olen köyhä

Minulla on kuitenkin puoliso joka yksin omistaa asuntomme jossa asumme.Minulla ei ole sen omistamiseen osaa ei arpaa.On avioehto.
Sanokaapa mitä minä voisin tehdä kun rahat eivät riitä, koska olen jo kaksi vuotta maksaa kituuttanut takaajana n. 30 000 euron velkaa tuloistani joka on 700 euroa kuukaudessa.
Minulla ei siis ole nokankoputtamista mieheni tuloihin, ja tällähetkellä hänellä on kaikenlisäksi vielä uuden auton hankinta mielessä.
Tämä ei ole mikään provo, vaan totista totta.
En voi avioeroakaan ottaa sillä silloin minulla ei olisi edes mahdollisuutta maksaa vuokraa asunnostani.Olen siis pelkkä siivelläeläjä.
Kertokaa hyvät ihmiset mitä minä teen jos ukko ottaa minusta eron jota hän on jo pitempään uumoillut?
71558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kun ensin teet töitä vuosikymmenet ja sitten joudut vielä maksamaan jonkun toisen mokat pois.Ei ihme että se syö myös sinun ja puolisosi välejä.

Äänestä

olen eläkkeellä, saan pintä eläkettä ja olen köyhä. Asun yksin vuokra-asunnossa, ja saan Kelasta eläkeläisen asumistuen, joka on näin pientä eläkettä saavalle ihan " hyvä" ja onneksi on, koska muuten ei minulla olisi vara asua missään. Vuokrani on 370 e, ja asumistuki n. 230 e. Vuokramaksun jälkeen minulle jää rahaa 480 euroa, josta maksan sähkön ja pankkivelkaani sekä muut laskut. Televisiota ei ole vara pitää enikä tilata sanomalehteä.
Ota selville onko sinulla mahdollisuus saada eläkeläisten asumistuki, jos eroa ja muutat vuokralle jonnekin. Eihän kannata huonossa parisuhteessa elää, jos muita vaihtoehtoja on. Tsemppiä sinulle!

Äänestä

takaamaan yhtään kenenkään lainoja - voi käydä kusisesti.

Äänestä

Ehkä olisi vain helpotus sinulle, jos miehesi ottaisi eron... Periaatteessa aviopuolisosi kuuluu elättää sinua eli katsoa että sinulla on kaikki elämiseen tarvittava. Se on kyllä tulkinnanvaraista, että mitä kaikkea siihen kuuluu -ruoka ja katto pään päälle ainakin. Jos teille tulee ero, kehotan kääntymään velkaneuvonnan puoleen. He voivat auttaa sinua neuvottelemaan pankin kanssa, että elämisesi saataisiin kohtuulliselle malille. Onko velkasi kovinkin korkeakorkoista, siihenkin voisi ehkä saada helpotusta takuusäätiöltä (velkaneuvonnassa tietävät tuollaisetkin jutut)?

Se on vihoviimeistä, että eläkeläisillä on vielä kovat velat, koska silloin sosiaalitoimi ei tule yhtään vastaan eli apua ei saa juuri mistään!

Ihan uteliaisuuttani kysyn, että kenen velat menit takaamaan, vaikka sinulla ei ole maksukykyä ja miksi teillä on avioehto -otettiinko se silloin kun sinä menit takaajaksi? Miehesi taisi todellakin olla kaukaa viisas ja tavallaan ymmärrän häntäkin, jos haluaa pois velkavankeudesta, kun kyse ei ole omasta velasta.

Äänestä
  • alussa takaamaan poikani asuntovelkaa, että saivat asuntovelan koron alemmas.Pojan perheellä tuntui kaikki olevan ihan kunnossa.Kummallakin oli työpaikat ja tulot.Kuningas alkoholi astui poikani kuvioihin muutama vuosi talon hankinnan jälkeen ja niin jäi työpaikat ja lapset huostaan ja asunto myyntiin, halvemmalla kuin millä olisi velka saatu pois.
    Minulla oli silloin takaajaksi tullessani pientä yritystoimintaa josta oli tulot kohtalaiset joten kelpasin takaajaksi.
    Naimisiin menin nykyisen mieheni kanssa viidenkymmenen villitysiässä eikä meillä ole yhteisiä lapsia, joten avioehto oli ihan kohtuullinen hänen lapsiaan kohtaan jotka ovat hänen ensimmäisestä liitostaan.

    Äänestä

monessa avioliitossa. Mutta (varma en ole) jos asunto on hankittu avioliiton aikana niin jotain tasoitusta miehen käsittääkseni pitää sinulle siitä maksaa, vaikka olisi avioehto? Samoin muusta omaisuudesta. Jos kaikki omaisuus on hankittu ennen teidän avioliittoanne, on tilanteesi huonompi. Sinun kannattaisi käväistä paikkakunnan oikeusaputoimistossa kysymässä mikä tilanne on. Sellainen käsitys mulla on, että ihan keppikerjäläisenä ei tarvitse lähteä, jos liitto on kestänyt kohtuullisen ajan (oliko 3 vuotta tms.). Saat ainakin asiaan selvyyden. Tuolta lakipalstalta voisi kans löytyä vastausta.

Äänestä
  • siinä ei ole mitään hävettävää. Siellä asiasi laitetaan kuntoon "viranpuolesta" siellä sinua siis autetaan saamaan asunto ym asiat kuntoon.
    Ei kenekään tarvitse yksin kärvistellä ja pohtia asioita,siksi on virkamiehet koulutettu.
    Jos on yksin liian suuri kynnys mennä sinne,voit soittaa diakonille ja pyytää häntä mukaan.
    Sinulla saattaa olla mahdollisuuksia velkajärjestelyyn tai kohtuullistamiseen tai mitä muuta sellaista,asiantuntijat sen tietävät.
    Ja se osake,se jos on ostettu ennen avioliittoa, se kai ei kuulu osituksen piirin.
    Mutta mene hyvä ihminen ja soita sinne sosiaalivirastoon!
    http://www.jns.fi/Resource.phx/sivut/sivut-terveyspalvelut/sosiaali/neuvonta.htx
    Tässä sulle malliksi erään kaupungin sivuilta kuinka voit toimia.
    Monilla paikkakunnilla on kriisipäivystys,soita ensin vaikka sinne,ilman nimeä jos et uskalla ensin sitä kertoa. Et ole ensimmäinen joka sinne soittaa, etkä taatusti viimeinen!
    Rohkeutta!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


eläkkeellä kituuttava kirjoitti:

Minulla on kuitenkin puoliso joka yksin omistaa asuntomme jossa asumme.Minulla ei ole sen omistamiseen osaa ei arpaa.On avioehto.
Sanokaapa mitä minä voisin tehdä kun rahat eivät riitä, koska olen jo kaksi vuotta maksaa kituuttanut takaajana n. 30 000 euron velkaa tuloistani joka on 700 euroa kuukaudessa.
Minulla ei siis ole nokankoputtamista mieheni tuloihin, ja tällähetkellä hänellä on kaikenlisäksi vielä uuden auton hankinta mielessä.
Tämä ei ole mikään provo, vaan totista totta.
En voi avioeroakaan ottaa sillä silloin minulla ei olisi edes mahdollisuutta maksaa vuokraa asunnostani.Olen siis pelkkä siivelläeläjä.
Kertokaa hyvät ihmiset mitä minä teen jos ukko ottaa minusta eron jota hän on jo pitempään uumoillut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu