Olen tässä vain ohikulkumatkalla, joten kysyn varmaan sellaista, mihin täällä on vastattu jo monta kertaa. Anteeksi.
Siispä: Miten JT:t pelastuvat? Siis mitä siihen tarvitaan? Tulevatko JT:t uskoon samalla tavalla kuin esim. helluntailaiset? Tarvitaanko vain liittyminen JT-seurakuntaan? Mikä on se varsinainen "kynnys", joka täytyy ylittää?
Siispä: Miten JT:t pelastuvat? Siis mitä siihen tarvitaan? Tulevatko JT:t uskoon samalla tavalla kuin esim. helluntailaiset? Tarvitaanko vain liittyminen JT-seurakuntaan? Mikä on se varsinainen "kynnys", joka täytyy ylittää?
Vastaukset 9
Vanhimmat
ne JT:t? en ole kuullut tuollaisesta uskonsuunnasta, voisitko valaista vähän?
Pitikö se kirjoittaa pienillä kirjaimilla, jt:t? Jehovan todistajat siis. Kaipailen ihan oikeasti vastausta, en yritä provoilla enkä edusta mitään erityistä uskonsuuntaa itse. Asia vain kiinnostaa.
>>Siispä: Miten JT:t pelastuvat? Siis mitä siihen tarvitaan?
Kuvittelevat pelastuvansa tuon amerikkalaisen uususkonnon kirjallista materiaalia levittämällä. Ja miksi eivät kuvittelisi, kertoohan heidän keskusliikkeensä vartiotorniseura näin.
>>Tulevatko JT:t uskoon samalla tavalla kuin esim. helluntailaiset?
Ei. Jehovantodistajaksi tullaan vartiotorniseuran kirjallista materiaalia lukien ja sitä hokien.
>>Tarvitaanko vain liittyminen JT-seurakuntaan? Mikä on se varsinainen "kynnys", joka täytyy ylittää?
Jotta voi liittyä jehovantodistajaksi, täytyy omaksua vartiotorniseuran opinkappaleet sellaisina kuin ne tarjoillaan. Mistään ei voi olla eri mieltä, muutoin ei pääse kasteelle, joka liittää henkilön jehovantodistajiin - ollen se kynnys josta kysyit. Kasteelle ei myöskään pääse jos ei ole suorittanut tarpeeksi ovelta ovelle työtä - eli vartiotorniseuran kirjallista levittämistä.
En kyllä nielisi kakistelematta tuota systeemiä. Hellarimaisessa uskoontulossa taivaaseen pääsyn "kynnyksenä" on enemmän järkeä. Tosin en oikein usko siihenkään.
>>En kyllä nielisi kakistelematta tuota systeemiä.
Osoittaa tervettä talonpoikaisfiksuutta.
>>Hellarimaisessa uskoontulossa taivaaseen pääsyn "kynnyksenä" on enemmän järkeä.
Jehovantodistajuudessa uskon pohjana onkin enemmän [näennäinen] tieto. Tarpeeksi tankattuaan vt-seuran 'faktaa' totuudesta, on altis antamaan sille periksi, eikä uskalla kyseenalaistaa opittua.
Uskosta puhuttaessa tietopohjainen usko on heikoimmalle perustalle rakennettua mallia. Kun jokin tai monet tietopohjaisen uskonkappaleen opit muuttuvat, alkaa terveellä maalaisjärjellä viritetty yksilö epäilemään koko touhun totuudellisuutta. Silloin koko totuudelta menee pohja. Mutta ei hätää, tuollaiseen on vt-seuralla omat karttamissääntönsä ja muut kognitiiviseen dissonanssiin perustuvat mielenhallinnalliset keinot, jotka pitävät epäilevänkin jäsenen lahkossa vielä - mahdollisesti - pitkään.
Perinteisemmät uskonsuunnat ovatkin siten vahvemmale perustalle rakennettu, perustuessaan enemmän juuri uskoon kuin oletettuun tietoon totuudesta. Eikä heidän ole siinä määrin tarvetta kehitellä mitään karttamissääntöjä, kuin juuri v-seuralla.
kyllä kannattaa antaa elämäsi jeesukselle pyydä jeesukselta syntisi anteeksi ja pyydä häntä sydämeesi asumaan niin saat kokea todellista rakkautta
Tulin uskoon kotonani Raamattua lukiessani.
Rukoilin Jeesus anna minun kaikki syntini anteeksi.
Ei siinä ollut ketään edes rukoilemassa puolestani.
Jumalan rauha on ollut sen jälkeen sydämessä 29
vuotta. Mutta kasvaakseen hengellisesti tarvitaan
uskovien yhteyttä ja Raamatun lukua. Oikeita
uskovia ovat kaikki ne joille Jeesuksen ristin työ
on kelvannut syntien sovittajaksi.
Ei ole suoraa vastausta. lahkossa sanotaan iskulauseita kuten "meillä on totuus" ja meillä on rakkaus keskuudessamme".
Lahko vaatii värväyskurssin käymistä (ennen kastetta) ja sitten värväystyötä, josta tilitetään tuntimäärät pomoille.
Annetaan ymmärtää, että mitä enemmän teet, sitä suuremmat on mahdollisuudet pelastumiseen.
Jos ilmoitat että Jehova on kutsunut sinua taivaaseen pääsevien joukkoon, niin se on oppien mukaista, vanhat todistajat sanovat, että pomot eivät ota kaikkien ilmoitusta todesta elikkä eivät ilmoita asiaa ylemmäs lahkohierarkiassa kirjaamista varten.
Lahkossahan taivasosaisten lukumäärä on täyttynyt viimeksi 1935, jonka jälkeenkin kyllä otetaan mukaan.
Joistakin lahkon kirjoituksista päätellen on iso muutos tulossa, ehkä taisvasosaisten lukumäärää ei rajoiteta enää ?
Pelastumiseen mistä? Palavasta talosta vai avannostako ? Samallalailla he minun nähdäkseni sieltä pelastuvat kuin muutkin.