korotuksella. Lehtomäki ilmoitti tänään, että hallitus aikoo vähentää yksityisautoilua polttonesteiden verotusta kiristämällä. Paljonko kepu tuleekaan saamaan polttonesteiden verotusta kiristämällä rahaa valtion kassaan? Voidaanko tällä jo kompensoida lahja- ja perintöverosta luopuminen? Vai otetaanko päälle vielä kaupunkien lapsiperheiden ilmaisen lastenpäivähoito-oikeuden poisto mukaan? Käykö siis niin, että kaupunkien autoilijat maksavat maaseudun yrittäjien perintöverot?
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id62986.html
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id62986.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
tai ainakin minun mielestäni on.
Täytyyhän jostain saada myös rahat tuon 500 miljoonan euron kattamiseen minkä ay liike vuosittain valtiolta verotuloista poistaa, eiköhän tuokin summa laiteta lapsien hyväksi, vai mitä?
Kaupungeissako ne autot vain ovat?
kaupungeissa. Vai väitätkö, että Helsingissä olisi vähemmän autoilijoita kuin Nurmijärvellä?
taitaa olla, en tiedä se on vain oletus.
mutta tämä antaa viitettä siitä että ajatukseni olisi oikeassa.
http://www.ytv.fi/NR/rdonlyres/8DE84E67-7E13-4BCB-A930-326DA895B337/0/autotiheys.pdf
Mutta älä huoli vero on kaikilla sama asui missä asui
kepu yrittää korvata poistettavan verotusmuodon toisella veromuodolla. Jokuhan aina maksaa veromuutokset. Tämän vuoksi kysynkin, että maksavatko autoilijat perintöveron poiston kohonneina polttoainekustannuksina? Kepu siis hyökkää autoilijoiden kimppuun?
Hallitusohjelmaan kirjatuista liki 2,2 miljardin euron veronkevennyksistä tuloveron keventäminen vie puolet eli 1,1 miljardia euroa. Toiseksi suurin kevennys tulee ruuan arvonlisäveroon, jonka alentaminen 17 prosentista 12 prosenttiin tekee budjettiin 450 miljoonan euron loven. Eläkeläisten verotus alennetaan enintään palkansaajien verotuksen tasolle. Siihen hallitus käyttää 160 miljoonaa euroa. Perintö- ja lahjaverosta luovutaan yritysten sekä maa- ja metsätilojen sukupolvenvaihdoksissa joissa on verotulojen vähennys on arvioitu 15 miljoonan luokaksi.
Kumma juttu että juuri tuo pienin verotulon poistuminen aiheuttaa suurimman metelin.
Voinko siis päätellä että eläkeläisten verotusta ei saa keventää eikä missään nimessä tehdä tuota 1,1 miljardinveron alennusta, sillä juku ne maksaa kuitenkin, kuten sanoit.
voi luovuttaa verotta tilansa perillisilleen kun on vuosikymmeniä saanut olla nauttimassa ilmaista veronmaksien rahaa maataloustukien muodossa? Täytyyhän tässä maassa joku järki olla näissä tukien nauttimisissa.
että kokoomuslainen viljelijä antaa verotta tilansa perinnöksi?
kerrotko miten ja mistä saa ilmaisia tukia, sillä sen tiedon jälkeen menen ja ostan tilan heti itselleni.
Sinäkin voit jo nyt luovuttaa omaisuutesi jälkeläisillesi jos haluat se vain vaatii hieman suunnittelua ei muuta, pankit neuvoo
Sopiiko Saksan malli maatilojen verotuksen suhteen sinulle, olemmehan samaa markkina-aluetta ja samoilla säännöillä pitäisi silloin toimia?