Sanotaan että me kaikki ollaan yksilöllisiä sieluja ja sielusta sanotaan että sitä ei voi tuli polttaa eikä mikään muukaan tappaa millään tavoin, vaan että ollaan ikuisia. niin miksi meidän tulisi sitten mistään välittää jos kerran meillä ei ole mitään hätää minkään suhteen.. eli me voidaan vaan olla niinku halutaan koska meille ei voi mitään tapahtuu. Ja kaikki kärsimyskin matkallakin on vain väliaikaista joten siitä ei pidä häiriintyä, eikä sekään suoranaisesti kohdistu meihin.. eli onko tarvetta palvella jumalaa..
Mayan Valtaamana
8
821
Vastaukset
- Elävä kuollut
Eivät munkitkaan varsinaisesti tee mitään minkään eteen. Siellä he jumittavat temppeleissään, elävät siivellä ja rukoilevat. Miksi emme ottaisi heistä mallia ja lakkaisi täysin reagoimasta mihinkään mitä tapahtuu. Sitähän valaistuminen on. Ei muutakuin neutraali hymy naamalla kestoilmeenä ja ihan sama jos joku pikkulapsi silpoutuu silmien edessä kolarissa. Mitä sinä olisit sille voinut, joten miksi edes reagoida.
- metallicaana
Yksilöitä olemme vain ihmis-kehollisuuuden kautta, todellisuudessa ihmiset ovat vain kuoria jotka sekoittavat kahden perus-hengen jingin ja jangin esiintymisen puhtaana, yksilöllisyys on siis vain itsekkään olevaisuuden tuomaa harhaa.
Meillä ei yksilöinä jona me tunnemme itsemme (tietoisuuden tasosta riippuen) ole mitään osaa iäisyydessä(taivaissa,nirvanassa,valhalassa,etc.),sillä iäisyys on vain Hengen/Yhden (lopulta) kunhan jing ja jang pääsevät 'sopuun neuvotteluissaan'. - palvoa
Jumalaa sillä Jumala voi antaa tuskaa myöskin sielulle.Jumalalle on kaikki mahdollista.
- Nietzscheläinen apina
Eli Jumala kiusaa, jos en kumarra Häntä? Vastenmielinen tyyppi!
- mä taas
Maya tähän liittyy?
- krishnapriya
Mainitsemasi ymmärrys on se perusturva. Mikäli kuitenkin haluat kehittää yksilöllisyyttäsi, Jumalasuhteellasi on merkitystä. Mutta tämä kaikki siis spirituaalisessa ulottuvuudessa. Mitään pakkoahan ei ole, on vain sinun oma halusi ja toiveesi.
- Qollu
sanoit: on vain sinun oma halusi ja toiveesi.. mut eiks halu ja toive ole sama kuin mieli ja mieli taas on osa ruumista. miks pitäis kuunnella mitä ruumis haluaa, eiks tärkein olis kehittää henkisyyttä niin silloin sielun tila parantuisi. miksi yrittää ruokkia mieltä joka ei voi tulla tyytyväiseksi jos vain ruokkii sitä aineellisella tasolla ei tapahdu henkistä kehitystä. moni on jo monia vuosia palvellu mieltänsä eikä se vieläkään ole tyytyväinen vaan edelleen se yrittää juoksuttaa toiveiden ja halujen perässä..
- bhairava
Jumala on totuus. Jumalaa palvelemalla silmät avautuu näkemään todellisuudessa nuo asiat mitä sanoit, ja kun sielu on vapaa, se luonnollisesti elää Jumalan lain mukaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431071No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall194921Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38755- 14680
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21670Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä29663- 37663
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17603