Suomen talous kasvoi tullien

Myös Suomen talous kasvoi aikanaan ja kehittyi tullien suojaamana. Niin estettiin Suomesta raaka-aineiden vienti ja saatiin jalostusarvo kasvamaan ja tänne tehtaita. Joten turha motkottaa, kun Venäjä pyrkii samaan.
3153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Joo, mutta se oli sata vuotta sitten. Tosin, onhan veli venäläinen vähintään sen verran kehityksestä jäljessä.

Äänestä
  • Vasta EU:n myötä on tulleja vapautettu. 1980-luvulla vasta vapautettiin ulkomaisen valuutan lainaaminen yrityksiltä.

    Äänestä

  • Hölynpölyä, Suomi sekä USA suojasivat talouttaan vahvasti tulleilla aina 80 -luvulle asti. Jokainen kehittynyt talous on tehnyt niin. Ja Venäjän talous on nyt siinä vaiheessa kasvua, jossa tulleja tarvitaan talouden suojaksi, jotta työn tuottavuus, raaka-aineet ja pääomat jäävät kehittämään omaa taloutta. Ymmärtäisit tämän, jos ymmärtäisit makrotalouden perusteet ja tuntisit taloushistoriaa. Ei se niin toimi, että kun oma talo on saatu valmiiksi, estetään muita rakentamasta omaansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suojissa! kirjoitti:

Myös Suomen talous kasvoi aikanaan ja kehittyi tullien suojaamana. Niin estettiin Suomesta raaka-aineiden vienti ja saatiin jalostusarvo kasvamaan ja tänne tehtaita. Joten turha motkottaa, kun Venäjä pyrkii samaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu