Viime päivinä median uutiset ovat olleet todella surullista luettavaa mitä tulee liikenteessä kuolleiden määrään.Joka tapauksessa minun syvä myötätunto on tällä hetkellä sen miehen luona,joka menetti koko perheensä auto-onnettomuudessa.Voin vain kuvitella sen suuren surun ja epätoivon,joka tällä hetkellä on ei pelkästään hänellä,vaan myös niillä muilla ihmisillä,jotka ovat menettäneet läheisensä traagisella tavalla.Syvin osanottoni kaikille heille.
Vanhan ihmisen luonnollisen kuoleman jotenkin ymmärtää,mutta nuori ja elämänsä parasta aikaa elävän ihmisen elämän päättyminen näinkin kammottavalla tavalla tuntuu todella käsittämättömän pahalta.
En pelkää omasta puolestani niinkään,mutta lasteni ja mieheni puolesta alkaa pelottamaan tämän hetkinen tilanne,koska he liikkuvat minua enemmän henkilöautolla ja pidempiä matkoja.Itse käytän julkisia ja työmatkani kuljen taksilla.
Liikenneturvallisuuden edistämiseksi on tehtävä jotain ja nopeasti että säästyisimme lisätragedioilta.
Vanhan ihmisen luonnollisen kuoleman jotenkin ymmärtää,mutta nuori ja elämänsä parasta aikaa elävän ihmisen elämän päättyminen näinkin kammottavalla tavalla tuntuu todella käsittämättömän pahalta.
En pelkää omasta puolestani niinkään,mutta lasteni ja mieheni puolesta alkaa pelottamaan tämän hetkinen tilanne,koska he liikkuvat minua enemmän henkilöautolla ja pidempiä matkoja.Itse käytän julkisia ja työmatkani kuljen taksilla.
Liikenneturvallisuuden edistämiseksi on tehtävä jotain ja nopeasti että säästyisimme lisätragedioilta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
olen samaa mieltä !
osuin eilen vaa 15 min jälkee siihen loimaan hommaa ja tuntus ihan uskomattomalta että taas kolahti !
Ja sitten lehdet lisää ihmisen surulla myyntiään...No ehkä niillä herätetään ihmisiä miettimään omia liikennetottumuksiaan esim. väsyneenä ajaminen, pitkien matkojen ajaminen ilman taukoja, stressi yms... - ne vaikuttaa keskittymiskykyyn ja tarkkaavaisuuteen samoin kuin lääkkeet,alkoholi yms.Ehkä liikennevalistusta ja -valvontaa pitäisi tehostaa vielä enemmän,liikennesääntöjä kiristää - mitä tahansa,kunhan kuolonkolarit vähenisi huomattavasti.
Ja vielä yksi asia mihin yhteiskunnan pitäisi tarkastella todella kriittisesti, ja mistä pitäisi keskustella JULKISESTI TODELLA paljon,pitäisikö sellainen ihminen asettaa ajokieltoon,jolla on toistuvia itsemurhayrityksiä tai niillä uhkailuja, tai joka muutoin käyttäytyy itsetuhoisesti...Tämä on valitettavasti tätä päivää - erityisesti nuorten miesten kohdalla... muutama vuosi sitten yksi miespuolinen ystäväni päätti nuoren elämänsä ajamalla kuorma-autoa päin... Eli mielenterveysongelmat tarkemmin syyniin ajolupaa myönnettäessä plus sitten se että läheisten ihmisten/yhteiskunnan pitäisi kiinnittää enemmän huomio sellaisiin ihmisiin ,joilla on erityistä huolta-aiheuttava ongelma,josta on vaaraa sekä heille itselleen että viattomille sivullisille.YHTEISKUNTA HERÄTYS!!!
Viimeaikaisilla onnettomuuksilla ei ole tekemistä tämän mielipiteen kanssa,vaan tarkastelen ko ongelmaa pidemmältä ajalta...
Eipä kuule paljoa ajokiellot auta, jos henkilö haluaa täräyttää autolla kallioleikkaukseen tai päin rekkaa. Siinä tilassa oleva henkilö tuskin välittää onko hänellä ajo-oikeutta vai ei.
Lisää tulee Kiikalan kaltaisia tapauksia. Ei siitä mihinkään pääse.
olen ajanut yli 20 v täysperää ja nyt on tosiaa
koleekojen kans mietitty että aika ikäviä juttuja on tapahtunu !
se kiikalan homma ja sit eilen ku tulin siihen loimaan kolari paikkaan ni rupes oikee miettii et tää ei voi olla totta että taas tapahtus "kolari"!
tuntuu välillä hullulta että kuin se on aina melkee se iso auto johon törmätään ?
Taitaa olla niin,että ne,jotka ajavat tarkoituksella päin isoa autoa,tietävät sen että siitä se lähtee... pieni auto häviää aina isolle oli millaiset turvavarustukset tahansa...Valitettavaa on se että sekä menhtyneen omaiset,että ison auton kuljettaja ovat ne,jotka joutuvat elämään sen asian kanssa :-(
Vahingot ovat sitten asia erikseen,ja niille kukaan ei voi mitään...Ihmiset vaan voivat valitettavasti tänä päivänä Suomessa pahoin,vaikka muuten eletäänkin hyvinvointi valtiossa...
suomessa ihmiset eivät voi kovinkaan hyvin.se kaikki turhautuneisuus ja viha joka on läsnä työpaikoilla,katukuvassa,parisuhteissa ym ym.heijastuu meidän kaikkien epäonneksi liikenne käyttäytymiseen.moni ihminen joka on päättänyt päivänsä päättää,valitsee itsekeskeisesti joko junan tai rekan jonka alle heittäytyä tai ajaa.tunnen molempien ammattikuntien edustajia joiden tuntemukset kertovat,,,huh niin selkeää kieltä.mutta ei kaikki tosiaankaa ole itsemurhia vaan onnettomuuksia,joille ei valitettavasti voi mitään.joten
haluan toivottaa myös osaltani voimia ja jaksamista perheensä menettäneelle miehelle telepatian avulla,,voimia!!!
kuten muistanet, silti lääkärien hoitovirheisiin kuolee enemmän ihmisiä, kuin liikenteessä, mutta siitä ei pidetä lainkaan niin suurta porua, mikä syy?