Kiikalan onnettomuus todisti jälleen kerran sen hinnan, jota maksetaan liito-oravien suojelusta. Idealisti luonnonsuojelija ei ole kiinnostunut ihmishengistä ja niiden suojelusta. Tässä nimittäin on aivan selkeä syys-seuraus suhde. Moottoritien rakentamisen pitkittyminen liito-oravan suojelun takia on maksanut vuosittain noin 10 ihmishenkeä 1 tiellä.
Tämä on fakta, jonka voi tarkistaa STM:n antamasta lausunnosta moottoritien vaikutuksista ympäristölääketieteen näkökulmasta.
Terveisiä sinne Koijärvelle...
Tämä on fakta, jonka voi tarkistaa STM:n antamasta lausunnosta moottoritien vaikutuksista ympäristölääketieteen näkökulmasta.
Terveisiä sinne Koijärvelle...
Vastaukset 9
Vanhimmat
syntipukkina näiden yhteiskunnan vastaisten ihmisten, jotka väittävät olevansa luonnonsuojelijoita, pelissä. Samanhenkiset joukot vastustivat yhteiskunnan kehittämistä, mm. moottoriteiden rakentamista 30 vuotta sitten väittämällä, että öljy loppuu maailmasta 30 vuodessa. Nyt etsitään muita syitä ja siksi he ovat syyllistäneet liito-oravan. Sama porukka oli riemuitsemassa eduskuntatalon portailla,kun aikoinaan tehtiin kielteinen päätös ydinvoiman lisärakentamisesta. Nyt ovat hallituksessa innokkasti edistämässä ydinvoima-asiaa. Sellaisia luonnonsuojelijoita.
Liito-oravaa voi verrata isojalkaan tai loch-nessin hirviöön, en tunne ketään joka olisi sellaisen luonnossa nähnyt, onkohan otusta edes olemassa, papanoista kyllä käydään kovaa kauppaa ja käydään sitten ripottelemassa niitä sinne mihin ei haluta rakennettavan jotain.
Tai toisaalta tuntuu että tarviiko sitä koko oravaa edes suojella kun tuntuu nuo metsät olevan täynnä niitä oravan papanoita. Ainakin jokapuolella jossa jotain rakennetaan. Lopetetaan koko suojelu tarpeettomana.
Itse asiassa minu surettaa se kuinka julmia nämä ns. "luonnonsuojelijat" ovat olleet kun ovat tehneet liito-oravaressukasta käsikassaran.
Paljonko ihmiset jo lie tuhonneet oikeasti liito-oravan koteja pelätessään luonnonsuojelijoiden terroria?
Minä tunne parikin tapausta, joissa orava laitettiin lähdölle siksi, ettei haluttu terroristien tulevan osingolle.
Liito-oravaa muuten on paljon enempi luonnossa, mitä ns. luonnonsuojelijat antavat ymmärtää.
Saa jo lentokoneessa istumisestaan 10000€ kuussa puhtaan käteen. Keksineet kulukorvaus nimikeen palkaksi.
Ja tämä sama oli ja on mm. liito-oravalla poliittisesti manipuloiva.
Nyt omaa rahaa tulee perusteetta verokertymistä, kerääntyy nyt tuollekkin. Ja ihan turhaan, ei mitään vastiketta tule takaisin.
Kannattavaa ollut ja on yhteiskunnan vastaisuus
Vika ei ole liito-oravissa, vaan siinä, että moottoritie olisi pitänyt rakentaa jo vuosia sitten. Mutta Helsinkikeskeisessä ajattelussa Turun suunta ei ole ollut suosiossa, niinpä ei ole herennyt määrärahoja tien rakentamiseen.
Kun teiden rakentamista suunnitellaan, voisi hyvissä ajoin ottaa huomioon luontoalueet, liito-oravat, asuinalueet jne.. Mutta suomalaiseen tapaan ensin vedetään tien viiva kartalle ja sitten vasta ihmetellään ja tapellaan siitä mihin tulikaan linja vedettyä.
kuljettajat ei osaa ajaa,eikä ole päätä ja häntää. tässäkin onnettomuudessa oli ajovirhe tai sairauskohtaus syynä.
YKKÖSTIE KUNTOON JA VUOTEEN 2009 MENNESSÄ
EHKÄ JO VUOTEEN 2017 MENNESSÄ TAI 2019 SITTEN SITÄ KAUTTA PÄÄSISI TURKUUN SAAKKA
niitä ihania oravia. Kyl ne on söpöjä. Itse ajan polkupyörällä.