Jostain syystä tuntuu, että tätä elokuvaa ei muista enää kukaan, onko näin?
Tim Burtonia on aiheestakin arvostettu ohjaaja, mutta tämä elokuva jää usein mainitsematta hänen tuotannossaan. Itse en muista nähneeni tätä elokuvaa kertaakaan televisiossa, muita Batmaneja kylläkin.
Katsoin äskettäin molemmat Burtonin ohjaamat Batmanit, ja täytyy kyllä sanoa, että tämä jälkimmäinen vie voiton kaikilla osa-alueilla. Visuaaliselta anniltaan Batman - paluu on silkkaa Burtonia: luminen Gotham City on häikäisevän kaunis. Tunnelma elokuvassa on goottilaisen synkkä, mikä on myöskin luettava Burtonin tuotannossa kiitosta herättäväksi tunnusmerkiksi.
Tarinaltaankin elokuva on edeltäjäänsä parempi. Elokuvassa on peräti kolme pahista, ja he kaikki onnistuvat rooleissaan erinomaisesti: Danny de Vito groteskina ihmishirviö Pingviininä, Michelle Pfeiffer huikean roolinsisäisen muuntautumistyön tekevänä Kissanaisena sekä Christopher Walken häikäilemättömän ahneena "ydinvoimalobbari" Max Schreckinä.
Jos siis Tim Burtonin ohjaustyöt kiinnostavat, hanki katsottavaksesi tämä elokuva.
Batman - Paluu
1
266
Vastaukset 1
- Veteranfan
Niin eipä tuota Batman Returns elokuvaa olisi tehty laisinkaan Hollywoodissa,ellei Burtonilla olisi ollut päätäntä valtaa toteutukseen.Traaginen ja poikkeavia persoonia täynnä oleva elokuva menestyi ainoastaan Burtonin näkemyksen turvin,hänellä oli oma persoonallinen ote tarinaan jota ei tehty tuottajien näkökulmasta,vaan Tim sai vapaat kädet tehdä sellaisen elokuvan kuin halusi.Vaikka Burtonilla oli hieman "leikittelevä" tyyli tehdä Batman elokuvaa,sai hän irti kaiken synkkyyden ja tunnelman näyttämään silmiä hivelevän komealta.
Tarinan synkkyys sai ensi-illan aikoihin kritiikkiä puolesta ja vastaan,yleisö ystävällisyydestä elokuvassa ei paljoa ollut hajuakaan,musta huumori oli silmin pistävää joka ei kaikkia miellyttänyt.Varsinkin eläinaktivistit älähtivät pingviini jaksoista jossa otukset oli puettu "liiveihin" ampuen raketteja ympäriinsä,vaikka oikeita otuksia tuskin sen kummemmin edes käytettiin kohtauksissa.
Sääli vain että Burton kyllästyi Batman ideaan ja tyytyi tuottajan asemaan "ärsyttävässä" Batman Forever elokuvaan,joka oli melko pastelli sävyinen leffa mikä ei missään nimessä sovi Batmaniin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861391
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka181780Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm50654- 43620
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s28613Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät373599- 30521
- 18505
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19486Kyllä siinä oli jotain enemmän
vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,11482