Vastustajilta halpamaista käytöstä!

Hirveesti varmaan saatte nautintoa siitä, että saatte lyötyä lyttyyn hyviä liikeideoita. Kuinka paljon teille maksetaan siitä palkkaa. Te vain jaksatte jurputtaa, että verkostomarkkinoijat tekevät hirveesti töitä, eikä juurikaan saa palkkaa. Ootteko te huomanneet, että te teette todella paljon työtä saamatta siitä mitään. Mitä siis hyödytte kaiken hyvän vastustamisesta?
141421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Osa vastustaa, osa puoltaa - molemmat ovat yhtä lailla kaalipäitä, eihän osa puoltajista edes ymmärrä missä ovat mukana, kun luin näitä sijoitusthredejä.

Näkyyhän täällä olevan hieman älykkämpiäkin ketjuja, jossa yksittäisiä VM malleja puretaan ja analysoidaan hieman syvemmältäkin - joten ei viestisi kyllä mitään uutta tänne antanut.

Äänestä

Verkostomarkkinoinnin liikevaihto on kasvanut viime vuoden aikana 15%.

Äänestä
  • Kasvaa vieläkin moven osalta tosin ruotsiin laajentumisen ansiosta.Mutta tulevaisuus on kallis movelle jos haluaa maksella vahingonkorvauksia ja oikeus kanteita

    Äänestä

  • Mistä tuon luvun poimit? Itse kuulin, että se olisi vähentynyt 20 prosenttia, ja verkostomarkkinoijien keskimääräinen ÄO olisi entistäänkin pienentynyt 4:llä lukuun 82.

    Äänestä

  • Kassi-Almalle kirjoitti:

    Mistä tuon luvun poimit? Itse kuulin, että se olisi vähentynyt 20 prosenttia, ja verkostomarkkinoijien keskimääräinen ÄO olisi entistäänkin pienentynyt 4:llä lukuun 82.

    seurata tiedotusvälineitä, jos tältä nettikirjoittelulta suinkin joudat.

    Kuuluu yleissivistykseen pitää itsensä ajantasalla varsinkin sellaisista asioista jotka ihan valmiiksi luettuna "tyrkätään" korviin. Ei tarvitse vaivautua edes lukemaan.

    Äänestä

  • Vai on kasvanut 15%? Mistäs tiedät? Eli, voitko viitata johonkin muuhun lähteeseen kuin ylälinjaasi?

    Ja nyt kun näytät tietävän että liikevaihto on kasvanut 15%, osaat varmaan myös kertoa mistä tämä liikevaihdon kasvu muodostuu? Onko kyse kasvaneesta myynnistä, vai kasvaneesta rekrytoinnista?

    Olennainen jekku tässä on tietysti se, että mikäli verkostomarkkinointiin on rekrytoitunut prosentuaalisesti enemmän väkeä kuin 15%, tarkoittaa tämä sitä että keskiansiot ovat tippuneet. Kuis on? Sanonko jo nyt tässä vaiheessa että olet täynnä paskaa, vai haluatko perustella väitteesi ennen sitä?

    Äänestä

  • Daedalos kirjoitti:

    Vai on kasvanut 15%? Mistäs tiedät? Eli, voitko viitata johonkin muuhun lähteeseen kuin ylälinjaasi?

    Ja nyt kun näytät tietävän että liikevaihto on kasvanut 15%, osaat varmaan myös kertoa mistä tämä liikevaihdon kasvu muodostuu? Onko kyse kasvaneesta myynnistä, vai kasvaneesta rekrytoinnista?

    Olennainen jekku tässä on tietysti se, että mikäli verkostomarkkinointiin on rekrytoitunut prosentuaalisesti enemmän väkeä kuin 15%, tarkoittaa tämä sitä että keskiansiot ovat tippuneet. Kuis on? Sanonko jo nyt tässä vaiheessa että olet täynnä paskaa, vai haluatko perustella väitteesi ennen sitä?

    En muista mikä se on mutta yle.fi:tä löytyy linkki uutisiin. Voit ne kuunnella sieltä. Maanataina muistaakseni oli siellä.

    Sitten jokaisessa sanomalehdessä jonka olen nähnyt oli juttu asiasta, muistaakseni maanantaina.

    Seuraatko sinä muuten mitään muuta mediaa kuin tätä yhtä keskustelupalstaa? Ei taida sinua paljon kiinnostaa jos tuollaiseen ei ole kiinnittänyt huomiota vaikka täällä aiheesta väännät päivittäin.

    Äänestä

Hiljennytään hetkeksi moven kohta tulevan poismenon takia........No niin ja seuraava movetus

Äänestä
  • Haaveet kaatuu niitä nousemaan en saa move 2008 Muistelee työkaverit etenkin lähiomaiset arpalahti virtanen ja stafu

    Äänestä

  • Kaaatuuuuu kirjoitti:

    Haaveet kaatuu niitä nousemaan en saa move 2008 Muistelee työkaverit etenkin lähiomaiset arpalahti virtanen ja stafu

    Kuolinsyy on ahneus epäjumala ei ole oikeuden mukainen jotenka se lahdataan pois robin hoodian avulla.

    Äänestä

Vastustajien ei tarvitse haukkua liiketoimintamalleja tai toki voivat niin tehdä, jollei sateisena kesäpäivänä muuta tekemistä keksi, mutta vain markkinat päättävät kuka jää henkiin ja kuka ei, sama koskee puoltajia ja suurin osa tästä roskasta kyllä kaatuu aikanaan - mutta tarkastele tilannettasi kuitenkin aina vain omalta eli yksilötasoltasi. Joku voi joskus tuoda vaikka oikesti täysin uuden toimivan tuotteen, joka ei ole ylihinnoiteltu esim. rajoitettuun pyramidiin, jossa voi olla esim. alue-edustukset määrättyjä.

Jahas, aurinko paistaa näköjään yökasteen ja sadepäivän jälkeen, jokohan huomenna pääsisi taas rällään veneellä merelle.

Äänestä

Ei hyviä liikeideoita täällä kukaan ole lyönyt lyttyyn. En täällä ole havainnut vielä sellaisesta keskusteltavan. On vain yritetty saada teidätkin näkemään se selvä ero hyvän liikeidean ja kusetuksen välillä. Yritetty on myös saada teidän ymmärtämään, että aivan kaikkea mitä ne "yläkerran" pojat teille kertoo ei kannata uskoa, ei täällä "oikeassakaan" liikemaailmassa ihan kaikkea liikekumppanin sanomaa uskota.

Tietysti asia voidaan nähdä niinkin, että kysymyksessä tosiaankin on hyvä liikeidea, mutta kenelle, ei ainakaan teille edustajille.

Toivottavasti joskus pääset sinäkin hyvään liikeideaan mukaan ja huomaat ym. eron.

Äänestä

Hei huhuu? Jos me vastustajat voidaan lyödä lyttyyn näitä sanomiasi "hyviä liikeideoita" kirjoittamalla Suomi24 Verkostomarkkinointifoorumille, olisi olemassa huomattavasti järkevämpiäkin vastustuksen kohteita kuin Move.

Tämän foorumin painoarvo ei todellakaan ole niin suuri että täällä esityt mielipiteet pystyisivät horjuttamaan aidosti itseään kantavaa liikeideaa. Täällä esitetyt mielipiteet ja kannanotot voivat kyllä nopeuttaa paskojen liikeideoiden kuolemaa, sitä en kiellä.

Jos Moven ajatus olisi ollut kantava, ei teillä olisi huolen häivää eikä teidän tarvitsisi vinkua oikeudessa siitä että teidän hommat meni käteen pienen vastustajaporukan toimesta. Te onnistuitte tekemään sen ihan itse. Eikä se piirtoheittimen rikkominenkaan Bakersin kabinetissa juuri parantanut asioitanne. Päinvastoin.

Jos kysyt minulta miksi tänne kirjoittelen, voin suoraan sanoa että olen nähnyt parinkin koulutetun ihmisen uran menevän pöntöstä alas kun ovat kusseet elämänsä verkostomarkkinointiin. Jos saan kirjoittelullani yhdenkin henkilön luopumaan "menestyksekkään verkostoedustajan" urasta, ja kannustettua oikeisiin hommiin olen tyytyväinen. Olen itse vääntänyt pitkää päivää teknologiasektorilla, ja joutunut myös tekemään sen takia kaiken maailman uhrauksia. Mutta olen koko ajan myös tiennyt sen, että työ tekijänsä palkitsee. Verkostomarkkinoinnissa on huomattavasti pienemmät mahdollisuudet menestyä kuin oikeita töitä tekemällä, vaikka duunia huhkisi 24h/7pv. Mutta tehän ette tee niitä hommia rahan takia, ettehän?

Oma tuntiliksani on n. 30e/h (~5000e/kk). Kehtaatko itse ilmoittaa verkostomarkkinoinnista saamasi palkan, valehtelematta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tero.moven-edustaja kirjoitti:

Hirveesti varmaan saatte nautintoa siitä, että saatte lyötyä lyttyyn hyviä liikeideoita. Kuinka paljon teille maksetaan siitä palkkaa. Te vain jaksatte jurputtaa, että verkostomarkkinoijat tekevät hirveesti töitä, eikä juurikaan saa palkkaa. Ootteko te huomanneet, että te teette todella paljon työtä saamatta siitä mitään. Mitä siis hyödytte kaiken hyvän vastustamisesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu