Laitoin tänään rahaa omalle tililleni nordeaan(vajaa 3000eur). Pankkitoimihenkilö alkoi tenttaamaan,että mistä olin saanut rahat. Ilmoitin kohteliaasti etten kerro sanoen sen olevan oma henk.koht.asiani. Kyseinen rouva väitti että on pakko sanoa. Voiko olla näin??? Joku EU-määräys kuulema pakottaa kysymään ja vastaamaan.
rahaa omalle tilille...
zgdragda
263456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Isompia summia talletettaessa pitää kuulemma
selvittää mistä on rahat saatu, ellei
asiakasta tunneta. Liittyy jotenkin rahanpesun
ehkäisemiseen.
En tiedä kuinka tarkkaan missäkin pankissa
tuota noudatetaan.
Tuolta lisää tietoa:
http://www.bankforeningen.se/upload/finska.pdf
T.S.
Meni ruotsalaisille sivuille tuo linkki.
No, samat säännöt ne sielläkin pätee.
Suomesta esim. http://www.rahoitustarkastus.fi/Fin/Valvottavalle/Rahanpesun_estaminen/Asiakkaan_tunnistaminen_ja_tunteminen/Milloin_tunnistettava/etusivu.htm
Siellä on lauseet: "Ilmoitusvelvollisella on aina oikeus tunnistaa asiakas, vaikka liiketoimi olisi arvoltaan pienempi."
"Asiakkaan henkilöllisyys on todettava aina, jos on syytä epäillä liiketoimeen sisältyvien varojen laillisuutta."
Eli "pankkitäti" piti sinua "epäilyttävänä" :)
Se kysely tosiaan vaihtelee konttoreittain
aikalailla.
T.S.
Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2005/60/EY, annettu 26. päivänä lokakuuta 2005, rahoitusjärjestelmän käytön estämisestä rahanpesutarkoituksiin sekä terrorismin rahoitukseen
Pankilla on velvollisuus kysyä asiakkaaltaan rahojen alkuperää, kun liiketoimi on tavallisuudesta poikkeava. Liiketoimelle ei ole määriteltyä alarajaa olemassa; eli ei esim. mitään tarkkaa sääntöä pankilla että jos joku tallettaa yli tietyn summan, niin silloin kysytään. Jokainen pankki toimii tässä omien sisäisten sääntöjensä mukaan.
Nykymaailmassa ON poikkeuksellista että jolla kulla on 3000 euroa käteisenä mukanaan. En siis ihmettele pankin toimintaa.
Multakin pankintäti kyseli kun olin tallettamassa 2500 e tililleni. "mistä sulla on näin paljon rahaa"? Sanoin vain, että omiani ovat.
Olin myynyt asunto-osakkeeni ja ostaja maksoi käsirahan.
havaittavissa-jos käyt vaikkapa uudella luottkortilla nostamassa muutaman tonnin rahaa, niin ei kuulu tosiaankaan pankkitoimihenkilölle asia pätkääkään. Jos multa kyselisivät niin VAATISIN HETI KONTTORINJOHTAJAN PAIKALLE!! - ei tosiaankaan kuulu niille uteliaille ämmille pätkääkään. Ehkäpä jos olet naamalta tuttu hönöpelle ja notkunut siellä päissäsi häiriköimässä ennen ja viet sinne yhtäkkiä paljon rahaa, niin se herättää epäilyksiä, mutta ei todellakaan voi olla näin- jos olisi mulle tapahtunut, niin heti olisi tilipankki vaihtunut-eiköhän ne rahanpesut yms. tapahdu pikkuisen isommalla summilla ja jotenkin muuten nykyisin- lapsoset hei- eikö teillä tosiaankaan ole muuta tekemistä kesälomilla ,kun puhua täällä paskaa.
tyyppi.
Tässähän oli kyse tilillepanosta eikä suinkaan nostosta!
"Nykymaailmassa ON poikkeuksellista että jolla kulla on 3000 euroa käteisenä mukanaan. En siis ihmettele pankin toimintaa."
On poikkeukksellista, että on taskussa vähän rahaa. Mutta on täysin normaalia jos on esim. 200000e velka 30 vuodeksi, tällöin kukaan ei kysele mitään.... Aika hulluksi tämä touhu on menossa.
ei kukaan luttokortilla kai pankin tädiltä nostamassa rahaa- eiköhän tuo kirjoittaja tarkoittanut sitä että jos nostat automaatista
luottokortilla ensiksi rahaa ja viet niitä sitten
pankkitilillesi.Näin minä ainakin olen toiminut
kymmeniä kertoja, koska luottokortteja on semmoisiakin , jotka eivät ole pankkitiliin liitettyjä. Kertaakaan ei ole pankin tädit ruvenneet tivaamaan rahojen alkuperää, vaikka olen vienyt kerralla sinne useita tuhansia euroja.
Nykyisin kun on olemassa kaikki nämä erilaiset elektroniset maksuvälineet, niin minusta todellakin on ehdottoman poikkeuksellista (ja esim. turvallisuuden kannalta täysin seinähullua) että joku kantaisi mukanaan 3000 euroa käteistä. Kyllä ensimmäisenä tulee pakosta mieleen että jotain hämäräbisneksiä on taustalla.
En sotkisi tähän velan ottoa mitenkään mukaan, koska kyse on täysin eri asioista.
tässä asiassa pätkänkään merkitystä, niin pidä ne
omana tietonasi- kyllähän ihminen saa kantaa just niin paljon rahaa mukanaan kun haluaa olematta mitenkään hämäräperäinen tyyppi-herää!!
kun olin kaupan kassalla vuosina 1980 ja siitä eteenpäin, niin asiakkaiden mielestä oli hienoa kun lompsassa oli paljon rahaa.
Toiset asiakkaat, varsinkin vanhemmat miehet, oikein kallistivat lompsaa julkisesti puolelta toiselle, että moni näkisi tuhdin setelinipun!
Olisin ollut kovin hämmästynyt jos minulta olisi tivattu rahojen alkuperää!
80000E ja 40000E asettuneet tililleni täysin vaivatta ja ilman ensimmäistäkään kysymystä.
Olen kuitenkin pientä työttömyyseläkettä nauttiva henkilö.
Siis tapaus eteni näin...
Myin moottoripyöräni ja ostaja maksoi käteisellä.
Noin tunnin kuluttua kaupanteosta vein rahat pankkiin. Se siitä rikollisesta toiminnasta!!!
Enkä muutenkaan näytä terroristilta vaan olen ihan kunniallinen perheenisä. Olen ollut muuten kyseisen pankin asiakkaana yli 15 vuotta,mutta asioinut tämän "kassatädin" kanssa vasta pari kertaa.
Et sinä välttämättä näyttänyt tai tuntunut yhtään sen "epämääräisemmältä" asiakkaalta kuin muutkaan. Rahanpesun estämisen takia on säännetty tarkkoja toimintaperiaatteita ja pankkitoimihenkilöt haluaa niitä noudattaa, koska niiden laiminlyömisestä voi joutua henk.koht. vastuuseen (pahimmillaan 2v. vankeutta).
Yksi syy minkä takia kesäaikaan voi joutua "normaalia" helpommin selvittelyn alle on se, että töissä on paljon kesätyöntekijöitä, joilla kaikki turvallisuussäännökset tuoreempana mielessä..
Pankkitoimihenkilöllä on kuitenkin koska tahansa oikeus vaatia selvitystä varojen alkuperästä (käytetään yleensä lomaketta jonka asiakas täyttää), summasta riippumatta. Joten jos ei ole "likaisia jauhoja pussissa" niin kannattaa vain antaa se selvitys, niin silloin ei tarvitse asiaa lähteä sen enempää tonkimaan.
ei tasan tarkkaan ole tuommoista oikeutta- älä tee omaa mitätöntä ammattikuntaasi tarkeämmäksi
kuin se onkaan- herää sinäkin ämmäparka. Jos multa kyselisivät niin soittaisin poliisin paikalle, niillä se oikeus on, muttei tosiaankaan
jollain pankkiämmällä.
Kuten ehkä tiedät, Suomi on EU:n jäsen. Ehkä tämä ei ollut vielä sinulle selvinnyt?
Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2005/60/EY, annettu 26. päivänä lokakuuta 2005, rahoitusjärjestelmän käytön estämisestä rahanpesutarkoituksiin sekä terrorismin rahoitukseen
Suomi on sitoutunut noudattamaan tuota direktiiviä aivan samoin kuin muitakin EU:n säätämiä lakeja.
Jos sinulta asiallisesti pankissa poikkeuksellista rahasummaan tallettaessasi kysytään rahojen alkuperää, ja alat siellä keuhkoamaan samalla tavalla kuin täällä, osoitat ainoastaan oman järjettömän suuren tyhmyytesi.
Kuulostat todella pankin painajaisasiakkaalta!
No toisaalta, on kyllä selvää ettei sinun laisellasi tyypillä koskaan voikaan olla mitään sen isompaa talletettavaa; eiköhän ne rahat tule sossusta suoraan tilille.
No totta kai minun mielipiteelläni on tässä asiassa merkitystä, kun kerran sinä itse nimenomaan MINUN mielipidettäni kommentoit ja pidit sitä niin outona!
Ja olen edelleen sitä mieltä että nykymaailmassa ihmisillä ei ole syytä kantaa mukanaan suuria määriä käteistä jos kyse ei ole esim. huorasta, huumekauppiaasta, tai muuten jotain laitonta bisnestä tekevästä.
puuttumatta ja täysin ulkopuolisena pikkumaalaispankin valvojana- totean vain
että luojan kiitos meillä ole tuollaisia "toimihenkilöitä" töissä, jotka yökaudet roikkuu jossain Suomi24 -palstalla jeesustelemassa.
Itsekin lain kanssa jonkin verran tekemisissä työssäni olevana, sanoisin että tämä direktiivirakastaja on pahasti hakoteillä- lueppas ensinnä lakitietosi kuntoon ja minäkin
saan maksusuorituksia eri tahoilta ulkomaita myöten ihan rehllisestä kaupankäynnistä ja joskus
on salkussa ehkä 50.000 euroakin jotain ennakkoa
jostain tms. ja vien ne pankkiin- jos siinä vaiheessa sattuisi joku jotain lomaketta työntämään, niin menisin pankinjohtajan juttusille välittömästi- tulipas kesäloman alkajaisiksi makeat naurut. Älkää vaan uskoko tuota keuhkoajaa...:))) todennäköisesti saneerattu jo konttoristaan mielenterveyslomalle.
En ole yhdessäkään viestissäni edes sanallakaan vihjaissut että olisin pankkitoimihenkilö - miksi olisinkaan niin tehnyt, kun en elämässäni ole ollut töissä edes missään pankkialaan viittaavassakaan. Olenpahan vain ihan maallikko joka nyt vain sattuu olemaan kiinnostunut näistä asioista.
Ja sinä muuten olet "pikkumaalaispankin valvoja" ja "lain kanssa jonkin verran tekemisissä" ihan yhtä paljon kuin minä olen paavi. Jos pitää jotain ammatiksesi arvata, niin puistokemisti saattaa mennä lähelle.
vaahtoaa suu vaahdossa jotain ja sitten kun alkaa
mennä sormi suun tukkeeksi kun tajuaa olleensa
väärässä rupeaa haukkumaan toisia kirjoittajia.
Säälittää tommoiset tyypit ja ottaa päähän lukea
niiden kirjoittamia julistuksia.
En ole "tajunnut olleeni väärässä" koska en ole ollut väärässä! Voisitko ystävällisesti kertoa, missä kohtaa olen tehnyt virheen?
Olen sanonut että pankilla on halutessaan oikeus kysyä käteistalletusten kohdalla rahojen alkuperää. Tähän heille antaa oikeutuksen ja jopa velvollisuuden lainsäädäntö. Jos myöhemmin selviää että pankki on tuon velvollisuutensa laiminlyönnyt, ja rahatalletusten takana onkin jotain hämärää, pankki joutuu siitä vastuuseen.
Huom! En ole väittänyt että pankki aina ja joka asiakkaan kohdalla käyttää tuota oikeuttaan! Tämähän on itsestään selvää; totta kai jos kyseessä on asiakas jonka pankki tuntee ja johon se luottaa, kysymyksiä ei esitetä.
Tämä ei muuta sitä tosiasiaa että pankilla todellakin ON oikeus noita kysymyksiä esittää.
sitten omaan tilipankkiini tililleni 17.000 euroa
käteisenä ja outo kesätyttö oli tiskillä- eipäs kysellyt yhtään mitään vaan palveli hymyillen ja antoi kuitin.
kyse mielipiteistä, vaan siitä onko pankin kassalla oikeus kysellä niitä ja näitä.
Ja (itsensä) prostituutio ei ole muuten laitonta...
vielä koko ketjun lukeneena kommentoida että
menisit hoitoon saatanan nysvääjä- hierot pykäliä ja umpeenkasvanutta vittuasi elämän toivossa- toivottavasti pysyt jatkossa täältä pois.
opetatko myös lapsillesi samantyylin,
toisaalta,
ei ne sinulta ja lapsiltasi kyselekään,
kun et tonneja talleta.
aina on kotona kymppitonni ja mukanakin usein sen verran.
Minä ostelen autoja, kun tarjoaa rahaa, kyllä alennusta lyötyy yksityisiltä.
Myyvät niin halvalla, että saan aina vähintään puolet voittoa kun myyn seuraavalla viikolla.
Eikä näissä homissa kannata käyttää tilijuttuja, kun kätisellä maksetaan, koskaan.
Ja myös ravimiehilä on paljon rahaa,
kaverini löysi rahapussin, oli 6-7000 €, kun soitti kaveri sanoi omistaja rauhalisesti ota rahat itsellesi mutta lähetä heti taksi tuomaan ne pankkikortit minulle, voisit kyllä tulla mukanakin, mutta jätä rahat jo kotiisi.
Kaveri on nähnyt jo "painajaisia" jutusta vuosia.