Terrorismin määritelmää on "väkivallan käyttö poliittisia tai uskonnollisia päämääriä edistääkseen". Näin ollen Israel (ja USA) harjoittavat terrorismia, sillä he käyttävät väkivaltaa saavuttaakseen poliittisia etuja. Israel palestiinassa ja USA Irakissa, jossa se kaatoi Saddam Husseinin hallituksen, jotta se voisi tämän tilalle pystyttää nukke-hallituksen. Eikö olekin kummallista, että nämä maat, jotka ovat nk. terrorismin vastaisessa sodassa, ovat niitä, jotka ensimmäisinä turvautuvat siihen?
Israel on terroristijärjestö!!
Huutavan ääni
371437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
samaa mieltä
terroria harjoitetaan puolin jos toisin lähi-idässä.Köyhilla aseena polttopullot ja omat kehonsa,rikkailla tankit ja automaatti aseet,sekä asenteellinen painostus.
on mikä tahansa "väkivaltainen" teko, jonka tarkoituksena on edistää uskonnollisia tai poliittisia päämääriä "terroria". Näin ollen tämä ei ole pelkästään Lähi-idän "ongelma", vaikka me täällä niin halutaankin uskoa, vaan tämä on aivan universaali ilmiö. Esim. jos vaikka poliisi vesitykein ja kyynelkaasuin hajoittaa mielenosoituksen, on sekin eräänlaista "terroria", sillä siinäkin pyritään poliittiseen päämäärään, nimittäin mielenilmauksen eliminoimiseen.
Raamatun mukaan Israel on poikennut Jumalan sille osoittamalta tieltä, ja siis nykyään sortunut äärimmäiseen julmuuteen. Tulee vielä kuitenkin aika, jolloin tämä Jumalan valittu kansa kääntyy takaisin oikealle tielle. Mutta sen tien aloittaminen tulee vaatimaan vielä tolkuttoman määrän uhreja ja inhimmillisiä kärsimyksiä (puolin ja toisin).
samaa mieltä.Valittu kansa ei tarkoita sitä että heidän teot(heidän poliitisten ja uskonnollisten johtajien) olisivat jumalan mieleen.Jeesus moitti erittäin usein heitä jo aikaanaan,tekopyhyydestä ja jumalan oppien vääristelemisestä.
Iranin ulkoministeriön edustajan mukaan Britannia osoittaa vihamielisyyttä islaminuskoa kohtaan ja asettuu muslimimaita vastaan, kun se antaa ritarin arvon yhdelle islamilaisen maailman vihatuimmista miehistä.
Muslimien uskonnollisten tunteiden loukkaaminen on tahallista, ja päätöksessä on takana muitakin länsimaita kuin Britannia, Iranin ulkoministeriöstä sanotaan.
Rushdien vuonna 1988 ilmestynyt kirja Saatanalliset säkeet aiheutti voimakasta kuohuntaa muslimimaissa. Monien muslimien mielestä Rushdie kirjoitti profeetta Muhammedista epäkunnioittavasti ja vääristeli hänen töitään. Romaani kiellettiin monissa muslimimaissa ja sitä vastaan järjestettiin suuria mielenosoituksia.
Vuonna 1989 Iranin tuolloinen uskonnollinen johtaja ajatolla Khomeini langetti Rushdielle fatwan eli kuolemantuomion. Hänen tappamisestaan luvattiin palkkio, minkä vuoksi Rushdie joutui vetäytymään maan alle ja Iranin ja Britannian diplomaattisuhteet katkesivat.
ranin hallitus lupasi vuonna 1998, ettei Rushdieta vahingoiteta. Islamistit pitävät kuitenkin edelleen kiinni fatwasta, eikä Iran ole kumonnut sitä virallisesti. Iranin mukaan vain fatwan langettanut voi perua sen. Ajatolla Khomeini kuoli vuonna 1989
Iran suuttui Rushdien aateloinnista
Salman Rushdie 17.6.2007 klo 12.47
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/id62745.html
Hehheh..
tämä on ihan oikein 17.6.2007 klo 12.54
ja hauskaa. Jos joku maa, jossa aatelisto on vielä olemassa, ei saa itse valita sen jäseniä, niin oudoksi menee. "Sir Salman", siinäpä mullaheilla uusi päänsärky.
Vale on vale
vaikka...... 15.6.2007 klo 10.26
Vale on vale vaikka valehtelija olis kristinusko!
Uskokaa rehellisesti eikä valehtelemalla.
Kristinuskon herra on selvyydellä herra saatana.
Kristittyjen joukkossa on yksilöitä joilla on sielullinen tietous Jumalan ja Jeesuksen tahdon suhteen mutta vaikenevat edeen sivistyksen tuojan "miekan" pelossa!
Ei kai olis herraa palvelevilta liikaa jos pyytää että palvelkaa sitä herraa rehellisesti saatanana yrittämättä varastaa sille herralle Jumalan ja Jeesuksen tahdon etuja.
Väärennetyssäkin raamatuissa on Jumalan antama ja Jeesuksen vahvistama älä tapa käsky moneen kertaan niin pitäshän tuo totuus olla selvyys saatanaakin jumalanaan palvelevillekkin että saatana on kristinusko herra jota jumalanaan palvelvat.
========
Joka on asiasta erimieltä niin osoitakoon kristinuskon tekemät ja teettämät murhat Jumalan ja Jeesuksen tahdoksi väärennetyn raamatun UT:lla?
Ellei asiallisesti siihen pysty, niin on herraksesi saatanan tunnustanut jota jumaloi joko tietoisesti tai ymmärtämättä älä tapa käskyn Jumalan ja Jeesuksen tahtoa.
========
Herraa ei valita vaan siihen pakotetaan sillä syntyessäsi olet Luojan antaman Jumalallisuuden
sieluusi saanut ja siitä eroon päässyt/joutunut pakkokasteilla, ruumiin lihan syömisellä, ruumiin veren juomisella jne jne...
Jokaisen olis jo aika ymmärtää, ettei lännestä murhaten, raiskaten, ryöstäen jne tuotu saatanallisuuden sivistys voi olla Jumalaa ja Jeesusta tahdon mukaisuutta.
Uskoa saa vaikka aidan seipääseen mutta Jumalan ja Jeesuksen nimissä valehteleminen on saatanallisuutta vaikka sitä tekis itse kristinuskon herra!
kristinuskon
lähimmäisen rakkaus 15.6.2007 klo 12.00
kristinuskon lähimmäisen rakkaus tappaa ja tapattaa, rakastavat saatanallisesti murhaten.
Paavali
nojoo... 16.6.2007 klo 08.15
Paavalin kirjeet eivät ole ainakaan kokonaisuudessaan Paavalin kirjoittamia.
Niitä ovat saatanaa jumalanaan palvelevat ihmisen muuttaneet moneen kertaan.
Paavali perustama uskonto on erillainen kuin Jeesus opettama Jumalan ja Jeesuksen tahto ja se tulee suurella selvyydellä esiin kristinuskon eri yhteyksissä.
Kristinusko, joka teoillaan on osoittanut palvelevan herra saatanaa jumalanaan on käyttänyt Paavalin Jeesuksen seuraajilta saamia tietoja hyväkseen mm. väärentääkseen raamattua niin saatanalliseksi kuin se on mahdollista tunnettujen tietojen pohjalta tavalla joka muistuttaa Jumalan ja Jeesuksen sanaa mutta joka todellisuudessa oli saatanallisuuksien saamista ja lisäämistä raamattuun.
Kristinusko murhasi Jeesuksen seuraajia Paavalin tuella. Ehkä Paavalin antaman tuen ansiosta Paavali sai palkkioksi itsensä raamattuun heidän jumalan sanan kirjoittamiseen raamattuun. Tosin kristinusko väärensi ja muutteli Paavalin tekstejä ja lopulta murhasi Paavalin jotta totuus ei tulis jukisuuteen.
Jumalan Sanan tarkkaa raamatun käännöstä EI voi olla kun aitoa Jumalan Sanan Raamattua ei ole edes ollut kirjoitetussa muodossa! Miten sellaisesta tekee aidon, alkuperäistä vastaavan kopian kun alkuperäistä Jumalan Sanan Raamattua ei ole!!!
Väärennöksien tekemisiin on tarvittu paljon valheellisuuksiin uskovia tai/ja saatanaa jumalanaan palvelevia!
Ihmiskunnalla oli mahdollisuus saada Jumalan ja Jeesuksen Sanan Raamattu mutta kun saatanaa jumalanaan palveleva kristinusko Paavalinsa tuella murhasivat Jeesuksen seuraajat niin menetimme sen! Jeesuksen seuraajilla oli Jumalan ja Jeesuksen Sanaa muisti tietoina ja siksi kai saatananpalvelijat heidät murhasi!!!!
niinkö uskot
vai... 16.6.2007 klo 12.21
Niinkö uskot vai luuletko!
Paavalin kirjeet eivät ole ainakaan kokonaisuudessaan Paavalin kirjoittamia.Niitä ovat saatanaa jumalanaan palvelevat ihmisen muuttaneet moneen kertaan.
Paavali perustama uskonto on erillainen kuin Jeesus opettama Jumalan ja Jeesuksen tahto ja se tulee suurella selvyydellä esiin kristinuskon eri yhteyksissä.
Kristinusko, joka teoillaan on osoittanut palvelevan herra saatanaa jumalanaan on käyttänyt Paavalin Jeesuksen seuraajilta saamia tietoja hyväkseen mm. väärentääkseen raamattua niin saatanalliseksi kuin se on mahdollista tunnettujen tietojen pohjalta tavalla joka muistuttaa Jumalan ja Jeesuksen sanaa mutta joka todellisuudessa oli saatanallisuuksien saamista ja lisäämistä raamattuun.
===
& Sopii sinunkin miettiä kenen puolella kristinusko on Jeesuksen seuraajienkin murhaajana ollut?
Älä tapa käsky on aina ollut voimassa Jumalan ja Jeesuksen tahtona.
Matt. 12:30 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa.
Isän tahdon noudattamista on älä tapa käskyn noudattaminenkin!
Tekikö kristinuskon taivaallisen isän tahdon mukaan kun todennäköisesti on murhannut, murhauttanut ja tukenut murhaajia jonka seurauksina on satoja miljoonia ihmisiä murhattu?
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon." (Matt. 7:21-23)
Ellet väärennetyn raamatun UT:llä kaikkia näitä murhia saa Jumalan ja Jeesuksen tahdoksi niin tiedämme herrasi!
just joo
ja silleen 16.6.2007 klo 19.54
Tuska ja ahdistus jokaiselle sielulle, joka
ei tottele 16.6.2007 klo 13.50
Totuutta.
###
Tuollainen komento on tarkoitettu saatanaa jumalanaan palveleville!
Jumala ja Jeesus ei pakota ketään. Kristinuskolla ei kai muuta ookkaan kuin pakotteita!
-kakko kastoi suomalaisia tuodessaan murhaajan sivistyksen suomeen, raiskasi, ryösti jne edelleen osoittaen jo silloin saatanan herrakseen jota edelleen jumalanaan palvelelee pakkkastaen lapsiakin...
###
(Rom 2:1-11) Sentähden sinä, oi ihminen, et voi millään itseäsi puolustaa, olitpa kuka hyvänsä, joka tuomitset. Sillä mistä toista tuomitset, siihen sinä itsesi syypääksi tuomitset, koska sinä, joka tuomitset, teet samoja tekoja.
Ja me tiedämme, että Jumalan tuomio on totuuden mukainen niille, jotka senkaltaista tekevät.
###
Kristinusko on murhannut ja murhauttanut todennäköisesti satoja miljoonia osoittaakseen herrakseen saatanan. Mitä se on oikeudettu Jumalan ja Jeesuksen tahtoa opettamaan kun itsekkään ei osaa edes älä tapa käskyn Jumalan ja Jeesuksen tahtoa!?!
###
Vai luuletko, ihminen, sinä, joka tuomitset niitä, jotka senkaltaisia tekevät, ja itse samoja teet, että sinä vältät Jumalan tuomion?
###
Kristinusko on tuominnut todennäköisesti satoja miljoonia kuolemaan murhaamalla heidät. Tuomio on Jumalan Valtakunnan oikeus!
###
Vai halveksitko hänen hyvyytensä ja kärsivällisyytensä ja pitkämielisyytensä runsautta, etkä tiedä, että Jumalan hyvyys vetää sinua parannukseen?
###
Edelleen, saatanaa jumalanaan palvelevat opettaa saatanallisuuksia...
###
Kovuudellasi ja sydämesi katumattomuudella sinä kartutat päällesi vihaa vihan ja Jumalan vanhurskaan tuomion ilmestymisen päiväksi, hänen, "joka antaa kullekin hänen tekojensa mukaan":
niille, jotka hyvässä työssä kestävinä etsivät kirkkautta ja kunniaa ja katoamattomuutta, iankaikkisen elämän,
mutta niiden osaksi, jotka ovat itsekkäitä eivätkä tottele totuutta, vaan tottelevat vääryyttä, tulee viha ja kiivastus.
###
Kristinuskon tuollaiset koreilut opetettava käytännössä. Kristinusko rakastaa lähimmäisiä hengiltä. murhaamala!
###
Tuska ja ahdistus jokaisen ihmisen sielulle, joka pahaa tekee, juutalaisen ensin, sitten myös kreikkalaisen;
###
Jokaisen ihmisen mutta ei saatanaa jumalanaan palvelevat noin ajattele käytännössä!
###
mutta kirkkaus ja kunnia ja rauha jokaiselle, joka tekee sitä, mikä hyvä on, juutalaiselle ensin, sitten myös kreikkalaiselle!
Sillä Jumala ei katso henkilöön.
###
Asetat ilmeisesti itses Jumalan asemaan tuntemarta Jumalan ja Jeesuksen tahtoa.
###
Jumala Isämme on lupauksensa mukaan luvannut siunata jokaista, joka uskoo hänen sanaansa raamattuun ja tekee sen mukaisesti.
###
Raamattu on väärennetty niinkuin kristinuskokin on valheellinen.
Totuus se on Jumalan ja Jeesuksen tahdon totuuskin!
Kenen puolella uskot kristinuskon olleen Jeesuksen seuraajienkin murhaajana?
Älä tapa käsky on aina ollut voimassa Jumalan ja Jeesuksen tahtona.
Matt. 12:30 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani
kokoa, se hajottaa.
Isän tahdon noudattamista on älä tapa käskyn noudattaminenkin!
Tekikö kristinuskon taivaallisen isän tahdon mukaan kun todennäköisesti on murhannut, murhauttanut ja tukenut murhaajia jonka seurauksina on satoja miljoonia ihmisiä murhattu?
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon." (Matt. 7:21-23)
####
Jumala Isämme on lupauksensa mukaan luvannut siunata jokaista, joka uskoo hänen sanaansa raamattuun ja tekee sen mukaisesti.
###
Raamattu on väärennetty niinkuin kristinuskokin on valheellinen.
Totuus se on Jumalan ja Jeesuksen tahdon totuuskin!
Kenen puolella uskot kristinuskon olleen Jeesuksen seuraajienkin murhaajana?
Älä tapa käsky on aina ollut voimassa Jumalan ja Jeesuksen tahtona.
Matt. 12:30 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani
kokoa, se hajottaa.
Isän tahdon noudattamista on älä tapa käskyn noudattaminenkin!
Tekikö kristinuskon taivaallisen isän tahdon mukaan kun todennäköisesti on murhannut, murhauttanut ja tukenut murhaajia jonka seurauksina on satoja miljoonia ihmisiä murhattu?
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon." (Matt. 7:21-23)
####
tulee
muistaa 17.6.2007 klo 09.03
Tulee muistaa, että saatanaa jumalanaan palvelevien oppien armo on vain tyhjä ja arvoton lupaus. Kristinusko väärennetyn raamatun kera sekä maailmassa suurimpana älä tapa käskyn rikkojana on herrakseen herra saatanan valinnut.
Väärennettyä
oppia kerrot 17.6.2007 klo 14.18
Raamattu on väärennetty joten väärennettyä oppia kerrot
on se totuutta
mutta... 17.6.2007 klo 19.02
On se totuutta mutta kenen totuutta?!!!
Kyllä esimerkiksi niin lapsiraukoillakin oli murhe huomisesta ja ylihuomisestakin jotka menettivät kristinuskon murjaahan murhatessa heitä elättävät vanhemmat. Sellaisella saatanallisuudella se ruotsista kristinusko ja sen saatanallisuuden sivistys meille tuotiin murhaten, raiskaten, ryöstäen jne jne...
Älä tapa ja muutkin käskyt eivät ole saatanaa jumalanaan palvelleille itselleen koskaa olleet varteen otettavia oppeja käytännössä! Eli kristinusko herra on herra saatana ja sitä jumalanaan palvelevat.
====================================
Kristinuskon herra on herra saatana.
Joka toisin väittää todistakoon kaikki kristinuskon tekemät, teettämät ja avustamat satojen miljoonien ihmisten murhat Jumalan ja Jeesuksen Tahdoksi raamatun UT:llä!
Älä tapa käsky on Jumalan asettama ja Jeesuksen vahvistama.
====================================
Jeesuskaan ei ollut kristitty ja Hänen seuraajatkin murhattiin kristinuskon ja Paavalin toimesta ja siten menetimme Jumalan ja Jeesuksen Sanan Raamatun joka oli Jeesuksen seuraajilla muisti tietoina. Nyt meillä on väärennetty raamattu johon on vaikea luottaa. Paavalinkin kristinusko murhasi ja siten Jumalan ja Jeesuksen todelliset kunnoittajat tietävät kristinuskon herraksi herra saatanan joka rakastaa ihmisiä älä tapa käskyn vastaisesti murhaamalla heidät, älä tapa käskyn rikkojat ovat saatananpalvojia.
ja vankkurit kulkee
ja niiden mukana 17.6.2007 klo 19.04
sinun lempilapsesi sarvipää
kristityillä
on tapana 17.6.2007 klo 21.09
Kristityillä on tapana aina pistää omat saatanallisuudensa toisten kannettavaiksi. Milloin ei ole muita syytettviä niin juutalaisia voi aina lutherinkin mielestä syyttää.
Ja heidän opit olet perinyt, ehkä se on perisyntiä! Testaa kenelle olet sielus antanut:
Kenen puolella kristinusko on Jeesuksen seuraajienkin murhaajana ollut?
Älä tapa käsky on aina ollut voimassa Jumalan ja Jeesuksen tahtona.
Matt. 12:30 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa.
Isän tahdon noudattamista on älä tapa käskyn noudattaminenkin!
Tekikö kristinuskon taivaallisen isän tahdon mukaan kun todennäköisesti on murhannut, murhauttanut ja tukenut murhaajia jonka seurauksina on satoja miljoonia ihmisiä murhattu?
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon." (Matt. 7:21-23)
Ellet väärennetyn raamatun UT:llä kaikkia näitä kristinuskon tekemiä ja teettämiä murhia saa Jumalan ja Jeesuksen tahdoksi niin tiedämme herrasi!
Noniii!
Kirjoittanut: nythän.. 15.6.2007 klo 15.45

Nythän tuli markkinat vaikka eilen oli toripäivät!
Ensinäkin, nimittelet minua saatanaksi vaikka sinullakaan ei näköjään ollut muuta kuin likaiset sanasi sitä osoittamaan, eli:
olet rikkonut käskysä joka sanoo näin: älä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi.
En ede vihjase, että anteeksi tulee pyytää rikkomuksiaan koska se on harvoin kuin harhautettu krisititty siihen pystyy saatanaa jumalanaan palvelevana.
Toiseksi, lopetan kun minut siihen pakotetaan ja itse tahdon lopettaa. Kristinuskon miekkaa en tottele niin kauankuin minussa henki pihisee ja voimia riittää.
En pane pahaksi jos seuraavan kerran kirjoitat kantasi ilman henkilökohtaisuuksia sillä en minäkään ole henkilökohtaisuuksin aloituta tehnyt.
Ja ennenkaikkea, perustele väärennetyllä raamatulla jos voi kantai niinkuin aloituksessa pyysin vai joko tunnustit herrasi:
========
Joka on asiasta erimieltä niin osoitakoon kristinuskon tekemät ja teettämät murhat Jumalan ja Jeesuksen tahdoksi väärennetyn raamatun UT:lla?
Ellei asiallisesti siihen pysty, niin on herraksesi saatanan tunnustanut jota jumaloi joko tietoisesti tai ymmärtämättä älä tapa käskyn Jumalan ja Jeesuksen tahtoa.
jos tuntisit
niin et... 15.6.2007 klo 20.51
Niinpä.
Jumalan ja Jeesuksen Tahdon tuntijoilla on varmuudella tieto siitä ettei kristinusko toimi sen tahdon mukaan.
Yhtä suuri on varmuus siitä että kristinuskon herra on herra saatana ja sen herran on kristinusko teoillaan enemmän kuin selvyydellä 1700 vuoden ajan osoittanut mutta murhatuksi tulemisen pelosta ihmiset eivät ole uskaltaneet olla rehellisiä itselleen ja Jumalalle ja Jeesukselle.
jaaa...
no tuota.. 15.6.2007 klo 21.41
Kaikki kurhat ovat osoituksia saatanallisuudesta.
Kukaan Jumalan ja Jeesuksen tahdon mukaan toimiva ei tapa eikä tapata vapaaehtoisesti.
Jeesus kuoli heidän puolesta jotka ovat syntiin pakotettuja siis ei kaikkien syntien puolesta niikuin harhauttaja opettaa.
Raamattu on väärennys ja sitä tulee tutkia varovaisuudella koska siinä ei ole kaikki tekstit ja koska siihen on lisätty saatanallisuuksia.
Kristinusko on saatana jumaloiva Jumalan ja Jeesuksen kieltäjä. Se se on osoittanut koko olemassa olonsa ajan murhaamalla ja murhauttamalla ihmisiä Jeesuksen seuraajista alkaen Paavalinkin tuella...
Varmaan
on niin 15.6.2007 klo 22.53
Mutta kristinuskon toimiessa murhaajana ei ainakaan kristinusko paljoo nöyristele.
Vaan heillähän onkin saatana jumalanaan.
En ole
mutta... 16.6.2007 klo 08.02
voitko vastata
rehellisesti 16.6.2007 klo 06.41
oletko saatananpalvoja?
niinpä...
niin.... 16.6.2007 klo 11.02
Mutta sillä on vain vähän aikaa jäljellä. saatana kahlitaan 1000 vuodeksi.
####
Totta!
Se saatana on nyt vielä voimissaan mutta kristinuskon saatanallisuuden eduksi valehtelevat saavat huomata mitä edessä on!
Kannattee olla valveilla asioiden sunteen.
####
Mutta Jeesus tuli ja teki tyhjäksi saatanan työt. Nyt kuka hyvänsä Joka menee Jeesus ovesta sisälle saa voiman tulla Jumalan lapseksi.
####
Väärin, jos tulkitsen sinua oikein!
Jeeesus ei kärsinyt kaikkien puolesta kuten saatanallisuus opettaa vaan Jeesus kärsi heidän puolesta jotka ovat tullee PAKOTETUKSI tekemään syntiä. Syntiin pakottajaa ja sen tukijoita ei Jeesus kärsimyksillään lunastanut. Jos olis sen tehnyt ei Jeesuksen olisi tarvinnut käskyjä vahvistaa!!!! Yritä ymmärtää se!
####
Raamattu vakuuttaa, että saatana on alistettu ihan tavallisen uskovan jalkojen alle:
####
Raamatun sisältöön ja sanomaan tulee suhtautua varovasti sillä se on väärennetty.
Muista se aina!
####
Uskomalla Jeesukseen saat synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa.
####
He saavat synnit anteeksi jotka ovat pakotettuja syntiä tekemään. Sellaisia ovat esim. sotilaat jotka pakotetaan lailla ja kristinuskon opetuksilla murhaamaan lähimmäisiään vastoin omaa vakaamusta ja usein oman henkensä pelastamiseksi. Heidät Jeesus armahtaa mutta heidän esimiehet, valtaa saatanallisesi käyttäviä ei Jeesus pelasta!
####
En ole mutta kristinusko on ja on se teoillaan oittsanut. Tutki rehellisenä sen historia niin tajuat sen.
Suuret murhat jopa omia uskovaisia murhaten joihin kristityt ovat syyllistyneet:
- Jeesusta seuranneiden murhat Paavalinkin tuella
- mustasurma
- ristiretket murhineen
- pakanavainot murhineen
- noitavainot murhineen
- intiaanien murhat
- orjakauppojen aikaiset murhat
- etelä amerikassa tehdyt murhat
- kristinuskon poliittisin perustein suorittama murhat
(esimerkiksi suomen sisällissota 1918)
Siis satoja vuosia jatkuneet ihmisten murhaamiset kristinuskon taholta.
Jos tutkit vaikka satoja vuosia kestäneiden noitavainojen faktaa niin uskoisin, että jos sinulla on hitunenkaan Jumalallisuutta sielussasi niin huomaat kuinka kristinusko esim. lapsia kidutten ja sitten elävinä noitarovioilla polttaen osoitti sinullekkin teoillaan herrakseen herra saatanan. Saatanallisuuttaan ei itse pääpirukaan olisi voinut selvemmin osoittaa kuin mitä kristinusko osoitukset olivat.
Kun tue totuus sinulle selviää niin olet jo selvillä mihin olet matkalla...
Vastaa tähän
jos olet rehellinen 16.6.2007 klo 08.06
Rehelliset eivät jätä tähän kysymykseen rehellisesti vastaamatta:
Kenen puolella kristinusko on Jeesuksen seuraajienkin murhaajana ollut?
Älä tapa käsky on aina ollut voimassa Jumalan ja Jeesuksen tahtona.
Matt. 12:30 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa.
Isän tahdon noudattamista on älä tapa käskyn noudattaminenkin!
Tekikö kristinuskon taivaallisen isän tahdon mukaan kun todennäköisesti on murhannut, murhauttanut ja tukenut murhaajia jonka seurauksina on satoja miljoonia ihmisiä murhattu?
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon." (Matt. 7:21-23)
Ellet väärennetyn raamatun UT:llä kaikkia näitä murhia saa Jumalan ja Jeesuksen tahdoksi niin tiedämme herrasi!
Tässä ei ole taktiikkasi tyylistä kieroilua vaan selvyys johon sinun tulee vastata kaikkien heidän silmien alla joita olet täällä saatanallisuuden taktiikallasi päähän potkinut.
Ei Jeesus
ollutkaan... 16.6.2007 klo 14.09
Ei totisesti Jeesus ollutkaan ihmisiä vastaan vaan kristinusko herransa kans se oli joka on murhannut maailmassa todennäköisesti satoja miljoonia ihmisiä älä tapa käskyjen vastaisesti jotta sinäki ymmärtäiset kuka on herrana kristinuskossa.
Eli edelleen tämä kysymys on sielussasi kysymyksenä:
Kenen puolella kristinusko on Jeesuksen seuraajienkin murhaajana ollut?
Älä tapa käsky on aina ollut voimassa Jumalan ja Jeesuksen tahtona.
Matt. 12:30 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa.
Isän tahdon noudattamista on älä tapa käskyn noudattaminenkin!
Tekikö kristinuskon taivaallisen isän tahdon mukaan kun todennäköisesti on murhannut, murhauttanut ja tukenut murhaajia jonka seurauksina on satoja miljoonia ihmisiä murhattu?
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon." (Matt. 7:21-23)
raamatun
mukaan 16.6.2007 klo 12.01
Raamatun mukaan ihminen on syntinen mutta väärennetyn raamatun mukaan palvellaankin useimmiten saatana jumalana. Johan se kristinuskon oma historia osoittaa selvyydellä.
On turha vierittää kristinuskon aikaan saannoksia toisten niskaan. Se taktiikka on kristinuskolla aina ollut ja syyllisiä oli aikanaan juutalaisetkin ilmeisesti sen vuoksi kun Jeesus oli juutalainen... ja Lutheri oli myöskin avoimesti ja rehellisesti juutalaisten vihaaja...
edelleen
on oikeus 16.6.2007 klo 15.27
Edelleen on oikeus vain Jumalalla!
Vai luuletko sinä, että Jumala ja Jeesus käskee ja kieltää tappamiset???
Luuletko todella että He olisivat niin ristiriitaisia päätöksissään että kieltävät ja käskevät tappamaan????
Vain saatanaa jumalanaan palvelevilla on sellaisia kuvitelmia oman nahkansa pelastamiseksi! He eivät tunne älä tapa käskynkään Jumalan ja Jeesuksen tahtoa.
Lue koko
luku.. 16.6.2007 klo 17.22
Lue koko luku ja ymmärrä sen sisältö!
Siinä ei ole annettu lupaa tappaa ja tapattaa ja ei etenkää kristinusolle edes pikkuasten noittina polttamiseen!
Saatanallisesti voi mitä tahansa tulkita mutta tuossa ei ole Jumalan ja Jeesuksen tahdon lupaa älä tapa käskyn rikkomisiin.
Älä tapa käsky koskee kaikkia, niin valtioita kuin ihmistäkin ja kristinuskokaa ei ole sen suhteenkaan saanut mitään eri vapautta!
Vain Jumalalla on oikeus tappaa ja tapattaa tai määrätä tapettavaksi.
Sen oikeuden Jumala piti itsellään suojatakseen meitä pahaa esivaltaa vastaan. Ellei Jumala olis niin tehnyt olisi sellaisten esivaltojen kuin Hitlerin, Stalinen, Husseinin, kristinuskon jne murhaaja esivaltojen jumalattomuudet Jumalallisia ja niinhän ei voi olla koska älä tapa käsky koskee kaikkia ilman mitään muita ehtoja kuin mitä Jumala itse määrää.
tapa--tapa- tapa
tuo toistosi 16.6.2007 klo 20.07
on jo vakavaa laatua.sinuna pelkäisin jos tumma pakuvaunu pysähtyy pihaasi....
teoissa
osoitukset 16.6.2007 klo 21.23
Onko pinna kireellä kun joutuu puolustamaan murhaajaa ja murhauttajaa!
Aika ylivoimanen tehtävä etekin kun tietää älä tapa käskyn ja se tarkoituksen.
Valtakunta seuraa sinuakin.
tuntomerkit sopii
pahalle... 16.6.2007 klo 21.27
Kirjoitit:
"Mutta pelkurien ja epäuskoisten ja saastaisten ja murhaajien ja huorintekijäin ja velhojen ja epäjumalanpalvelijain ja kaikkien valhettelijain osa on oleva siinä järvessä, joka tulta ja tulikiveä palaa; tämä on toinen kuolema."
Noista tuntee kristinuskon!!!
Todennäköisesti satoja miljoonia murhannut ja murhauttanut on saatanaa jumalanaan palveleva.
Jeesus ei ollut kristitty ja hänen seuraajatkin kristinusko murhasi Paavalin tuella.
murhaaja
on aina,, 17.6.2007 klo 09.08
Murhaaja ja murhauttaja on aina älä tapa käskyn rikkojana Jumalan ja Jeesuksen tahdon rikkoja. Eli kristinuskokaan ei ole tuossakaan mielessä väärennetyn raamatun kera enempää kuin saatanaa jumalanaan palveleva.
Saatanaa jumalanaan palvelevalla on saatanallisuuden opit.
Jumalaa ja Jeesusta vihaavat tekevät ja teettävät Heidän nimissä syntiä ja tulevat paikkansa saamaan omassa helvetissään.
Saa herra saatanan lupauksiin luottaa mutta pettymys tulee vastaan joten varautukaa murhaajan seurassa siihen.
Kaikki
--------------- 17.6.2007 klo 14.20
Kaikki murhaajat ja murhauttajat ovat saatanaa jumalanaan palvelevia
älä viiti johtaa
----------- 17.6.2007 klo 19.04
Älä viiti johtaa toisia harhaan!
On se totuutta mutta kenen totuutta?!!!
Kyllä esimerkiksi niillä lapsiraukoillakin oli murhe huomisesta ja ylihuomisestakin jotka menettivät kristinuskon murjaahan murhatessa heitä elättävät vanhemmat. Sellaisella saatanallisuudella se ruotsista kristinusko ja sen saatanallisuuden sivistys meille tuotiin murhaten, raiskaten, ryöstäen jne jne...
Älä tapa ja muutkin käskyt eivät ole saatanaa jumalanaan palvelleille itselleen koskaa olleet varteen otettavia oppeja käytännössä! Eli kristinusko herra on herra saatana ja sitä jumalanaan palvelevat.
====================================
Kristinuskon herra on herra saatana.
Joka toisin väittää todistakoon kaikki kristinuskon tekemät, teettämät ja avustamat satojen miljoonien ihmisten murhat Jumalan ja Jeesuksen Tahdoksi raamatun UT:llä!
Älä tapa käsky on Jumalan asettama ja Jeesuksen vahvistama.
====================================
Jeesuskaan ei ollut kristitty ja Hänen seuraajatkin murhattiin kristinuskon ja Paavalin toimesta ja siten menetimme Jumalan ja Jeesuksen Sanan Raamatun joka oli Jeesuksen seuraajilla muisti tietoina. Nyt meillä on väärennetty raamattu johon on vaikea luottaa. Paavalinkin kristinusko murhasi ja siten Jumalan ja Jeesuksen todelliset kunnoittajat tietävät kristinuskon herraksi herra saatanan joka rakastaa ihmisiä älä tapa käskyn vastaisesti murhaamalla heidät, älä tapa käskyn rikkojat ovat saatananpalvojia.
kuka
se on 17.6.2007 klo 21.57
Kuka se on?
Oletko vaihtanut herraa vai ottanut miestä väkevämppää?
Testaa ketä palvelet:
Kenen puolella kristinusko on Jeesuksen seuraajienkin murhaajana ollut?
Älä tapa käsky on aina ollut voimassa Jumalan ja Jeesuksen tahtona.
Matt. 12:30 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa.
Isän tahdon noudattamista on älä tapa käskyn noudattaminenkin!
Tekikö kristinuskon taivaallisen isän tahdon mukaan kun todennäköisesti on murhannut, murhauttanut ja tukenut murhaajia jonka seurauksina on satoja miljoonia ihmisiä murhattu?
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon." (Matt. 7:21-23)
Ellet väärennetyn raamatun UT:llä kaikkia kristinuskon tekemiä ja teettämia murhia saa Jumalan ja Jeesuksen tahdoksi niin tiedämme herrasi!
Miksi haluat nähdä asiat noin?
Etkö tiedä, että USA on myös maailman suurin avustaja? USA jakaa valtavia summia rahaa mm. palestiinalaisille.
Israel ei harjoita terrorismia! Israel puolustaa maataan ja kansalaisiaan, niin kuin jokainen suvereeni valtio tekee.
Et taida ymmärtää mitä terrorismilla tarkoitetaan=)
Eipä jakanut silloin, kun Hamas nousi valtaan. Miksei?
"Israel ei harjoita terrorismia! Israel puolustaa maataan ja kansalaisiaan, niin kuin jokainen suvereeni valtio tekee."
Niin tekee palestiinalaisetkin, joten? Ai niin, eihän heillä ole valtiota, koska eräs "roisto-valtio" on ryöstäneet heidän maansa. Mikähän maa se lienee...!!??
USA väittää puolustavansa demokratiaa.
Kun Hamas voitti palestiinalaisten vaalit, ei USA:lta tukea herunut, kuten nimimerkki Huutavan ääni jo totesikin.
Lisäksi voisi tuosta USA:n tekopyhyydestä vielä sen sanoa, että Kiinassa tapahtuu jatkuvasti törkeitä ihmisoikeusloukkauksia, sananvapauden riistoa yms, enkä muista koskaan esimerkiksi Bushin tuominneen tätä. Miksi ihmeessä? No koska Kiina on USA:n tärkein kauppakumppani...
Toinen mielenkiintoinen juttu oli tässä varmaankin parisen vuotta sitten, kun Nepalin kuningas Gyanendra (tjsp) hajotti maan hallituksen ja otti itselleen diktaattorin valtiudet. Jotenkin kuvittelisi, että jos USA:ta oikeasti kiinnostaisi se demokratian puolustaminen, niin olisivat jotain tehneet asialle. Vaan eivät tehneet. Miksi? No tietysti siksi, että Nepal on köyhä vuoristopläntti keskellä Himalajaa jolla ei ole mitään merkitystä sen enempää poliittisesti kuin taloudellisestikaan.
I see a pattern here...
Ja vielä tuosta terrorismista: USA:han on yrittänyt esimerkiksi murhata Kuuban johtajan, Fidel Castron, satoja kertoja. Miksikäs tuollaista toimintaa pitäisi kutsua, jos ei terrorismiksi?
Ja jotta nyt ei kukaan käsittäisi väärin, niin minua inhottavat kaikki tahot, jotka käyttävät häikäilemättä väkivaltaa omien tavoitteidensa ajamiseen. Niin USA & kumppanit kuin ääri-islamistit sun muutkin.
Pelkäätkö totuutta, vai miksi pyytelet "anteeksi" sen sanomista? Vai oletko yleensäkin väkivaltaa vastaan, eli et missään olosuhteissa hyväksy sitä, et edes poliisin taholta? Vai miten sinä määrittelet sen, milloin väkivalta on sallittua ja milloin ei?
Pointti on siinä, että se, mikä on sallittua yhdelle, pitäisi olla sallittua myös toiselle. Jos kerran "israelilla" on oikeus ampua "kauko-ohjattuja" ohjuksia palestiinalaisia vastaan, on palestiinalaisilla myös oikeus siihen. Vai miksei palestiinalaisilla olisi tätä oikeutta, kun kerran "israelilla" on? Mikä tekee "israelista" niin erinomaisen, muuta kun heidän sairas uskonsa "juutalaisen" rodun ylemmyyteen?
P.s. Itseasiassa Usa on kritisoinut Kiinaa, mihin Kiina vastasi kritisoimalla vastaavasti Usa:n "ihmisoikeus"-tilannetta.
sekaisin olet ? Usahan on laittanut aikaa sitten palestiinan kaikenlaiseen kauppa saartoon ja nykyinen radikalasoituminen on vain sen jälkeen kasvanut.Nimeomaan Usa painosti myös EeUuta saartoon ja EeUussa moni aikanaan varoitti tästä.Kun köyhyys kansalaisilla kasvaa, johtaa se kaikenlaiseen epätoivoiseen ,oikeutettuun ja oikeudettomaan ääriliikkeitten kasvuun.
Kauppasaarto ja avustukset kun nyt sattuu olemaan kaksi eri asiaa.
Jos vähänkin olet seurannut uutisia, niin tiedät kyllä kuka oli suurin avustusten antaja palestiinaan, vain joitain päiviä sitten.
Palestiinassa on aina ollut ääriliikkeitä ja tulee aina olemaan.
Siihen ei köyhyys vaikuta millään tavalla.
Ongelma Lähi-idässä on Israelin "vääräuskoisuus" ja länsimaisuus, jonka arabit haluavat hävittää.
"Ongelma Lähi-idässä on Israelin "vääräuskoisuus" ja länsimaisuus, jonka arabit haluavat hävittää."
Aivan, et sinäkään varmaan kovin hyvilläsi olisi, jos arabit perustaisivat Suomeen oman valtion ja ajaisivat suomalaiset pois?
Olet siis sitä mieltä, että avustukset ja kauppasaarto ovat sama asia? Vai miksi et kommentoi? Loppuiko tieto?
En yleensä jaksa vastata näihin "jos arabit perustaisivat Suomeen oman valtion"-juttuihin.
Siinä asiassa kun totuus ei kaltaisillesi mene perille ei sitten millään.
Mutta yritetään vielä kerran>. Juutalaiset ovat asuttaneet nykyistä Israelin aluetta kauemmin kuin yksikään toinen kansakunta. Niin kauan kuin historiaa taaksepäin tunnetaan, ovat juutalaiset asuttaneet aluetta +1300 vuotta.
Kyse siis EI OLE toisten maalle tunkeutumisesta.
Toinen asia mikä täytyy huomata on se, että nykyinen Israel oli ennen vuotta 1948 suurelta osin asumatonta aluetta.
Vuodesta 1948 aluetta on "kunnostettu" asumiskelpoiseksi mm. istuttamalla puustoa, kasvistoa, viljelysmaita... (80% puustosta on juutalaisten itsensä istuttamia), rakentamalla vesi- ja sähköjärjestelmät (myös arabialueille).
Juutalaiset ovat siis rakentaneet hiekka-aavikosta asumiskelpoisen alueen, jonka nyt arabit haluaisivat perusteettomasti itselleen.
Kolmas asia josta ei mielellään puhuta, on juutalaisen pankkiirisuvun lainaama raha maa-alueista, jota ei koskaan maksettu takaisin.
Lisäksi juutalaiset ovat ostaneet maa-alueita arabeilta, josta myöskään ei haluta puhua.
Käytännössä maa-alueet ovat ostettuja, jotkut jopa kahteen kertaan.
On täysin turhaa jankuttaa varastetuista maista, koska todistettavasti ne eivät sitä ole!
Tässä lyhyesti se mikä on totuus, mutta eräille jääräpäille taitaa olla aivan sama mitä sanoo, he uskovat niin kuin HALUAVAT USKOA...
"Olet siis sitä mieltä, että avustukset ja kauppasaarto ovat sama asia? Vai miksi et kommentoi? Loppuiko tieto?"
Ei ole ollut puhetta mistään "kauppasaarrosta", vaan nimenomaisesti "avustusten jäädyttämisestä", joten miksi minun pitäisi kommentoida sellaisen kirjoittajan tekstiä, joka ei tiedä mistä puhuu?
"Juutalaiset ovat asuttaneet nykyistä Israelin aluetta kauemmin kuin yksikään toinen kansakunta. Niin kauan kuin historiaa taaksepäin tunnetaan, ovat juutalaiset asuttaneet aluetta 1300 vuotta."
Kyllä, mutta nykyinen "israel" on perustettu "kasaari"(idän-)juutalaisten toimesta vuonna -48. Joten millä perustein se on oikeutettu? Silläkö, että joku on päättänyt perustaa valtion? Ja sitäpaitsi, vaikka hyväksyttäisiinkin "israelin" oikeutus, eikö heidän silti pitäisi osoittaa kunnioitusta niille, jotka ovat asuneet aluella YHTÄ KAUAN kuin juutalaisetkin? Mutta kysyn vielä: millä oikeudella "israel" on perustettu?
"On täysin turhaa jankuttaa varastetuista maista, koska todistettavasti ne eivät sitä ole!"
Kuka sen on todistanut?
taitaa tämän keskustelun aloittaja ainoastaan provosoida, sillä kaikkihan me tiedämme, että jos Israel laskisi alas aseensa - niin Israel katoaisi maailman kartalta. Naapurimaiden tarkoitushan on juuri tämä. MUTTA - jos arabivaltiot laskisivat aseensa - ja oppisivat kunnioittamaan ihmiselämää - saisi KOKO LÄHI-ITÄ elää rauhassa! Ajatelkaapa sitä.
Kyllähän sillä israelilla aika törkeää se toiminta ollut nyt, mutta ajatelkaa jos asettuisitte israelin asemaan.
ainut länsimainen valtio lähi-idässä ja saa koko ajan kohtaansa uhkauksia naapureiltaan ja pommi-iskuja siviilejä kohtaan..
mistä se voisi johtua? Olisikohan syy siinä, ettei israelin kaltainen valtio yksinkertaisesti sovi Lähi-itään, missä muut kansat ovat asuneet yhtäjaksoiseti pitemmän aikaa? Mielestäni on paikallaan kysyä, olisiko israel sittenkin pitänyt perustaa jonnekin muualle, vaikka ugandaan tai argentiinaan, joihin sitä aluksi kaavailtiin? Näkeehän sen, mihin israelin olemassaolo tuolla alueella on johtanut, eikä tilanteeseen ole helpotusta luvassa ainakaan lähi-aikoina ja tuskin koskaan, jos israelin toiminta tälläisenä jatkuu. Ja ei tämä yksinomaan israelin vika ole, vaikka onkin roisto-valtio, vaan kaikkien niiden länsi-valtojen, Usa ja britannia etunenässä, jotka itsepintaisesti pitävät kiinni imperialistisesta, kansoja polkevasta toimintatavastaan tällä alueella. Joten syy on yhtälailla niiden kuin kenen tahansa muunkin kätensä tähän soppaan työntäneen. Ja palestiinalaisethan tässä eniten kärsijän roolissa ovat, sitä ei mielestäni kukaan täys-järkinen voi kieltää.
israel, usa, niinhän tuo määritelmä meni :D
Pahuuttasiko jälleen tulit tänne valehtelemaan? Teehän jo parannus, kun et huomisesta mitään tiedä ja lopeta palstoilla keikkuminen ja siimahännän palveluita tarjoillen. Toivottavasti et ole riivattu, kun tosiaan juokset palstalta toiselle räksyttämässä uskovia, juutalaisia, kaikkia toisinajattelijoita. Mietihän, mihin pyrit tällä käsittämättömällä vaahtoamisella?
Ja vielä siitä, mitä eurooppalaiset ovat juutalaisille tehneet? Koska siitähän tässä "israelin" paapomisessa on pohjilmiltaan kyse, nimittäin länsi-maiden huonosta omatunnosta. Holocaust on "juutalaisille" oiva lyömä-ase, jolla he pystyvät vaientamaan minkä tahansa heitä vastaan suunnatun kritiikin, olkoon se kuinka oikeutettua tahansa...
on molemminpuolin, ja ainakin minusta Jumala kieltää väkivallan ja tappamisen tekipä sitä sitten juutalainen tai arabi.
Ennen 1900-lukua juutalaiset ja muslimit sekä kristityt asuivat suurimmaksi osaksi rauhassa keskenään samalla alueella. Varsinainen vihanpito alkoi vasta siionistien tuoman viha-opin myötä, jonka he syöttivät alueen alkuperäiselle juutalaisväestölle. Siionismi on, kuten tunnettua, ekpansiivinen oppi, joka pyrkii, ei enempään eikä vähempään, kuin maailman hallitsemiseen. Tässä juuri "israelin" valtiolla on merkittävä rooli:
Siionistien pyrkimyksenä on ensinnäkin alistaa palestiinalaiset valtaansa terrorisoimalla heitä ja ajamalla heidät maanpakoon omilta alueiltaan. Tässä he ovatkin jo onnistuneetkin kiittetävästi, mitä nyt loppusilausta vaille. Tämän jälkeen he pyrkivät, ja ovatkin jo aloittaneetkin tämän vaiheen Irakin-sodan myötä, luomaan Lähi-itään "Suur-israelin", joka sisältäisi Egyptin, Irakin ja Saudi-arabian alueet, voidakseen toteuttaa viimeisimmän vaiheen tässä saatanallisessa suunnitelmassaan, joka on juuri mainittu täydellinen maapallon resurssien kontrolloiminen ja hallinnoiminen.
Kansainvälinen pankki-toiminta on jo suurelta osin heidän käsissään (IMF:n johdosta erotettu Paul Wolfowitz on sekä "israelin" että Usa:n kansalainen) ja irakin sodan yksi päämäärä, nimittäin lähi-idän alueen öljy-varantojen hallitseminen ja käyttö omiin tarkoituksiin, onkin jo käytännössä toteutunut. Tämä ei pitäisi olla kenellekään "taajuus-kanavia" auki pitävälle yllätys, mutta sen sijaan monien "kristittyjen" nk. israel-ystävien sokea-silmäisyys jaksaa aina vain hämmästyttää. Tällä "ystävyydellä", toisin kuin he luulevat, ei ole kertakaikkiaan mitään raamatullista pohjaa, sillä "israelin" valtiolla on Jumalan kanssa tekemistä yhtä paljon kuin kärpäsellä sopassa. Jos joskus juutalaisten "paluu-muutto" tapahtuu, ei se tällä tavalla tule tapahtumaan.
"Israelin" virallinen uskonto on "talmud".
Talmud on "juutalaisten" rabbien tekemiä kommentaareja Tooraan, eli Mooseksen kirjoihin. Näissä kommenteissa, Jumalan alkuperäinen sana on muutettu muotoon, jota harvemmin paljastetaan ulko-puolisille, johtuen sen sisältämästä "juutalaista" rotua ylistävistä teksteistä. Voidaan sanoa, että katsellessasi "israelin" silmitöntä pommitusta puolustus-kyvyttömiä siviilejä vastaan, vaikka iskemällä ohjuksia kerros-taloihin, näet kyseisen "uskonnon" täydessä toiminnassaan. Suurin osa "israelin" politiikoista ovat, vaikkeivat sitä ääneen sano, nimenomaan talmud-uskovaisia. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että vaikka mainittuja iskuja perustellaan "poliittisin" argumentein, on taustalla piilevä syy nimenomaan lapsuudesta asti kuultuihin väitteisiin, joiden mukaan ainoat hyvät ihmiset ovat juutalaisia ja muut rodut ovat vähempi-arvoisia. Kuulostaako tutulta? Niinpä, juuri samaa sanottiin Hitlerin aikoihin saksassa, vain toisin päin käännettynä. Ei ihme, että jotkut ovatkin verranneet "israelia" Natsi-saksaan.
P.s. tiedättekö, mitä luku "kuusi miljoona" on peräisin? Se on eräästä ennustuksesta, jossa sanotaan, että "israelin" valtio ei voi syntyä ennenkuin 6 miljoona juutalaista on tapettu. Sattumaako? En usko, mutta nähtäväksi jää..
...sinä olet terroristijärjestö näennäispelkojasi ilmaistessasi :-D Eiköhän kaikki aleta pelkäämään kaikkea oikein kunnolla :-D
Pelätään koko pallukka paskaksi... jihuu...
Ai niin, ei ollutkaan hyvä idea :-D
Itseironia on kivaa :-D
...ajatukset kaikissa sanomisissaan takana...
Terroristeja te kaikki olette... Kusipäisiä, manipuloivia, erivärisiä, samanvärisiä, erillaisia johon olen tottunut, ihme ajatuksia, ihme ideoita, ihme tapa ilmaista itseään, ihme tapa tiedostaa ympäristöään, ihme tapa nähdä toinen ihminen, ihme tapa tuntea, ihme tapa nähdä, ihme tapa olla sokea, ihme tapa kiertää määriittelyjä, ihme tapa olla määritelty, ihme tapa olla kiertämättä, ihme tapa oivaltaa, ihme tapa olla oivaltamatta ja näin pois päin :-)
Tapa. Eräästä näkökulmasta katsoen lähes sama kuin "elävä kuollut", Zombie. Tapauskova on kuin autisti, joka on "kotona" vain tutuissa "ympäristöissä". Monet tieteilijät ovat tapauskovaisia ;-D
Salakavala on vain pelon itäminen elämän teatterissa. Sala on pelko, kuten kavala. Teatteri on totta. Ja rakkaus teatterin rakentaja.
Mutta tällaista höpinää tänne tänään :-D
"höpinöinesi"..: )
Kuinka kehtaat puhua Jumalan omaisuuskansasta valheellisesti? Voisit oikeastaan poistaa samantien viestisi. Tutki Raamattua ja näe, että Jumala antoi tuon alueen Israelille ja paljon enemmänkin, mutta ovat antaneet terroristinaapureilleen rauhan ylläpitämiseksi alueelle. Joten älä sinä lässytä joutavia ns. asiantuntemuksiasi palstalla. Ota asioista siis selvää!
Nykyisellä "israelilla" ei ole mitään tekemistä Jumalan eikä minkään Hänen oletetun "omaisuuskansan" kanssa, tämä on SUURI valhe. Jeesuskin sanoi: "Jumalan valtakunta otetaan pois teiltä...", etkö usko Jeesusta? Itseasiassa kyse oli LIITOSTA, joka tarkoittaa "molemminpuolista sopimusta". Jumalan ehto tälle liitolle oli, että juutalaiset NOUDATTAISIVAT HÄNEN KÄSKYJÄÄN. Näin ei kuitenkaan käynyt, joten Jumala hylkäsi heidät ja valitsi muut heidän sijastaan, kuten Jeesuskin tuossa sanoi. Joten voit itse olla hiljaa omine "asiantuntemuksisesi", kun et edes omaa kirjaasi tunne, muuta kuin sokeiden "hihhulilasien" lävitse katsottuna.
P.s. sitäpaitsi ainoastaan vähemmistä niistä, joita kutsutaan nykyään "juutalaisiksi" on todellisuudessa niitä. Suurin osaa on kasaareja, jotka muinoin asuttivat nykyisen itä-euroopan alueita. Joten siltäkään pohjalta heillä ei ole oikeutta "israeliin", mikä olisi muuten melko naurettavaa, ellei eräs kansanryhmä siitä joutuisi kärsimään.
Jaahas, että sitä näin niinkuin todellisena 'asiantuntijana' tullaan tänne valehtelemaan täysin oikein Raamatun väittein. Ei pidä ollenkaan paikkaansa nuo sinun sepustuksesi. Kyllä asia on niin tasan tarkkaan, että kuten Raamattu sanoo: 'Jumala ei kutsumustaan kadu' tarkoittaen Israelia. Joten: älä sinä tuo mitään muuta totuutta palstalle. Kyllä voit itse tarkistaa ja kuka tahansa muu lukija nämä tosiasiat Raamatusta. Sinä heittelet tänne omia käsityksiäsi ja vaikutat jopa muslimilta tai ainakin heidän käsityksiään tuot tähän. Sillä, kuten tiedetään, oli Aanraham-niminen mies aikojen alussa, kuten Vanhasta testamentista jokainen voi lukea. Hänellä oli kaksi poikaa: Isak ja Ismael, ensimmäinen oli oman vaimon poika ja jälkimmäinen orjattaren. Siihen aikaan oli myös orjattaria. Aabraham epäuskossaan yhtyi orjattareensa, koska epäili Jumalan uskollisuutta antamaan hänelle vaimostaan Saraista (Saarasta, kuten nimi sanotaan nykyään), oman pojan. No, sitten Sarai kehotti Aabrahamia yhtymään Hagar-nimiseen orjattareen. Näin syntyi Ismael. Kuten sitten tiedämme, Aabraham ja Saara saivat pojan, nimeltään Isak. Myöhemmin sitten Ismaelista tuli paimentolainen, mutta Jumala valitsi Isakista Israelin kansan tulevaksi kantaisäksi. Tästä suvusta, juutalaisista, nimittäin piti syntyä Jeesuksen Kristuksen, meidän Vapahtajamme synneistämme. Kuten tapahtuikin sitten. Tapahtumat ovat hyvin mielenkiintoiset, mutta nehän voi jokainen lukea Raamatusta ja tarkistaa sieltä. Ei siis tarvitse heitellä tänne mitä sattuu mielipiteitään. Tämä on faktaa, mitä siis kerrotaan Raamatussa, muut mielipiteet voivat rauhassa jäädä omaan arvoonsa. Jumala ei siis kutsumustaan kadu ja tänäkin päivänä tämä liitto on voimassa. Raamattu pitää paikkansa, siihen ei ole tullut jälkeenpäinkään mitään muutoksia. Vaikka jokainen kansa on syntinen, myös Israelin kansa, koska me jokainen olemme syntyneet syntisinä, voimme saada armahduksen Jeesuksen Kristuksen sovitustyön kautta, kun sitä henkilökohtaisesti jokainen pyytää. Maailma tulee vielä näkemään, kuinka historiassa tulee Israelin kansa tulemaan koko maailmalle siunaukseksi. Jumala tukee kansaansa kaikessa ja Israelilla on oma tehtävänsä tulevissa maailman tilanteissa. Näistä tapahtumista voi jokainen lukea Raamatun viimeisestä kirjasta, Ilmestyskirjasta.
Piristäisikö, jos kertoisit vaihteeksi jotain uutta? Nämä on kuullut niin moneen kertaan, että alkaa jo kyllästyttämään...
P.s. mitä Mestari tarkoitti sanoessaan "Jumalan valtakunta otetaan pois teiltä, ja annetaan kansalle, joka tekee sen hedelmiä"? Osaatko sanoa, mille KANSALLE Jumalan valtakunta annettiin?
harjoittaa samaa holokaustia palestiinassa kuin saksalaiset euroopassa aikoinaan. ainut hitlerin huono puoli oli, ettei saanut kaikkia hengiltä. ajattelen näin olematta natsi, uusnatsi, rasisti, tms. minusta israelin toiminta menee vaan niin yli kaiken ymmärryksen. mietis vaikka kymmenen metriä korkea muuri keravan ympärille, porteille aseistetut vartijat, miinoja, yms. et pääse tuusulaan tai helsinkiin, ellei ole lupaa ja henkkareita. täysi ruumiintarkastus portilla, kuula kalloon kysymättä jos on jonkilainen ase mukana. ei aina tarvitse edes minkäänlaista asetta, koska israelin armeija pitää kaikkia palestiinalaisia terroristeina ja heillä on lupa ampua kyselemättä. tiedän tämän asian varmaksi, koska olen itse ollut rauhanturvaajana lähi-idässä ja joutunut itsekin konfliktiin israelin armeijan kanssa. se ei ole mukavaa porukkaa...
"harjoittaa samaa holokaustia palestiinassa kuin saksalaiset euroopassa aikoinaan."
Samanlaista??
"ainut hitlerin huono puoli oli, ettei saanut kaikkia hengiltä."
Ainut huono puoli??
"ajattelen näin olematta natsi, uusnatsi, rasisti, tms."
Mikä olet, jos et natsi, uusnatsi, rasisti?
"mietis vaikka kymmenen metriä korkea muuri keravan ympärille, porteille aseistetut vartijat, miinoja, yms. et pääse tuusulaan tai helsinkiin, ellei ole lupaa ja henkkareita."
Missäs tuollainen muuri on? Miksi "muurin" porteilla on vartijat?
"kuula kalloon kysymättä jos on jonkilainen ase mukana."
Miksi pitäisi päästä aseen kanssa Israelin puolelle??
"ei aina tarvitse edes minkäänlaista asetta, koska israelin armeija pitää kaikkia palestiinalaisia terroristeina ja heillä on lupa ampua kyselemättä."
Mistä löysit tuollaisen tiedon?
"tiedän tämän asian varmaksi, koska olen itse ollut rauhanturvaajana lähi-idässä ja joutunut itsekin konfliktiin israelin armeijan kanssa."
Milloin valehtelit viimeksi?
http://en.wikipedia.org/wiki/Israeli_West_Bank_barrier
sellanen muuri... libanonissa ollessani israelin poppoo pommitti kirkkoja, sairaaloita ja kouluja väittäen niitä terroristien suojapaikoiksi tai vahingonlaukauksiksi. uskoo ken haluaa, vahinkoja ei ollut yksikään raketti. konflikti israelin armeijan kanssa tapahtui kun olimme normaalilla valvontareissulla, kun joukkuettamme kohti ammuttiin kranaattitulta n.15 minuutin ajan israelin puolelta... onneksi olimme PASILLA liikenteessä, muuten olisi tullut vahinkoa.
p.s viimeksi valehtelin äidillesi, että käytän ehkäisyä...
pikkusiskoa tai veljeä....
Mistäköhän olet tuonkin määritelmän esille kaivanut? Terrorismillehan ei ole saatu laadittua yhtenäistä ja yleistä määritelmää, melkoisista yrityksistä huolimatta.
määritelmä. Tosin hiukan riisutussa muodossa, mutta perusajatus on kuitenkin tuo. Itseasiassa syy, miksei ole saatu laadittua kansainvälistä määritelmää sille, on se että Usa ja "israel" ovat vastustaneet sitä, koska se sallisi oikeutetun vastarinnan. Ja sitähän nämä eivät tietenkään halua, koska ovat rasistisia valtioita, joille kaikki muut kansat ovat vain potentiaalisia riiston kohteita..
Ja mikä mahtaa olla tämä "amerikkalainen määritelmä"? Eikä sinun määritelmäsi mukaan voi olla oikeutettua vastarintaa, ainoastaan terrorismia.