Kepun uusi tulevaisuuden toivo on

Kepu on keksinyt itselleen uuden energiamuodon, johon jemmarit voivat tarttua, nimittäin bioenergian. Asia ilmoitti Anttila 18.2.2007 Iisalmen kulttuurikeskuksessa pitämässään puheessaan kun hän sanoi, että uudessa maaseutuohjelmassa panostetaan erityisesti maaseutuyrittäjyyteen ja bioenergiaan. Tuleeko siis bioenergista kepulle ja kepuloisille uusi tukimuoto, johon yhteiskunta alkaa kaataa saavikaupalla veronmaksajien rahoja? Lukekaa itse mitä Anttila kertoo Iisalmessa.

http://www.sirkka-liisaanttila.fi/tiedotteet.php#2007-02-18-Anttila: Maaseutuyrittäjyyttä uudella maaseutuohjelmalla ja bioenergialla
8330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat
  • maksamaan bioenergian tuottamisesta. Tämä on tärkein asia tällä hetkellä. Paljonko se imee tukiaisia?

    Äänestä

  • että pätkä-maurin veronsiirto ja tukiaishankkeet on ammuttu alas one by one;-))
    Taloustiede on metkaa ja realiteetit eivät mahdollista kepulaisten "sampoa".. Yhden energiatonnin tuottamiseen tarvitaan 1,5 tonnia energiaa;-)) Hupaisaa puuhastelua, mutta sopii hyvin kepulaisten yksinkertaiseen ajatusmaailmaan.. Heh-heh..

    Äänestä

" Suomen maatalous elää tukien varassa. Samoin koko läntisen Euroopan, samoin USA:n. Maataloustyövoiman osuus USA:ssa lienee noin 2%, Suomessa ehkä noin 5% (Arvioita). Suomessa saadaan EU-tukea tai kotimaista maataloustukea. Maataloustuotanto on välttämätöntä koko kansalle, ja koko maailmalle. Maataloustuotteiden hinnat on keinotekoisesti tukien avulla pidetty alhaisina. Siitä johtuen mm. kaupunkien asukkaat saavat elintarvikkeensa halvalla. Tuon alhaisen hintatason vuoksi maatalouyrittäjille maksetaan tukea, jotta heidän elintasonsa olisi ainakin lähellä esim. teollisuustyöväen ansiotasoa. Maatalousyrittäjien tulotaso on EU-Suomessa pääosin laskenut. On oltava tarkkana, että tuo yritys olisi kannattava. Se ei tapahdu helpolla, vaan ongelmat ovat samat kuin muillakin yrittäjillä. Näiden tietojen perusteella voidaan jo sanoa: "Kaupungissa pitkään elänyt ja elävä virkamiesperhe, tai työläinen, on saanut tukiaisia jo vuosien ajan ja saa niitä edelleenkin."
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000127&posting=22000000000241754#22000000000241754

Äänestä
  • yritys on kun saa tukijaisia

    Äänestä

... toivo, vaan koko kansakunnan ja koko maapallon. Kasvihuonekaasujen uhatessa maaplloa, kaikki keivot joudutaan ottamaan käyttöön hiilidioksiidiuhan torjumiseksi. Jo nyt on unionin puitteissa sovittu hiilidioksiidipäästöjen vähentämisestaä.

Minä tosin en usko, että pelloissa viljeltävä biopolttoaine on aivan lähitulevaisuuudessa mikään merkitttävä pelastus, vaan se on meillä metsissä. Puu on paras ja luontevin uusiutuva polttoaine. Meidän on vain tehostettava metsänkasvatusta ja vapautettava metsiä viherpiipertäjien aikaansaamista suojeluista. Suomi elä edelleen puulla. Me tarvitsemme sitä entistä enemmän myös teollisuuden tarpeisiin, kun raakapuun tuonti Venäjältä tyrehtyy. Mutta juuri julkaistun tutkimuksen mukaan jo nyt on onneksemme puun kasvumme lähes kolmanneksen suurempi kuin kulutus.

Äänestä
  • bioenergia vaatii? Kepuloiset jemmarit eivät maksa koskaan tukiaan takaisin!

    Äänestä

  • tukiaisia kirjoitti:

    bioenergia vaatii? Kepuloiset jemmarit eivät maksa koskaan tukiaan takaisin!

    Saksassa ollaan rakentamassa kymmeniätuhansia biovoimaloita.

    Ilmastonmuutokseen on pakko vastata.

    Suomi on sitoutunut uusiutuvan energian käyttöön.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


BIOENERGIA! kirjoitti:

Kepu on keksinyt itselleen uuden energiamuodon, johon jemmarit voivat tarttua, nimittäin bioenergian. Asia ilmoitti Anttila 18.2.2007 Iisalmen kulttuurikeskuksessa pitämässään puheessaan kun hän sanoi, että uudessa maaseutuohjelmassa panostetaan erityisesti maaseutuyrittäjyyteen ja bioenergiaan. Tuleeko siis bioenergista kepulle ja kepuloisille uusi tukimuoto, johon yhteiskunta alkaa kaataa saavikaupalla veronmaksajien rahoja? Lukekaa itse mitä Anttila kertoo Iisalmessa.

http://www.sirkka-liisaanttila.fi/tiedotteet.php#2007-02-18-Anttila: Maaseutuyrittäjyyttä uudella maaseutuohjelmalla ja bioenergialla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu