Adventistien palstalta luin että kirkon jäsenistä 70% on naisia. Onko JT usko yhtä naispainotteista? Montako perosenttia on naisten osuus? Onko naisten osuus muuttunut tai muuttumaan päin, esim onko tulevaisuudessa JT usko yhä enemmän "naisten juttu"? Minkä arvelet olevan syynä uskontojen naisistumiseen? Ovatko naiset yksinkertaisesti tunteellisempia ja herkkäuskoisempia kuin miehet?
Naisten osuus Jehovissa?
Kysymysmerkki?
4386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jehovantodistajanaisten asema on perheessä/seurakunnassa olla jt-miehen omaisuutta ja "käsipyyhe"
Nainen ei voi sukupuolestaan johtuen päästä seurakuntansa vanhemmistoon, jota miehet hallitsevat.
Nainen on totaalisesti vaijennettu jt-yhteisössä.
JT-naisen paikka on kotona "hellan ja nyrkin välissä"
Myös Jehovan todistajat ovat samalla tavoin naisvaltainen uskonto.
Keskustelua asiasta on käyty, minusta penis, raha ja status vetävät jehosfäärissä olevat miehet terveellisempien harrasteiden pariin.
Kun jt-veli erotetaan, niin duuni ja harrasteet ovat sellaiset, että ne sosiaaliset piirit säilyvät kun taas jehovasisar tipahtaa tyhjän päälle.
jehovasisar tipahtaa tyhjän päälle.
-Jehovasisar :) Hah, tuo oli hauska ihmaisu :) Kävikö muuten sinulle niin?
Mulle ei käynyt noin. Mulla on aina ollut sosiaalinen verkko "maailmallisten" kanssa myös JT aikoina. Joten kun lähdin pelkät mätäpaiseet vain jäi pois ja todelliset ystävät jäivät jäljelle. Nyt vuosia myöhemmin todelliset ystävät "maailmassa" on vain lisääntyneet. JT:n keskuudessahan tämä ei ole mahdollista, koska siellä ei ole ollenkaan todellisia ystäviä, kaikki kun ovat vain uskonnon takia ystäviä.