Batman - Paluu

Jostain syystä tuntuu, että tätä elokuvaa ei muista enää kukaan, onko näin?

Tim Burtonia on aiheestakin arvostettu ohjaaja, mutta tämä elokuva jää usein mainitsematta hänen tuotannossaan. Itse en muista nähneeni tätä elokuvaa kertaakaan televisiossa, muita Batmaneja kylläkin.

Katsoin äskettäin molemmat Burtonin ohjaamat Batmanit, ja täytyy kyllä sanoa, että tämä jälkimmäinen vie voiton kaikilla osa-alueilla. Visuaaliselta anniltaan Batman - paluu on silkkaa Burtonia: luminen Gotham City on häikäisevän kaunis. Tunnelma elokuvassa on goottilaisen synkkä, mikä on myöskin luettava Burtonin tuotannossa kiitosta herättäväksi tunnusmerkiksi.

Tarinaltaankin elokuva on edeltäjäänsä parempi. Elokuvassa on peräti kolme pahista, ja he kaikki onnistuvat rooleissaan erinomaisesti: Danny de Vito groteskina ihmishirviö Pingviininä, Michelle Pfeiffer huikean roolinsisäisen muuntautumistyön tekevänä Kissanaisena sekä Christopher Walken häikäilemättömän ahneena "ydinvoimalobbari" Max Schreckinä.

Jos siis Tim Burtonin ohjaustyöt kiinnostavat, hanki katsottavaksesi tämä elokuva.

1

267

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veteranfan

      Niin eipä tuota Batman Returns elokuvaa olisi tehty laisinkaan Hollywoodissa,ellei Burtonilla olisi ollut päätäntä valtaa toteutukseen.Traaginen ja poikkeavia persoonia täynnä oleva elokuva menestyi ainoastaan Burtonin näkemyksen turvin,hänellä oli oma persoonallinen ote tarinaan jota ei tehty tuottajien näkökulmasta,vaan Tim sai vapaat kädet tehdä sellaisen elokuvan kuin halusi.Vaikka Burtonilla oli hieman "leikittelevä" tyyli tehdä Batman elokuvaa,sai hän irti kaiken synkkyyden ja tunnelman näyttämään silmiä hivelevän komealta.

      Tarinan synkkyys sai ensi-illan aikoihin kritiikkiä puolesta ja vastaan,yleisö ystävällisyydestä elokuvassa ei paljoa ollut hajuakaan,musta huumori oli silmin pistävää joka ei kaikkia miellyttänyt.Varsinkin eläinaktivistit älähtivät pingviini jaksoista jossa otukset oli puettu "liiveihin" ampuen raketteja ympäriinsä,vaikka oikeita otuksia tuskin sen kummemmin edes käytettiin kohtauksissa.

      Sääli vain että Burton kyllästyi Batman ideaan ja tyytyi tuottajan asemaan "ärsyttävässä" Batman Forever elokuvaan,joka oli melko pastelli sävyinen leffa mikä ei missään nimessä sovi Batmaniin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      88
      1303
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      33
      852
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      13
      797
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      38
      776
    5. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      705
    6. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      80
      696
    7. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      688
    8. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      687
    9. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      58
      638
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      637
    11. 65
      610
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      85
      595
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      41
      581
    14. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      565
    15. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      556
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      537
    17. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    18. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      512
    19. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      9
      505
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      495
    Aihe