Christos-prinsiippi kreikkalaisessa mytologiassa

Muinaiskreikkalaiseen tarustoon on upotettu ennustus Jeesuksesta Kristuksesta, Christos-prinsiipistä. Nimittäin kun äksy ylijumala Zeus kerran kahlitsi Jumalten tulen varastaneen Prometheuksen vuorenseinämään ikuista kidutusta silmälläpitäen, oli Prometheuksen ainoa toivo enää siinä, että ilmestyisi joku lunastaja, joka vapaaehtoisesti kuolemaan menemällä tarjoutuisi olemaan hänen sijaiskärsijänsä.

Pitkän ajan perästä sitten sankari Herakles (Herkules) käppäili paikalle, vapautti Prometheuksen kahleistaan ja asetti hänen paikalleen sijaisuhriksi kentauri Kheironin (Christos), joka oli halukas kuolemaan vapaaehtoisesti Prometheuksen puolesta, jotta Zeuksen tuomio tulisi täytettyä.

Näin ihmiskuntaa edustava Prometheus pelastui. JEEEE!!!

2

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen aina ihmetellyt, miksi kristinusko levisi niin nopeasti hellenistiseen kulttuuriin, mutta ilmeisti tämän kulttuurin sisällä oli tekijöitä tai käsitteitä, jotka helpottivat evankeliumin etenemistä...

      Esimerkkisi vahvistaa tätä käsitystäni. Aika mielenkiintoista.

      • Olihan Paavalikin lukenut Platoninsa ja puhui Christoksesta ihmiskunnan esikuvana, perustyyppinä ja juurikuvana, jota ihmisyksilöt maan päällä enemmän tai vähemmän jäljittelevät.

        Toki hän oli lukenut myös judaistiset opit, joissa taivaallinen ihminen Adam Kadmon, on hyvin pitkälle samaistettavissa tuohon Platonin taivaalliseen ihmisen juurityyppiin, joka oli taivaalla ristin muotoon naulittuna maailman alusta asti. Paavali osasi luoda synteesejä.

        Käsite "Jumalan Poika" oli kreikkalaisille helposti ymmärrettävä asia. Olihan heillä noita Jumalan poikia ennestään jo mytologioissaan pilvin pimein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4716
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3892
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      202
      3758
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1318
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1204
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1075
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe