Batman - Paluu

Jostain syystä tuntuu, että tätä elokuvaa ei muista enää kukaan, onko näin?

Tim Burtonia on aiheestakin arvostettu ohjaaja, mutta tämä elokuva jää usein mainitsematta hänen tuotannossaan. Itse en muista nähneeni tätä elokuvaa kertaakaan televisiossa, muita Batmaneja kylläkin.

Katsoin äskettäin molemmat Burtonin ohjaamat Batmanit, ja täytyy kyllä sanoa, että tämä jälkimmäinen vie voiton kaikilla osa-alueilla. Visuaaliselta anniltaan Batman - paluu on silkkaa Burtonia: luminen Gotham City on häikäisevän kaunis. Tunnelma elokuvassa on goottilaisen synkkä, mikä on myöskin luettava Burtonin tuotannossa kiitosta herättäväksi tunnusmerkiksi.

Tarinaltaankin elokuva on edeltäjäänsä parempi. Elokuvassa on peräti kolme pahista, ja he kaikki onnistuvat rooleissaan erinomaisesti: Danny de Vito groteskina ihmishirviö Pingviininä, Michelle Pfeiffer huikean roolinsisäisen muuntautumistyön tekevänä Kissanaisena sekä Christopher Walken häikäilemättömän ahneena "ydinvoimalobbari" Max Schreckinä.

Jos siis Tim Burtonin ohjaustyöt kiinnostavat, hanki katsottavaksesi tämä elokuva.

1

264

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veteranfan

      Niin eipä tuota Batman Returns elokuvaa olisi tehty laisinkaan Hollywoodissa,ellei Burtonilla olisi ollut päätäntä valtaa toteutukseen.Traaginen ja poikkeavia persoonia täynnä oleva elokuva menestyi ainoastaan Burtonin näkemyksen turvin,hänellä oli oma persoonallinen ote tarinaan jota ei tehty tuottajien näkökulmasta,vaan Tim sai vapaat kädet tehdä sellaisen elokuvan kuin halusi.Vaikka Burtonilla oli hieman "leikittelevä" tyyli tehdä Batman elokuvaa,sai hän irti kaiken synkkyyden ja tunnelman näyttämään silmiä hivelevän komealta.

      Tarinan synkkyys sai ensi-illan aikoihin kritiikkiä puolesta ja vastaan,yleisö ystävällisyydestä elokuvassa ei paljoa ollut hajuakaan,musta huumori oli silmin pistävää joka ei kaikkia miellyttänyt.Varsinkin eläinaktivistit älähtivät pingviini jaksoista jossa otukset oli puettu "liiveihin" ampuen raketteja ympäriinsä,vaikka oikeita otuksia tuskin sen kummemmin edes käytettiin kohtauksissa.

      Sääli vain että Burton kyllästyi Batman ideaan ja tyytyi tuottajan asemaan "ärsyttävässä" Batman Forever elokuvaan,joka oli melko pastelli sävyinen leffa mikä ei missään nimessä sovi Batmaniin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      54
      1496
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      21
      1136
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      79
      710
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      688
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      529
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      510
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      460
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe