miten on, saako sampo tai osuuspankista ns. täystakaus lainaa, jossa takaajana olisi valtio sekä pankki, ei takaajia muuten, onko kukaan saanut ja millaiset korot näissä on?
molemmilla vakityösuhde ja asiat kunnossa, takaajatkin olisi mutta ajattelin tätä mahdollisuutta niin heitä ei tarvitsisi.
asuntolaina sampopankista tai osuuspankista
6
2968
Vastaukset
- lainaa ottanut
Jos lainasummasta on säästänyt (olikohan...) 30%, niin ainakin ensiasunnon takaa valtio (valtiontakaus). Arvelisin myös, että 30%:n säästöillä loppulainan vakuutena käy se ostettu asunto, jolloin takaajia ei tarvita. Tuo on ihan normaali menettely, eikä tuohon siten sisälly mitään lisäkuluja (paitsi valtiontakaus saattaa napsauttaa pari euroa kuussa) tai muutakaan ryöstöä.
Koroksi voi valita Euriborin (1kk, 3kk, 6kk, 12kk tms), Primen (nousee yleensä Euriboria nopsemmin ja laskee hitaammin) tai kiinteän. Lisäksi päälle tulee marginaali, joka lienee nykyään 0.3 ... 0.4%:n pinnalla (eli jos otat Euribor 12kk, niin kokonaiskorko on tuon euriborin päivän arvo, olkoot vaikka 4.2% marginaali esim 0.35, jolloin lainasi kokonaiskorko on 4.2 0.35 eli 4.55%).- lainaa ottanut
Tuo säästösumma taitaa olla kyllä 15%, eikä 30%.
- Tietoa
Tuo valtion takaus ei kyllä ole mikään kovin suuri:
http://www.laki24.fi/lave-lainavakuus-asuntolaina.html
- jotahi
nimellä Lainatakaus.
- Nimetön
Osuuspankista saa takausluoton, max 35 000€. Ei muuta kuin säännölliset tulot, ja raha-asiat hyvin hoidettu. Sain täyden 35 000€, määräaikainen työsoppari, luottotiedot ok. Takausluotosta maksetaan vuosittain 1% maksu, tammikuussa, silloin katsotaan sen hetkinen takausluoton osuus ja siitä sitten maksetaan tuo prosentti. Kätevä systeemi.
Jos en ihan väärin muista, täystakauslainaa saa Sammosta ja Nooasta, Hypoteekkiyhdistyksestä todella vahvoilla perusteilla. Oma täystakauslainani on Nooasta,korostivat kovasti ehtona vakituista työsuhdetta.No, pienellä pääomalla sain kaksioni ja pakkoavioliiton pankin kanssa. Paljon on maksamista, mutta itselleni tärkeintä on se, ettei tarvinnut henkilötakauksia.
Eli rohkeasti pankkikonttoriin keskustelemaan lainoista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843442
- 771367
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1831353Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401050Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051000Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43869
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78855Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835