koiranomistajat kursseille, jotka luonnollisesti ovat pakolliset.
näin saataisiin jotain älliä koirankusettajiin.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1386910
näin saataisiin jotain älliä koirankusettajiin.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1386910
Vastaukset 15
Vanhimmat
Idiootti olet. Nyt on jo liikaa lakeja, sääntöjä ja määräyksiä ja kieltoja...
olet tyhmä. Idootit eivät osaa kirjoittaa lausettakaan, mutta te typerät osaatte toki typeryyksiä.
olen samaa mieltä liiallisesta holhoamisesta ja lakien ym.. määräysten liiallisuudesta.
siitäkin huolimatta liian monet koiranomistajat vähät välittävät koiran koulutuksesta ja siinä samalla itsensä.
suomessa koiran voi hankkia kuka kaheli tahansa ja valitettavan usein näin myös käy.
koiranomistus tuo mukanaan vastuuta, joillekin vaan ensimmäistä kertaa elämässä, eikä hän tiedä miten siihen pitäisi suhtautua.
haluaa sitä, että "kaulapantaamme" kiristetään kaikilla mahdollisilla kielloilla ja määräyksillä.
Jos koiralle oepetetaan käskyt:
"Seis", "tänne", "seuraa" ja "paikalla" ja ollaan tiukkoja siinä, että koira myöskin tottelee niitä, niin vältämättä muuta ei tarvitse normaalin seurakoiran osata.
Kun vielä kerää koiran jätökset pussiin ja roskikseen, niin kenelläkään ei pitäisi olla mitään vikisemistä.
On törkeää piittaamattomuutta jättää koiran paskat kadulle, tai puistoihin.
Joo. Olet sitä mieltä, että täällä on liikaa sääntöjä ja määräyksiä sekä lakeja, mutta sitten olet juuri vaatimassa niitä lisää. Noinhan ne kaikki muutkin turhat lait ja säännöt ovat saaneet alkunsa, kun joku alkaa vaatia sellaista, vaikka olisikin sitä mieltä, että "lakeja on liikaa". Jos olisit oikeasti sitä mieltä, ymmärtäisit että lakien vähentäminen/vähäisyys merkitsee nimenomaan sitä, että meidän pitää kestää toinen toistemme touhuja ja tekemisiä vähän enemmän ja säätää lakeja vain ihan oikeiden rikosten varalle kuten ryöstöjen, varkauksien, raiskausten, pahoinpitelyiden jne.
olisi hyvä jos koirilta otettaisiin dna-näytteet rekisteriin. tämän jälkeen koiran paskasta olisi helppo lähettää lasku omistajalle perässä.
idea on loistava, vaikka epäilenkin halukkuutta keräillä paskanäytteitä katujen varsilta ym...
eikös ne analysoinnit maksakin aika paljon.
voidaanhan siitä säätää laki, joka määrää koiranomistajan maksamaan myös sen tutkimustuloksen.
ei tuo nykyinen käytäntö ole järkevä, jossa kaupunki eli veronmaksajat siivoavat paskoja kaduilta.
Laaditaan tietokanta koirista, joita on satoja tuhansia.
Sitten perustettaisiin laboratorioita, jonne paskanäytteen voi lähettää. Sitten koiranpaskan tutkija vertaisi näytetteen dna:ta tietokannassa oleviin tietoihin, josta sitten omistaja selviäisi ja
ja lasku lähtisi omistajalle.
HEH HEH HEE. Jos joku tuolla päättäjätasolla vakavissaan ehdottaisi
moista, niin todennäköisesti hän saisi pitkän sairasloman.
kyllä 1000€ sakko pistää vähän miettimään siisteyttä:D
http://www.guardian.co.uk/germany/article/0,2763,1446584,00.html
Mainittu.
Sitäpaitsi systeemi on vasta idea-asteella.
Kerro sitten kun idea on toteutettu käytännössä.
Sitäpaitsi tuo 1000€ koiran kikkareesta on naurettava ajatus, kun ihmishenkiä vaarantavat teiden kaaharit selviävät puolta vähemmällä.
Itselläni on ns taistelukoira joka on muuten erittäin kiltti ja lauhkea kuin lammas mutta tosiasia on se että väärinkoulutettuina saat siitä erittäin vaarallisen aseen!
Mutta pitäiskö jopa perhoskoirien omistajat kouluttaa,voivathan nekin olla vaarallisia esim vauvoille ja samalla lailla niistä saa koulutettua "tappajia".
Koirat ovat eläimiä niinkuin mekin joillakin voi olla esim mieleterveysongelmia jotka eivät näy päällepäin,eihän meistä ihmisistäkään koskaan tiedä>!
On erittäin valitettavaa että koirien hyökkäyksiä sattuu,itse pidän omaa koiraani AINA kytkettynä että moista ei missään nimissä pääsisi sattumaan,vaikka en omasta koirastani ikinä usko että voisi käydä ihmiseen kiinni niin paitsi sisällä ollessaan vahtiessaan kotia ja perhettään mutta se onkin jo toinen asia se sallittakoon!
Mutta mitään rotua ei mielestäni tulisi kieltää koska se ei ole rodun vika vaan typerien ihmisten jotka kouluttavat koiriaan väärin eivätkä pysty niitä hallitsemaan joten kyllä ehkä jonkilainen "koe" olisi hyvä.
Harva 50kg nainen pystyy pitämään esim omistamaani 55kg koiraa paikallaan jos se saa hepulin.
Toisaalta tappavathan ne käärmeet ja karhutkin ihmisiä ja keittiöveitsiä saa kaupasta ilman lupaa ostettua.
En tiedä voin olla väärässä mutta olet ennekin ottanut kovasti kantaa koiria vastaan,taidat vihata niitä??
otsikolla koiran koulutus.
Itselläni oli pitkäkarvainen ja poikkeuksellisen iso "sakemanni".
Koulutus oli varsin helppoa ja koirasta tuli kiltti ja hyvätapainen.
Uusille koiran omistajille löytyy kirjakaupoista hyviä oppaita koiran koulutukseen.
On edesvastuutonta se, jos koira jää vaille minkäänlaista koulutusta.
ehkäpä päinvastoin, mutta haluan informaatiota lisättävän aiheesta ja kuten itsekin mainitsit niin omistajista suurimmat mokat johtuvat.