muiltakin kommunisteilta: mene hoitoon, vaihda lääkitystä jne.
    Vain hän, UTELIAS, on kaikesta selvillä omasta mielestään. HÄN TIETÄÄ! Mitäs ne muut! (Onkos se jonkinlaista tosi sairautta, hulluutta?)
    Odotan hänen palkkatilastoaan EU-maista.
    Verrataan sitä sitten EU:n tilaston huvittaviin Suomen "pienimmistä päästä" oleviin palkkoihin.

    Palstan otsikko siis muuten on:
    Sak marssitti väkensä lakkoihin.

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    Vai on ne meidän palkat ylisuuret? Suomen palkat on Eu:ssa pienimmästä päästä, joten väitteenne on taasen kerran suorastaan huvittava. Ei teistä ole mihinkään...

    Älkää ihmeessä ottako kantaa tuon höntin nimimerkki "uteliaan" sepustuksiin ja haukkumisiin.
    Hän on tosi sairas. Suuruudenhullu, joka kuvittelee tietävänsä kaiken kaikesta.
    Antaa hänen "kirjoitella" täällä omassa yksinäisyydessään ja rauhassa.
    Ei hönttien kanssa kannata väitellä.Ei hän pysty ottamaan kantaa mihinkään asiaan, puhumattakaan, että hän kommentoisi.
    Hänen mielestään kaikki on naurettavaa, huvittavaa jne.jne.

    Äänestä

  • Seuralija kirjoitti:

    Tai ei aasikaan noin tyhmä ole kuin "utelias". Hänen mielestään kaikki me muut olemme naurettavia, tyhmiä, mistään mitään-tietämättömiä. Samanlaisia kommentteja tulee muiltakin kommunisteilta: mene hoitoon, vaihda lääkitystä jne.
    Vain hän, UTELIAS, on kaikesta selvillä omasta mielestään. HÄN TIETÄÄ! Mitäs ne muut! (Onkos se jonkinlaista tosi sairautta, hulluutta?)
    Odotan hänen palkkatilastoaan EU-maista.
    Verrataan sitä sitten EU:n tilaston huvittaviin Suomen "pienimmistä päästä" oleviin palkkoihin.

    Palstan otsikko siis muuten on:
    Sak marssitti väkensä lakkoihin.

    http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20020602TA4

    http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20020602TA2

    Tämäkin juttu sivuaa palkkoja: http://www.ktv.fi/lehdet_ja_julkaisut/kunta_ja_me/kuntjam14.htm


    Lisää saatte tarvittaessa.

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    Vai on ne meidän palkat ylisuuret? Suomen palkat on Eu:ssa pienimmästä päästä, joten väitteenne on taasen kerran suorastaan huvittava. Ei teistä ole mihinkään...

    Täällä esitettiin linkki Euroopan maiden vertailu palkoista. Suomessa ovat kolmanneksi kovimmat palkkakustannukset 16 eri maasta.
    Nimimerkki "Utelias" tässä väittää, että "Suomen palkat on Eu:ssa pienimmästä päästä, joten väitteenne on taasen kerran suorastaan huvittava. Ei teistä ole mihinkään..."
    Näin siis tuo pölvästi "Utelias".
    Tässä vertailut palkoista, jossa Suomea edellä kustannuksissa ovat ainoastaan Tanska ja Saksa.
    Linkki:

    http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2002/pt0204/p020502-a6.html

    Äänestä

  • cicero kirjoitti:

    Täällä esitettiin linkki Euroopan maiden vertailu palkoista. Suomessa ovat kolmanneksi kovimmat palkkakustannukset 16 eri maasta.
    Nimimerkki "Utelias" tässä väittää, että "Suomen palkat on Eu:ssa pienimmästä päästä, joten väitteenne on taasen kerran suorastaan huvittava. Ei teistä ole mihinkään..."
    Näin siis tuo pölvästi "Utelias".
    Tässä vertailut palkoista, jossa Suomea edellä kustannuksissa ovat ainoastaan Tanska ja Saksa.
    Linkki:

    http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2002/pt0204/p020502-a6.html

    http://www.tilastokeskus.fi/tk/hp/tuposeto.pdf

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    Miten Suomen palkat voivat olla keskitasoa, jos 16 (kuudentoista) maan joukossa Suomi sijoittuu siten, että vain kahdessa (2) maassa, Tanskassa ja Saksassa on korkeampi palkkataso kuin Suomessa. Suhde 3 - 16. Keskiarvo olisi 8:s sija.
    Kyllä sinä "utelias" olet todella utelias. Tyhmä kuin saapas. Yritä pysyä poisa täältä. Täällä keskustellaan ja asiaa. Ei sinunlaistasi paskanjauhamista.

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    Jälleen pölhökustaa "utelias" esiintyy ja esittää:
    Suomessa palkat ovat keskitasoa.
    Palkkatyöläisen julkaiseman EU:n palkkatilaston mukaan 16 eri maan joukossa on vain kaksi (2) maata, Tanska ja Saksa, joissa palkkakustannukset on suuremmat kuin Suomessa. Suhde siis 3 - 16. KESKIARVO olisi siis 8- 16.
    Pölhökustaan "uteliaan" esitykset täällä ovat aina samanlaista roskaa. Mitään se ei tiedä mistään, kunhan rääpii täällä muiden kirjoituksia ja soittaa suurta suutansa.
    Naurettava, toisaalta säälittävä höpsö.

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    Tässä tolle nimimerkki "uteliaalle", jota myös täällä PölhöKustaaksi kutsutaan.
    Samalla kaikki muutkin voivat verrata Suomen sijoittumisen 16 eri maan joukossa. Vain kaksi maata, Saksa ja Tanska ovat tilastossa Suomen edellä, siis vain niissä on korkeammat palkkakustannukset kuin Suomessa.
    Siis kolme korkeimmat palkkakustannukset omaavaa maata ovat; Tanska, Saksa ja Suomi. Pölhökustaa ilmoittaa Suomen sijoittuvan keskimääräiseen joukkoon linkillään! Pölhö mikö pölhö!
    LINKKI TILASTOON:

    http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2002/pt0204/p020502-a6.html

    Äänestä

  • Joosua kirjoitti:

    Tässä tolle nimimerkki "uteliaalle", jota myös täällä PölhöKustaaksi kutsutaan.
    Samalla kaikki muutkin voivat verrata Suomen sijoittumisen 16 eri maan joukossa. Vain kaksi maata, Saksa ja Tanska ovat tilastossa Suomen edellä, siis vain niissä on korkeammat palkkakustannukset kuin Suomessa.
    Siis kolme korkeimmat palkkakustannukset omaavaa maata ovat; Tanska, Saksa ja Suomi. Pölhökustaa ilmoittaa Suomen sijoittuvan keskimääräiseen joukkoon linkillään! Pölhö mikö pölhö!
    LINKKI TILASTOON:

    http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2002/pt0204/p020502-a6.html

    Kyllä tuo teidän kirjoittelunne kertoo aika paljon teidän tasostanne, joka on kovasti riman alapuolelta. Surullista huomata, minkä tasoista porukkaa nyky nuorisosta löytyy.

    Äänestä

  • Joosua kirjoitti:

    Tässä tolle nimimerkki "uteliaalle", jota myös täällä PölhöKustaaksi kutsutaan.
    Samalla kaikki muutkin voivat verrata Suomen sijoittumisen 16 eri maan joukossa. Vain kaksi maata, Saksa ja Tanska ovat tilastossa Suomen edellä, siis vain niissä on korkeammat palkkakustannukset kuin Suomessa.
    Siis kolme korkeimmat palkkakustannukset omaavaa maata ovat; Tanska, Saksa ja Suomi. Pölhökustaa ilmoittaa Suomen sijoittuvan keskimääräiseen joukkoon linkillään! Pölhö mikö pölhö!
    LINKKI TILASTOON:

    http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2002/pt0204/p020502-a6.html

    Tuo linkki vie semmoiseen tilastoon, joka on TT:n tekemä. Kyseinen järjestö on teollisuuden ja työnantajien keskusjärjestö, joka varmaan yrittää tehdä tilastoista mieleisensä. Tämä kerrotaan aikaisemmin antamassani linkissä, josta lainaus tässä.

    "Vain Teollisuuden ja Työnantajien TT:n taulukossa suomalaiset kiikkuvat kärkijoukossa: Suomen teollisuuden työntekijät nostavat TT:n mukaan EU-maiden kolmanneksi parasta palkkaa"

    Lisäksi ote samasta jutusta tässä ja linkki kyseiseen juttuun kokonaisuudessaan.

    "Kansainväliset palkkatilastot ovat suomalaisille karua kertomaa. Esimerkiksi Eurostatin ja OECD:n mukaan suomalaisten käteen jäävät tulot eivät vedä vertoja Keski-Euroopan palkoille. Vuodesta toiseen Suomen taakse jäävät vertailuissa lähinnä Kreikka, Espanja, Portugali, Itä-Saksa ja silloin tällöin Italia"

    Tässä linkki kyseiseen juttuun: http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20020602TA4

    Tässä toinen linkki asiaan liittyen: http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20020602TA2

    Tässä kolmas linkki, joka kannattaa lukea huollella: http://www.tilastokeskus.fi/tk/hp/tuposeto.pdf

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    Kyllä tuo teidän kirjoittelunne kertoo aika paljon teidän tasostanne, joka on kovasti riman alapuolelta. Surullista huomata, minkä tasoista porukkaa nyky nuorisosta löytyy.

    Mitäs helvettiä sinä täällä oikein pyörit paskaa jauhamassa? Ensin sinun kirjoituksessasi esität, että Suomen palkkauskustannus taso on Euroopan heikoin.
    Sitten väität että se keskimääräinen.
    Kuitenkin Suomi on kolmanneksi kallein palkkausmenoissa Euroopassa.
    Olet sinä todellinen PÖLHÖKUSTAA, kuten ne sinua täällä nimittävät. Lopeta jo pökköilysi ja valehtelusi täällä. Ymmärrän, että tälläinen yksinkertaisen kansan kusetus kuuluu kommunismiin, mutta täällä lukeekin sivistyneet ihmiset, jotka nauravat sun hölmöille yrityksille kääntää tosiasiat päälaelleen, eli kommunismille sopivaksi.
    SAK ON AIHEUTTANUT SUOMELLE SATOJEN TUHANSIEN TYÖLÄISTEN TYÖTTÖMYYDEN JA kaiken lisäksi rahastaa noilta jäseniltään satoja miljoonia euroja vuosittainTÄMÄ ON TOTUUS. SITÄ EI SUN JATKUVA SUUNSOITTOSI TÄÄLLÄ MIKSIKÄÄN MUUTA.
    Sulle nauretaan ja koko kommunismismille, jonka valheellisuuden todella paljastat.
    OLET TODELLA TODELLINEN PÖLHÖKUSTAA ja sitäkin höntimpi!
    Tässä Palkkatyöläisen julkaisema EU:n tilasto Euroopan maista palkkausmenojen kohdalla, jossa Suomi on kolmantena suurin Tanskan ja Saksan jälkeen.
    Klikkaa:
    http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2002/pt0204/p020502-a6.html

    Äänestä

  • Joosua kirjoitti:

    Mitäs helvettiä sinä täällä oikein pyörit paskaa jauhamassa? Ensin sinun kirjoituksessasi esität, että Suomen palkkauskustannus taso on Euroopan heikoin.
    Sitten väität että se keskimääräinen.
    Kuitenkin Suomi on kolmanneksi kallein palkkausmenoissa Euroopassa.
    Olet sinä todellinen PÖLHÖKUSTAA, kuten ne sinua täällä nimittävät. Lopeta jo pökköilysi ja valehtelusi täällä. Ymmärrän, että tälläinen yksinkertaisen kansan kusetus kuuluu kommunismiin, mutta täällä lukeekin sivistyneet ihmiset, jotka nauravat sun hölmöille yrityksille kääntää tosiasiat päälaelleen, eli kommunismille sopivaksi.
    SAK ON AIHEUTTANUT SUOMELLE SATOJEN TUHANSIEN TYÖLÄISTEN TYÖTTÖMYYDEN JA kaiken lisäksi rahastaa noilta jäseniltään satoja miljoonia euroja vuosittainTÄMÄ ON TOTUUS. SITÄ EI SUN JATKUVA SUUNSOITTOSI TÄÄLLÄ MIKSIKÄÄN MUUTA.
    Sulle nauretaan ja koko kommunismismille, jonka valheellisuuden todella paljastat.
    OLET TODELLA TODELLINEN PÖLHÖKUSTAA ja sitäkin höntimpi!
    Tässä Palkkatyöläisen julkaisema EU:n tilasto Euroopan maista palkkausmenojen kohdalla, jossa Suomi on kolmantena suurin Tanskan ja Saksan jälkeen.
    Klikkaa:
    http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2002/pt0204/p020502-a6.html

    Mutta pojilla tuntuu olevan pasmat sekaisin, ettekä te valitettavasti ymmärrä edes lukemaanne. No onneksi minulle naurua piisaa teidän kanssanne... :)

    Turha teidän on tuota samaa linkkiä jauhaa, siihen olen jo antanut vastaukseni, jos vain ymmärtäisitte lukemaanne. ;)

    Äänestä

Työttömyys poistuu hyvin helposti jos työttömyysturvalakia muutetaan. Nykyään se ei salli työntekemistä. Se vie käytännösä työttömyysturvan jos tekee muuta kuin odottaa palkkatyötä.

Jos tuo laki muutettaisiin, kohta meillä olisi taas työtä jokaiselle. Maksamme tuosta lakipykälästä 30 000 miljoonaa euroa vuodessa. SAK:n jäsenet maksavat liitolleen vain 400 miljoonaa. Se on 1.3 % tuosta summasta jonka vapaaehtoisesti menetämme pitämällä tuon työttömyyyturvalakimme voimassa.

Tämä keskustelu on saanut 50 kirjoittajaa ja 600 lukijaa tuon 1.3 % takia. Eikö valtion menettämät 30 000 000 000 euron tulisi saada täällä 3750 kirjoitusta ja 45 000 lukijaa jos ihmiset olisisvat kiinnostuneet rahasta?


TYKA poistaa työttömyyden ja ylimääräisen byrokratian. Tutustu kilkkaamalla: http://www.geocities.com/kansantuote/

Pelkkä lukeminen ei vielä auta. Lisäksi sinun pitää kertoa TYKAsta kaikille tuttavillesi ja ottaa yhteyttä omaan kansanedsutajaasi jolle kerrot, että hakluat TYKAn käyttöön.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


cicero kirjoitti:

Palstalla "SAK rahastaa näin" nimimerkki "ympäri" kirjoittaa 23.4.2003 klo 21:28 GLOBALISAATIOSTA otsikolla ÄLÄ VÄLITÄ.
Hän sysää Suomen työttömyyden globalisaation syyksi.
Todellinen syy on SAK. Vuosikymmenet SAK lietsoi ja marssitti väkensä lakkojen voimalla vaatimaan ylisuuria palkankorotuksia jatkuvasti.
Esim. SAK ajoi pankkitoimihenkilöt kaduille plakaattejaan heiluttamaan ja huutamaan:
"HANSKA PITÄÄ." Ja pitihän pankkien hanskat. Suurin osa pankkien konttoreista suljettiin kannattamattomina ja väki työttömiksi.
Sama jatkui kunnallisten hoitajien kanssa. Kun kunnilla ei ollut varaa jatkuviin suuriin palkankorotuksiin, vähennettiin hoitohenkilökuntaa.
Vuosikymmenet jatkunut ylisuurten palkankorotusten vaatiminen jopa yleislakoilla uhkaamalla johti siihen, että tuotantolaitokset joko lopettivat tai siirsivät tuotantonsa ulkomaille.(Parhaana esimerkkinä Valtion Pukutehdas Hämeenlinnasta, joka siirsi kannattamattoman toimintansa Viroon.)
Nyt ovat työntekijät työttöminä! Ja mietitään, miten ne työllistetään. Vastaus: EI MITENKÄÄN, koska ei ole työpaikkoja, eli tuotantolaitoksia.
SUOMESSA EI KANNATA VALMISTAA MITÄÄN LIIAN SUURTEN PALKKAKUSTANNUSTEN VUOKSI.
Tuotteet, jotka ennen valmistettiin Suomessa, tuodaan nyt ulkomailta.
NÄIN AY-LIIKE HUOLEHTII JÄSENISTÄÄN.
Ja vaatimalla järjettömän suuret jäsenmaksut, joita kertyy vuosittain
lähes 400 miljoonaa euroa, eli
2.400 miljoonaa "vanhaa" markkaa!!!!!!!!!!
PS.
Mitä muuten tuolle valtavalle rahakasalle vuosittain tapahtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu