Elämänkatsomustieto

Uskonnonvapauslaki ei koske vielä kouluopetusta?

Kuinka moni helluntailaisvanhempi pyytää että lapselleen järjestetään opetusta elämänlatsomustiedossa kristinuskon pakko-pänttäämisen sijaan?

Helluntailais-lapsilla on vanhempien pyynnöstä oikeus opiskella elämänkatsomustietoa mikäli heille ei voida järjestää omaa uskonnonopetusta.

Helluntai-kirkkolaisilla kuten luterilaisillakaan ei ole lain mukaan oikeutta osallistua elämänkatsomustiedon opetukseen paitsi lukiossa jos on ollut täysiikäinen ennen lukion aloittamista.

Vähän kinkkistä miten tulkitaan se onko kristinuskon pänttääminen oikeaa uskontoa lahkolaiselle joten asia voi kääntyä päälaelleen.

Elämänkatsomustiedon opetus nykyään auttaa ymmärtämään uskontoja ja eri näkökantoaja elämään laajemasta perpektiivistä.

Paljon pulueetonta tietoa alan opetuksesta löytyy tuolta:
http://www.dlc.fi/~etkirja/

3

579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietteitä

      Avaajan ihmeellisiä aivoituksia:

      "näkökantoaja elämään laajemasta perpektiivistä.
      Paljon pulueetonta tietoa"

      No jaa, pekuhan se taas kannon nokassa perpettää omaa pulu- eepostaan ja sen masentavaa epistolaa.;)

      Veikko Huovisen romaanihahmo Havukka-ahon ajattelija oli ilmeisen hyväntahtoinen humanisti.
      Tämän pekun tahdosta ei oikein tiedä.. oudolta ajojahtimieheltä kaveri vaikuttaa.

      Kiikarissa ja tähtäimessä näyttää jatkuvasti olevan kristityt kanssaihmiset.
      Ne samat, jotka hänenkin hyvinvointinsa ja turvallisuutensa perustan ovat luoneet.

      • umpihetero.

        joku oikein järkeäkin. olen täysin samaa mieltä siitä, että opettajaksi ei nykypäivänä sovi kukaan uskonnollinen sekopää.


    • ML213

      Ala-aseella on sama mihin opetukseen lapset osallistuvat.Opettajan sisäiset mielikuvat uskonnoista/Raamatusta vaikuttaa eniten.Hirvittää ihan niitä kouluja, jos uskonnonopettaja on "harras Luterilainen".

      Niin, oppilaille opetetaan Luterilaisen kirkon historiaa.Harmittaa miten esim. vuosilukujen muistaminen kokeissa vaikuttaa jo todistukseen, joilla taas ei ole mitään tekemistä itse aiheeseen.

      Mielestäni hyvä asia olisi opettaa uskontotunneilla 10- käskyä ja niiden merkitys, sekä tarkistaa niiden ymmärtäminen kokeissa.

    Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      441
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe