Täytyykö luottokortilla netissä maksaessa "kortin omistajan nimi" -kohtaan kirjoittaa ihan täydellisen kokonainen nimi molempine etunimineen? Vai onko väliä?
Luottokortilla maksaminen
6
4620
Vastaukset
- ainoastaan
etu- ja sukunimi riittävät.
- Hömö
Kiitos paljon avusta! :)
Käsitykseni mukaan siihen pitää kirjoittaa kortin omistajan nimi samassa muodossa kuin se on kortin päällä.
Joissakin nettipalveluissa on maksulomakkeella erilliset kentät sukunimelle, etunimelle ja toiselle etunimelle. Jos etunimessä on yhdysviiva (esim. Anna-Maria), laittaisin tuon kokonaisuudessaan ensimmäiseksi etunimeksi ja jättäisin toisen kentän tyhjäksi. Muuten yhdysviivan puuttuminen voi aiheuttaa sen, että lopputulos ei ole täsmälleen sama kuin kortin päällä oleva nimi. Silloin maksaminen ei onnistu.- Mastercard Vinkuu
Vielä tarkennuksena/poikkeuksena tuohon nimen kirjoittamiseen että jos sukunimesi sisältää skandeja (å,ä,ö) niin ne kannattaa kirjoittaa "normaaleina" kirjaimina eli o tai a, koska englanninkieliset ohjelmat eivät tunnista nuita ääkkösiä oikein.
Hauskaa shoppailua kaikille! :)
- Ronja9
Yleensä kortin haltijan tiedot (nimi ja osoite) ovat lähinnä 'ekstra-tarkistuksia' varten. Ainakin niissä firmoissa, joissa olen itse työskennellyt, on luottokorttitietoja tarkistettu tiettyjen kriteerien täyttyessä (=kyseessä ns. epäilyttävä maksu) tai sitten pistokokeina silloin tällöin, sieltä täältä.
Jos tiedot eivät täsmää, ei luottokorttia ole veloiteta ja asiakkaalle on ilmoitettu, ettei korttia voida veloittaa.
Jokaisella firmalla tosin on omat käytäntönsä, toisissa ollaan välimerkinhyväilijöitä ja vain merkilleen oikein kirjoitetut tiedot hyväksytään kun tietoja tarkistetaan, toisissa taas otetaan huomioon inhimilliset virheet ja hyväksytään sinne päin olevatkin.
Itse kirjoittaisin siis nimen niin kuin se on korttiin kirjoitettu. - Hömö
Kiitos kaikille avusta! Johan rupesi nyt onnistumaan . :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1922010
- 1291104
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21795- 58786
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä33700ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522