Kauemmin akvaariossa ollut lehtikalani söi uudemman lehtikalani evät -tai näin ainakin epäilemme. Evätön ei siis nyt pääse kunnolla liikkumaan, vaan makoilee pohjalla ja lähinnä piilossa. Kun alamme katsomaan, onko se elossa, lähtee kovaan vauhtiin uimaan eli ilmeisesti kuitenkin muuten virkeässä kunnossa. Kasvaako lehtikalan evät uudelleen ja mitä nyt pitäisi tehdä???
Lehtikala söi toisen evät -kasvavatko ne takaisin?
2
585
Vastaukset
- Rihma
Evien paraneniminen riippuu siitä kuinka pahasti ne ovat revitty. Eihän kyseessä ole evärutto? Näitkö toisen lehtikalan itseteossa?
Jos kala on pahasti loukkaantunut, nostaisin sen erilliseen karanteeniakvaarioon, kunnollisen suodatuksen kera.
Kerrotko pikkasen perustietoja siitä altaasta..
Altaan koko?
Koko kalasto?
Suodatus?
Ruokinta?
Vedenvaihto?
Oletko mittaillut vesiarvoja? - toinen evätön
Meillä isompi lehtikala härnäsi ja härnäsi toista jatkuvasti. Nyt toinen makailee pohjalla ja piilossa ja evät on retaleiset ja selvästi syöty. Pienempi on ollut pohjalla jo pitkään pitkään eli ei ne vielä ainakaan tähän mennessä ole kasvanu taksasin. Kasvaako evät takaisin? Vai pitäisikö vain lopettaa jos apua ei ole tiedossa? Mihinkään suuriin toimenpiteisiin emme viitsisi ryhtyä.
Kasvaako evät takaisin ajan myötä????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322259Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749466Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297460Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806305SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825930Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344946HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084600Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1004359Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo852026Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771320