katsastuksessa

neiti ö

sain mukaani tarkastuskortin jossa lukee:kallistuksen vakaajan kiinnitys,vasemmalla ja oikealla,välyksellinen.mitäköhän tuo nyt sit tarkoittaa...jotain se vissiin käski kiristää mut ei hajuakaan mitä.?jos en tee mittään niin mitäköhän pahimmillaan tapahtuu?oon vaan niin köyhä nyt ja korjaamot niin kalliita..

7

4237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ns"koiranluut"

      ovat väljät, maksavat muutaman kympin

    • 777

      Varmaankin tosiaan ns. koiranluut, eli vakaajatangon tukivarsiin yhdistävät osat, tai sitten vakaajatangon runkoon kiinnittävät kumiosat tai molemmat.

      Älä mene merkkiliikkeen tiskille osia ostamaan, vaan Motonet tai muu tarvikeliike on lähes aina moninkertaisesti halvempi.

      Pelkillä uusilla runkokumeilla homma ei yleensä korjaannu vakaajatangon kuluttua ohueksi kumiholkin kohdalta jolloin uuteenkin kumiin jää välys. Tähän auttaa monesti kumin ja rungon väliin laitettava esim. parin millin kumilevy tai vastaava joka kiristää välyksen pois.

      Pahempaa tuosta viasta nyt ei yleensä koidu, paitsi tosiaan hylky tai korjauskehotus katsastuksessa, kolina ajettaessa ja auton vaappumisen lisääntyminen sekä ohjaustuntuman heikkeneminen.

      Jos korjaamolle viet, ja käsitin että kyseessä on NaisIhminen, niin ota tosiaan selvää asioista ja anna ymmärtää että tiedät mistä on kyse etteivät kuse rankasti silmään. Se on valitettavan yleistä.

    • kyseessä

      jos tangon kiinnitys ov väljä, niin se tarkoittaa kumiheloja joilla se on kiinni auton rungossa,

      osat maksaa alle 10/kpl niitä on kaksi.

      pien väkys ei haittaa mitään ja suurikaan ei vaikuta juuri mitään... pientä ääntä voi pitää ja vakain ei ole yhtä jämpti jos välystä.

      tangon tehtävä on pienentää auto kallistelua eri tilanteissa.

      • -IK-

        Olen erimieltä kallistuksenvakaajan tarpeellisuudesta. Se on totta että pieni välys ei vaikuta mitenkään mihinkään. Jossain vaiheessa väljyydellä on kuitenkin merkitystä auton hallintaan. Kun joskus joutuu tekemään nopean väistöliikkeen voi auton hallinta vaikeutua turhista välyksistä johtuen. Vanhat iskunvaimentimet, kuoleentuneet jouset, vähäiset väljyydet tukivarsien puslissa, väärät rengaspaineet yms vaikuttavat kaikki yhdessä siihen että väistöliikkeen jälkeen auto on joko menossa sinne minne pitikin tai katollaan ojassa. Kun kyseessä on parinkympin osat ei ole syytä jättää katsastuksessa huomioimatta kallistuksenvakaajan väljyydetkään.


    • tarkastuskorttiin

      Tuliko siihen tarkastuskorttiin hylky vai pelkästään korjauskehotus??

      Jos se on hylätty, niin tarttee kuukauden kuluessa korjata ja käyttää jälkitarkastuksessa katsastusasemalla. Muuten auto on ajokiellossa kk.n kuluttua.

      Jos pelkkä korjauskehotus, niin riittää, kun on seuraavaan katsastukseen mennessä korjattu.

      • niin niin

        kallistuksenvakaimen kiinnitys väljä ei ole hylkäysvika vaan korjauskehoitus ja sen korjaus aika on mahdollisemman pian ,eli ei seuraavaan kats mennessä.

        tosin eihän sitä ketään tarkast, mutta niin se ieliikennelaki sanoo,,,

        kannattaa kysyä katsastuksessa jos ei katsuri kerro mitä mikin tarkoittaa niin tietää.

        myös aken sivuilla on katsastuksen arvostelu perusteet joissa peruslinjaus näkyy..


    • Anonyymi

      Paska paikka... Yrönen mukaan hylätty että näkyvyys huono että mulla liikennekamera ja ilmaisimet... Ja kovan jarruruksen jälkeen paloi ABS lamppu ja viellä muuttama.. Bisnes tekevat pojat.. Vittu!! En suosittele käydä siellä....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1863
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      157
      1331
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      68
      1141
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      65
      1012
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      941
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      850
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe