Venäläiset sankarit? Sivistyneen maailman sääntöjen mukaan heitä ei ole koskaan ollutkaan eikä tule.
Venäläiset sankarit?
Keitä olivat
151046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niin eikös tänään tule klo 22.00 Rangaistuspataljoona.Ihan katsottava sarja kun ajattelee venäläisten tekemäksi.On siinä kuitenkin hiven Suuren Isänmaallisen sodan paatosta.Yksi yksityiskohta on sarjan aseet ja miesten varusteet.
http://tappis.0catch.com/Lew_Kopelev.htm
Tuli kymmenen vuotta leiriä "porvarillisesta humanismista" (neukkulassa paha rikos!) kun yritti estää sotarikoksia.
... ehkäpä Wehrmachtista tehtäisiin
samantapainen sarja, tietysti saksalaisittain
tulkiten.
Onhan Saksassa vaikka kuinka hyviä ohjaajia
sielläkin!
harrastaja arvostaa sarjan autenttisuutta. Amerikkalaiset voisivat ottaa tästä oppia. Hollywood pelle show:t, kuten esim. "Taistelutoverit" voi dumpata roskiin.
voisi mainita generalissimus Suvorovin - eräs niistä harvoista sotapäälliköistä, joka ei hävinnyt ainoatakaan käymistään taisteluista.
Kuolinkamppailunsa hävisi... ja piru sai omansa.
Johti Leningradin ja Moskovan puolustusta.
Johti Stalingradin puolustusta.
Johti Kurskin taistelua.
Johti operaatio Bagrationia, jossa puna-armeija murskasi Saksan keskisen armeijan.
Johti Berliinin valloitusta.
Otti henkilökohtaisesti vastaan Berliinissä Saksan antautumisen.
Venäläinen sankari. Kaikkien aikojen sotilas.
- Johti Viipurin ja Helsingin puolustusta.
- Johti Valkeasaaren puolustusta.
- Johti Kuuterselän taistelua.
- Johti Länsi-Kannaksen puolustusta ja murskasi
Gusevin keskisen armeijan hyökkäyksen.
- Johti Suomen torjuntataisteluja.
- Otti henkilökohtaisesti vastaan Päämajan hölmöilyt.
- Suomalainen sankari. Kaikkien aikojen sotilas.
Siinä vasta on todellinen sankari.
Kuului venäläiseen upseeristoon.
Johti Suomen puolustusta.
Johti Suomen itsenäisyyteen.
Löi punaiset hajalle Suomessa 1918.
Hänen johdollaan murskattiin Venäjän karjalan armeija useaan otteeseen Kannaksella talvi- ja jatkosodan aikana.
Otti henkilökohtaisesti Stalinin nuoleskelut vastaan ja antoi tämän nuolla puoliksi ruotsalaista persettään elämänsä loppuun asti.
Siinä vasta on todellakin sankari.
Isäni ei johtanut koskaan sotaa takaa lämpimistä kartanoista, vaan taisteli Taipaleessa, Vuosalmella ja Äyräpäässä 1939-40 Häntä voidaan pitää venäläisten kauhuna, ei sankarina!
Taisteli Kiviniemessä ja hyökkäsi itään 1941.
Partioi vieraan valtakunnan alueella 1941-44
ja taas taisteli vanhalle rajalle ja sen tällä puolen.
Vietiin vastoin lupauksia Tornion valtaamiseen syksyllä 1944 ja haavoittui Pohjois-Suomen suurimmassa ilmapommituksessa Tornion satamassa. Sankariupseerit "johtivat" sotaa kotirintamalta akkojensa kainaloista. Saksalaisten pommituslaivueet jyräsivät satama-alueen pariin kertaan laivoineen, materiaaleineen ja miehineen. Ei ole kovin paljon jauhettu sotakirjoissa.
Paksu-Taavetti olikin "lähes aina ajan tasalla"...
"Kesäkuun 20. 1944 radiotiedustelu sieppaa Puna-armeijan panssarien viestin, jossa ilmoitetaan vaunujen olevan Viipurissa. Päämajasta tiedustellaan Viipuria puolustavan IV armeijakunnan komentajalta, Pappa-Laatikaiselta, että miten on. Komentaja on tietämätön Viipurin menetyksestä ja ihmettelee miten Päämaja voi tietää asiasta, kun hän ei tiedä."
http://www.pkymasehist.fi/radtied.html
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&q=paksu-taavetti
Paksu-Taavetti taistojen tiellä... hehee
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4000000000000028&posting=22000000027137602
Talissa tänään 63 vuotta sitten IV AK:n kenraalimajuri Paalun komentama 18. divisioona ja everstien Forsbergin JR 48 sekä Haanterän 3. prikaati torjuivat jo Valkeasaaressa läpimurron tehneen Simonjakin panssareilla tuetun 30. Kaartin armeijakunnan sekä 97. ja 109. armeijakuntien hyökkäyksen.
Kenraaliluutnantti Laatikaisen komentama IV ARMEIJAKUNTA menetti kahden päivä taisteluissa Talissa 25 – 26. kesäkuuta 1944 kaatuneina 278 miestä ja kadonneina 407 miestä!
Svenssonnin V AK joutui myöhemmin ”torjumaan” 59. vihollisarmeijan yhden vaivaisen divisioonan Viipurinlahdella ja reppana Siilasvuon III AK tuon surkean 23. armeijan pari divisioonan pahaista.
Kaikki tuollainen netissä levitettävä iljettävä propaganda on sotahistoriamme törkeää väärentämisestä ja
raukkamaista valehtelua.
Jos sodasta on kyse, niin vihollisen puolella ei ole koskaan sankareita, mutta meidän puolella kaikki ovat sankareita, jotka käyvät pyhää sotaa sivistyksen puolesta.
Niinhän se menee "sivistyneen maailman sääntöjen mukaan".
Suomessa on vielä paljon ihmisiä, jotka eivät ole huomanneet, että toinen maailmansota on jo päättynyt. Vielä enemmän on ihmisiä, jotka eivät ole ymmärtäneet, että Neuvostoliittoa ei enää ole.
" Sota päättyi jo Kirjoittanut: Sivistymätön "
" Suomessa on vielä paljon ihmisiä, jotka eivät ole huomanneet, että toinen maailmansota on jo päättynyt. Vielä enemmän on ihmisiä, jotka eivät ole ymmärtäneet, että Neuvostoliittoa ei enää ole. "
Et varmaankaan ole sivytymättömyyttäsi edes ymmärtänyt olleesi historian keskustelupalstalla, ja että historia eli historiatiede tieteenalana on ihmisten MENNEISYYDEN tutkimista.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Neuvostoliiton_marsalkka