Paljon on puhuttu Yhdysvaltain sotilasviranomaisten tavasta käsitellä Guantamon tukikohdassa olevia vankeja. Vangeilta on mm. evätty sotavangin status ja heitä väitetään pidettävän epäinhimillisissä oloissa. Mielestäni tässä ei ole mitään uutta. Näinhän USA on aina toiminut. Esimerkiksi erään tutkimuksen mukaan toisen maailmansodan jälkeen amerikkalaisten halussa olleista saksalaisista sotavangeista menehtyi yli 750 tuhatta. Pääosin nälkään, kylmään ja niistä johtuviin sairauksiin. Mutta myös erilaisten raakuuksien seurauksiin. Esim. kivesten murskaaminen oli yleisesti käytetty kuulustelumenetelmä ja konetuliaseella vankijoukkojen tulittaminen huvittelukeino. Silloinkaan ei vangeille suotu sotavangin asemaa (prisoner of war = POW) vaan heistä käytettiin nimitystä detained enemy personel, jolloin siis Geneven sopimusta ei amerikkalaisten muukaan tarvinnut noudattaa. Eli paljon ei ole maailma muuttunut.
http://lindblomkimi.blogit.kauppalehti.fi/
http://lindblomkimi.blogit.kauppalehti.fi/
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuo siis koski Waffen-SS:n sotilaita. Wehrmachtin, Luftwaffen ja Kriesgsmarinen sotilailla oli sotavangin status.
Sodan loppuvaiheessa Waffen-SS oli suurimmalta osaltaan sekalainen palkkasoturijoukko, joka oli koottu eri miehitettyjen maiden vapaaehtoisista - ja jotka myös tiesivät, etteivät he tappion tullen tulisi saamaan minkäänlaista armoa. Siksi Waffen-SS oli niin pelätty porukka - he taistelivat loppuun saakka siinä, missä Wehrmachtin miehet antautuivat kun taistelu oli menetetty.
Geneven sopimus ei koske palkkasotureita eikä irregulaareja, kuten partisaaneja tai sissejä. Heidät saa surmata suoralta kädeltä, eikä heille tarvitse antaa sotavangin statusta.
On julkinen salaisuus, että amerikkalaiset useinkin ampuivat kaikki kiinnisaadut SS-miehet suoralta kädeltä. Toisaalta kaiken sen jälkeen, mitä SS-miehet olivat miehitetyissä maissa saaneet aikaan, ei suoraan sanoen käy tippaakaan sääliksi enkä koe heitä kohtaan minkäänlaista myötätuntoa. Wehrmachtin sällit pääsääntöisesti olivat asevelvollisia ja taistelivat maansa puolesta, mutta mitä useampi SS-mies pantiin kylmäksi kiinnisaannin jälkeen, sen parempi.
Eiköhän sielätkin löytynyt jokunen vain isänmaataan puolustanut halunneita, nehän olivat eliittijoukkojen maineessa. Taisi siellä taistella Saksan puolesta ja SS-valan vannoneena Gunther Grasskin.
Joka tapauksessa mikään ei oikeuta sotavankien ampumista, ei edes se, että he olisivat olleet sotarikollisia Waffen SS-miehiä tai keskitysleirivartijoita. Sivistysmaissa ihmisiä on tapana teloitata vain tuomion jälkeen.
Nyt kun vielä oppisi kirjoittamaan Guantanamo oikein.
... Guantánamo ?
Sanassa on siis paino kakkostavulla, guan-TA-namo, minkä vuoksi tuo aksenttimerkki. Ilman aksenttimerkkiä se ääntyisi guanta-NA-mo, joka on virheellinen ääntämys. Aksenttimerkki osoittaa espanjassa sanapainon paikkaa.
Ainoassakaan amerikan-juutalaisessa sotaelokuvassa en ooooo nähnyt hyvän amerikkalaisen ampuvan saksalaista! Se on valetta! Poljen jalkaa ja kiljun! Missään sarjakuvassa ie sellaista tapahdu. Sellaista Kuuban vankileiriäkään ei ole! Sitä ei näytetä Goollessa tai ole jutupiissa!