asuntolaina sampopankista tai osuuspankista

niilo1234

miten on, saako sampo tai osuuspankista ns. täystakaus lainaa, jossa takaajana olisi valtio sekä pankki, ei takaajia muuten, onko kukaan saanut ja millaiset korot näissä on?
molemmilla vakityösuhde ja asiat kunnossa, takaajatkin olisi mutta ajattelin tätä mahdollisuutta niin heitä ei tarvitsisi.

6

2978

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lainaa ottanut

      Jos lainasummasta on säästänyt (olikohan...) 30%, niin ainakin ensiasunnon takaa valtio (valtiontakaus). Arvelisin myös, että 30%:n säästöillä loppulainan vakuutena käy se ostettu asunto, jolloin takaajia ei tarvita. Tuo on ihan normaali menettely, eikä tuohon siten sisälly mitään lisäkuluja (paitsi valtiontakaus saattaa napsauttaa pari euroa kuussa) tai muutakaan ryöstöä.

      Koroksi voi valita Euriborin (1kk, 3kk, 6kk, 12kk tms), Primen (nousee yleensä Euriboria nopsemmin ja laskee hitaammin) tai kiinteän. Lisäksi päälle tulee marginaali, joka lienee nykyään 0.3 ... 0.4%:n pinnalla (eli jos otat Euribor 12kk, niin kokonaiskorko on tuon euriborin päivän arvo, olkoot vaikka 4.2% marginaali esim 0.35, jolloin lainasi kokonaiskorko on 4.2 0.35 eli 4.55%).

    • jotahi

      nimellä Lainatakaus.

    • Nimetön

      Osuuspankista saa takausluoton, max 35 000€. Ei muuta kuin säännölliset tulot, ja raha-asiat hyvin hoidettu. Sain täyden 35 000€, määräaikainen työsoppari, luottotiedot ok. Takausluotosta maksetaan vuosittain 1% maksu, tammikuussa, silloin katsotaan sen hetkinen takausluoton osuus ja siitä sitten maksetaan tuo prosentti. Kätevä systeemi.

    • Jos en ihan väärin muista, täystakauslainaa saa Sammosta ja Nooasta, Hypoteekkiyhdistyksestä todella vahvoilla perusteilla. Oma täystakauslainani on Nooasta,korostivat kovasti ehtona vakituista työsuhdetta.No, pienellä pääomalla sain kaksioni ja pakkoavioliiton pankin kanssa. Paljon on maksamista, mutta itselleni tärkeintä on se, ettei tarvinnut henkilötakauksia.

      Eli rohkeasti pankkikonttoriin keskustelemaan lainoista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      271
      890
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      45
      682
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      544
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      476
    7. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      457
    8. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      450
    9. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    10. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    Aihe