Kun palestiinalaiset järjestävät kiltisti vaaleja jotka ovat puhtaita ja relevantteja joita ETYJ valvoo ja lopuksi kansa valitsee Hamasin johtajakseen alkaa Israelissa ja sen tukijamaissa hirveä itku ja valitus kuin pikkulapsilla ikään!
Tietysti lopulta Israel saa tahtonsa läpi ja kansan tahto syrjäytetään ja nyt alueella on sisällissota! Olipas taas sattuma
Mutta samaan aikaan Israelissa ja sen valvomattomissa vaaleissa kähmitään oikein olan takaa ja antaumuksella
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id63345.html
On tainnut Ariel Sharon ja kumppanit saada vain ostettuja Knesset paikkoja?
Isänsä poika!
Onkohan Israelissa koskaan järjestetty laillisia vaaleja? Vaikea todistaa, kun ulkopuolisia vaalitarkkailijoita ei hyväksytä! No eihän tämä ihme ole, sillä onhan Israelin liittolaisen USA:nkin vaaleissa tämä tuttua, kun liittovaltion korkeinoikeus toteaa, että virallisesti noin 500 äänestäjän vaalipiiristä G. W Bush sai yli 5 000 ääntä!
Aika kaksinaamaista vai mitä olette mieltä? Olisikohan jonkun kyseenalainen suvereniteetti taas kerran kyseenalaistettava, kun eivät osaa edes miljardiavustuksilla puhtaita vaaleja järjestää, toisin kuin naapurinsa, jonka avustustilanne ja infrastruktuuri on vitsi, kiitos alueen sotien!?
Tietysti lopulta Israel saa tahtonsa läpi ja kansan tahto syrjäytetään ja nyt alueella on sisällissota! Olipas taas sattuma
Mutta samaan aikaan Israelissa ja sen valvomattomissa vaaleissa kähmitään oikein olan takaa ja antaumuksella
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id63345.html
On tainnut Ariel Sharon ja kumppanit saada vain ostettuja Knesset paikkoja?
Isänsä poika!
Onkohan Israelissa koskaan järjestetty laillisia vaaleja? Vaikea todistaa, kun ulkopuolisia vaalitarkkailijoita ei hyväksytä! No eihän tämä ihme ole, sillä onhan Israelin liittolaisen USA:nkin vaaleissa tämä tuttua, kun liittovaltion korkeinoikeus toteaa, että virallisesti noin 500 äänestäjän vaalipiiristä G. W Bush sai yli 5 000 ääntä!
Aika kaksinaamaista vai mitä olette mieltä? Olisikohan jonkun kyseenalainen suvereniteetti taas kerran kyseenalaistettava, kun eivät osaa edes miljardiavustuksilla puhtaita vaaleja järjestää, toisin kuin naapurinsa, jonka avustustilanne ja infrastruktuuri on vitsi, kiitos alueen sotien!?
Vastaukset 54
Vanhimmat
Vahvimmat määrää tässä maailmassa - se on luonnonlaki.
Israel ja USA tässä ovat vahvoja valtioita joihin verrattuna palestiina, Syyria ja Iran eivät ole mitään.
Jos Israel haluaa että Fatah rulettaa Palestiinassa, he tekevät niin että se rulettaa.
Näin se toimii tässä maailmassa.
Iranin kohdalla olet väärässä!
Iranilla on maailman kovin armeija ja Venäjän hiljainen tuki!
Iranhan on maailman suurin reaaliraakaöljyn tuottaja ja Venäjän tärkeä kumppani!
Iran on siis tarvittaessa Israelia kovempi, USA:n tuesta ei väliä!
USA on tehnyt maapallosta keinotekoisen, mutta kaikki loppuu aikanaan, sen historia todistaa ONNEKSI!
mutta mikäli avoin sota koittaisi USA:n ja Iranin välille, niin kyllä USA lyhyen ja intensiivin konfliktin jälkeen voittaisi.
Ilmavoimissa USA pääsisi Irakista käsin ja Israel
pommittamaan tärkeitä Iranin lentokenttiä, voimalaitoksia, satamia ja tehden tätä toimintakyvyytömäksi samanlaisesti kuten Israel teki Egyptille.
Näin siis Iran joutuisi turvautumaan jalkaväkeen joka ehkä voisi pidättää amerikkalaisia hetken aikaan mutta kyllä raskaat pommitukset lentokoneilla senkin voiman tukahduttaa.
Mitä tulee Venäjään niin kyllä maailma on huomannut että tukevat Irania, mutta Venäjä on saamaton teini-ikää poteva jättiläinen, joka kiukuttelee siihen sun tänne pienille kansoille kuten Virolle.
Mitä taas tulee Japania kohtaan tai EU:n vanhoja jäseniä niin kyllä menee pupu pöksyyn.
Ja öljystä, nostaisi varmasti öljyn hintaa hyökkäys Iraniin mutta pienellä CIA:n projekteilla Venezuellan öljykentät olisivat USA:n alaisuudessa, mutta tämä olisi valtava mainetappio USA:lle mikäli valtaisivat "takaa päin" Venezuelan. Kyllä maailma huomaisi.
USA joutuisi aloittamaan sotansa Iraniin laittomasti, voisi tulla III-maailmansota tai sitten Al-Qaeda ja muut iski voimalla Amerikassa..
Älä vähättele sitä, etteikö III-maailmansota alkaisi, öljy on se mikä sen aloittaa jos sitä koskaan tulee!
Mikäli Israel hyökkäisi Syyria ja muut saisi oikeuden hyökätä Israeliin
samanlaisia spekulaatioita mahdollisesta maailmansodasta oli myös vähän ennen Irakin sotaa, kuitenkaan mitään suurta ei tapahtunut.
Madridin junapommit ovat ehkä ainoa terrori-isku jota voidaan liittää Irakin sotaan.
Kyllä se varmasti tulee, olisi aika epärealistista ajatella ettei tämä ylikansoitunut maapallo mitään suurta sotaa enään koe, ainahan sitä ollaan tehty.
Mutta öljyn merkitys tulee vähenemään seuraavien vuosien aikana ainakin ajoneuvojen suhteen, se on varma.
Mitäpä Turvallisuusneuvostossa tapahtui ennen Irakin sotaa? Käyttikö joku VETOa?
Perustin tuon äskeisen siihen, että Venäjä ei välittänyt niinkään Saddamin Irakista, mutta luulisin, että Iranista paljonkin!
Muistamme varmasti kaikki, että Venäjän miljardikaupat Saddamin kanssa mitättöitiin Irakin sodan jälkeen ja Venäjä oli hiljaa vain koska halusi WTO paikkaa!
Minä uskon, että III-maailmansota tulee joskus ja se lähtee... Yllätys yllätys Lähi-idästä, mutta ei meidän aikanamme!?
Se on totta, sillä öljyhän on ehtyvä luonnonvara!
En muista kuka käytti VETOa oisko Venäjä?
Olin silloin vasta 14-v kun Irakin sota alkoi.
Mutta minä olen aivan varma siitä että minä tulen varmasti kokemaan jonkun sodan, siis sotilaana. Kuinka vanha sinä olet jos nyt uskot ettet tule sitä näkemään.
(Katson yhtä elokuvaa, vastaukset voivat vähän kestää.)
Arvelin, että olet jo kunnolla aikuinen, mutta olet noin nuori että voit nähdä vaikka sen III-maailmansodan!?
Minäkin ajattelin katsella sitä, että sittenhän voimme keskustella sillä tahdilla kuin sopii!
Olen yli 50, mutta sinähän tiedät paljon jo noin nuoreksi hieno homma! Usein sinun ikäisesi ei tiedä haituvaakaan ulkopolitiikasta ja maailman tapahtumista!
Katson netistä, mitä sinä katsot?
Joo no, olin "hikke" kaikissa näissä yhteiskunta jutuissa peruskoulussa hyvillä arvosanoilla ja välillä ihmettelin kun luokkatoverit eivät edes tienneet kuka on Ranskan presidentti tai millä puolella Italia oli II-maailmansodassa.
En minä katsokaan tänään mitään! Mitä sinä sitten katsot? Miten katsot netistä?
Kyllä vain tuo nykypäivän nuorten sivistys kyllä huolestuttaa! Vaikka on internetit sun muut niin näyttää vaan tulevan tyhmempiä kuin ennen vanhaan! Hyvä että on kaltaisiasi poikkeuksia!
Yritin tarkastaa kuka teki mitäkin ennen Irakin sotaa, mutta en heti löytänyt? Mutta Ranska ja Saksakin vastusti sitä koko ajan, eli Ranska, Venäjä ja Kiina oli erimieltä, mutta en muista ketkä käytti VETOa?
Joka tapauksessa jos kyseessä olisi nyt Iran, luulisin kaiken olevan samalla lailla, tosin Sarkozy ja Merkel olisi tietysti USA:n ja Israelin puolella, mutta Venäjä ja Kiinahan riittää!
youtuben välityksellä Battle Royalia. Oletko nähnyt?
Johtuu varmasti siitä että nuoret käyttävät internetissä aikaansa joihin typeriin irc-galleryihin, habboihin ja chatteihin.
Ja sitten useimmiten kun kaikki voivat kirjoitella internettiin niin siellä on useimmiten kysenalaista tietoa ja propagandaa.
Ja koulussa nukutaan ja lintsataan.
Sargozy veisi luultavasti sotilaita Irakiin koska on USA:n päin kallella huomattavasti enemmän kuin Chirac kuten myös Merkel.
Schröder taas, typerä Putinin kontrollissa oleva shakkinappula.
Ranskan kansa kärsii vielä!
Muutenkin olen ihmetellyt, että miksi jokaista maailman maan vaalia ei valvota?
Ns. "länsimaiden", kuten Israelkin vaaleja ei valvota juuri mitenkään, sitten näitä kolmannen maailman "pohjasakkaa" valvotaan! Kaksinaamaista!
Miten Yuotubessa voi katsoa elokuvaa, eikö ne ole aina muutamien minuuttien pätkissä?
Minä pidin Schröderistä paljon, niin pidän Putininkin politiikasta... Sinä ilmeisesti et? Olet enemmänkin neutraali kuin mihinkään suuntaan kallella? Vai?
En ole minneppäin kallella, katson asioita yksityiskohtaisesti. Esimerkiksi Viron patsaskiistassa olin 10% Viron puolella mutta Irakin sotaa halusin ettei syty.
Johtuu varmasti siitä noista vaaleista että kyllä maailma tietää ettei jossain Suomen tai Ruotsin vaaleissa kukaan pysty edes "kusettamaan"
mutta valvotaanhan USA:n vaalejakin. Israelin kannattaisi valvoa koska en luota sen maan järjestelmään.
Youtubessa 1 osa on korkeintaan 12min pituinen mutta sinne voi ladata kokonaisia elokuvia pala kerrallaan, näin siis pystyy katsomaan
kokonaisia elokuvia.
Minun mielestäni on naurettavaa seurata miten Schröder vedetään hihassa Kremlistä käsin! XD
Siis todellakin säälittävä näky. Putinista pidin ennen mutta patsaskiistan jälkeen olen huomannut että ei häneen voi luottaa.
Oletko vai nähnyt sen Battle Royalin?
USA:han se eurooppalaisia vetää narussaan, kuten Schröderiäkin yritti, mutta Gerhard ei suostunut!
Minä en oikein edes tajua mitä tuossa patsaskiistassa oli takana, ilmeisesti historia ja Viron venäläisten surkea asema...
Eikö se ole vähän "hidasta" ja pitkästyttävää seurata noin elokuvaa? En ole varma olenko nähnyt? Mistä se kertoo?
Jep USA:n vaaleja valvottiin... Kimmo Kiljunenko se oli siellä viimeeksi eikä päästetty edes vaalpaikalla! Ja kuten jo todettu Bush sai ääniä joita ei ollut olemassakaan, mutta korkeimman oikeuden "haukat" hyväksyi ne!
Että USA:n 2000 vaaleissa oli jotain hämärää, ja kun Bushilla oli kavereita korkeimassa oikeudessa, uudet vaalit hylättiin.
Tässä tietoa elokuvasta
http://leffatykki.fi/pages/index.php?submit=review&elokuva_id=875
Schröderista en tiedä mitä hän teki ennen ja liittokanslerin aikana mutta tänään kyllä on aika naurettavaa seurattavaa.
Johtuu varmasti siitä että työskentelee venäläiselle kaasufirmalle ja saa heiltä palkan.
Täytyyhän siinä siksi vähän nuolla.
Syy patsaskiistaan oli se että vaikka ihmisetovat mitä mieltä tahansa, niin totuus on että NL miehitti baltian maita ja siellä 1/3 väestöstä surmattiin, pakkosiirettiin Siperiaan tai pakenivat ulkomaille.
Eli taustana on kauna.
Eihän USA:n johdon tarvitse kuin lavastaa uusi terrori-isku Amerikassa ja syyttää siitä Iranin tukemia terroristeja, niin homma on pulkassa. Edellisestä lavastuksesta saatiin tekosyy vallata Afganistan ja Irak.
Schröder ei enää ole politiikko, joten mielestäni arvostelu pitää perustaa sinne... Nykyään tietysti joutuu olemaan virkansa puolesta Venäjä myönteinen, tosin oli jo politiikkonakin.. ja minusta se oli ihan oikein! Eurooppa pitäköön toisistaan huolta, USA:han ei tarvitse turvata!
Kyllä olen nähnyt, mestarillinen! Etenkin Kitano on elokuvan suurmies!
Enemmän niitä häikkiä oli 2004 vaaleissa! 2000 vaaleissahan aikankin julkisesti äänipelleily kulminoitui velipoika Jeb:n Floridaan! 2004 vaaleissa vähän joka paikkaan!
se että äänestettiin elektronisesti, eli äänten sabotointi oli naurettavan helppoa!
Elektroonisesti äänestäminen on epäluotettavaa ja luulisi jos siitä syystä ihmisten hyllyttävän sen ajatuksen heti. Suomeenkin tietääkseni haluttiin tällaista mutta kansasta ehkä 2% halusi saman.
Eurooppa on jakautunut kahteen leiriin tai ehkä kolmeen.
On 1, NATOon kuuluvat EU:maat
2, puolueettomat EU:maat kuten Suomi
3, ja Venäjään kallellaan olevat maat kuten V- Venäjä.
Eli ei ihan yhtä voida pitää.
Anna arvosana Battle Royalille, eiks se ole aika sadistinen ja brutaali?
Schröderi taas on säälittävä nukke jota pidän pellenä, täysin toisen ohjattavina. No mutta hänen työnsä kannalta hänen on oltava sellainen.
Kazuo Kiriyama teki Ymiko Kusakalle?
Tunnettu Herbert Bushin ja Cheneyn kaveri, silloinen korkeimmanoikeuden johtaja hyväksyi juuri ne ääneet Bushille, mitä ei edes ollut olemassa... Jostain syystä Kerry suostui siihen?
Kaksi kastia
Venäjän kannattajat
ja
USA:n kannattajat!
Suomi ei ole enää ollut puolueeton, vaan USA:n käskyläinen ja nyt anervan jälkeen enemmänkin! Suomi ei esimerkiksi tunnusta palestiinaa, kertoo paljon!
Ainoa eurooppalainen puolueeton on Sveitsi!
Leffalle 9 vähintään! Onhan se, mutta sehän onkin elokuva!
Liittyykö tämä elokuvaan? En tiedä!
noin 5000 vuotta, joten eiköhän kannattais vaihtaa keskustelunaihetta.
Eihän "Israelin kansa" ole sotinut siellä kuin vaivaiset 1000-2000 vuotta!
Ja nythän puhutaan tämän hetken tilanteesta, sillä Euroopassa ja Aasiassa on sodittu 10 000 vuotta!
Kiihkonationalisti "Arik" lähti ovet paukkuen ja perusti Kadiman, puolueen joka ei tavoittele Suur-Israelia!
Uskottavaa mieheltä, joka vieraili Al-Aqsan moskeijassa tarkoituksella saadakseen intifadan kukkeimmilleen!
Huumormiehiä!
demokratiamalli otettu pohjoismaista,ja näyttävät ne ministerit siellä joskus joutuvan lööppien otsikoihin kuten täällä meilläkin.
Jos Israelissa olis vakava demokratiavaje,ei sinne kukaan haluus.
Nyt kuitenkin kaikki haluu Israeliin,puoli-miljoonaa uutta asukasta muuttaa siihen maahan joka vuos,se tuntuu aivan käsittämättömältä,että kuinka niin pieneen maahan,joka on kooltaan entisen uudenmaan läänin kokoinen alue.Voi löytyä koti koti jokaiselle muuttajalle.
Ketä sinne muka muuttaa, kun sinne ei päästetä kuin juutalaisia ja maailmassa ei edes ole niin paljoa juutalaisia, että sinun puheesi pitäisi paikkansa!
Ja Israelin, kuten koko kehittyneen maailman opit on otettu arabipioneerien MESOPOTAMISTA!
heitä ollut laskemassa,mutta jossain lehdessä tehtiin selkoa maailman kansojen vaelluksesta tänäaikana.Usaan muuttaa lähes 8 miljoonaa ja Israeliin noin puolimiljoonaa vuosittain.
Usassa on kyllä tilaa vaikka kuinka paljon,mutta tuleeko Israelissa tila riittämään jää nähtäväksi.
Israelin politiikkahan nimenomaan perustuu siihen, ettei "turhia" maahanmuuttajia liiemmälti oteta! Eikä Israel esimerkiksi ota pakolaisia, minkä YK velvoittaa!
Ehkä tutkimus on tehty "Israelin rahoilla"?
löydy kommenttia?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000027246778
Sota on SR!
Sairaus ja Rikos!
Siviilit kärsii, kun johtajat "pelaa" Shakkia!
Ja tällä tarkoitin kaikkia osapuolia, sillä sotaan tarvitaan aina kaksi!
Palestiinalaiset aiheuttavat omilla toimillaan kaikki omat vaikeutensa.
Siellä sitä sitten pyyhe päässä kiljutaan, mutta voi voi, ei näytä tulevaisuuskaan valoisalta :)
Sopii palestiinalaisten ihan rauhassa tapella keskenään :)
Olenkin odottanut, koska pääsemme keskustelemaan, tämä taitaa olla ensimmäinen kerta koskaan?
Oletko muuten neutraali vai mikä suhteessa Länsi-Itä?
Oletko muuten asetelmassa Länsi-Itä kumman puolella vai oletko neutraali, sillä nytkin sinulla on USA:ta arvosteleva viesti tuolla ja silti olen käsittänyt, että olet USAnisti?
Unohdatko sen tosiasian, että joku taho selvästi masinoi sisällisotaa Palestiinaan? Keitähän tahoja se auttaisi?
Länsi-itä asetelma on hieman yksinkertaistava ja hankala.
Jos puhutaan maantieteellisesti, olen neutraali.
Jos puhutaan länsimaat vs. muslimimaat olen tietysti länsimaiden puolella.
En ole Usanisti. Arvostelen joskus USA:ta, kuten kaikkia maita/tahoja jos siltä tuntuu. Mutta olisi se perhanan mukavaa, jos USA:ta (ja yleensäkin länsimaita) kiilusilmäisesti vihaavat ja vastustavat henkilöt edes joskus esittäisivät VAIHTOEHTOJA.
Ja ei, Iranin kaltaisten maiden antaminen touhuta mitä ikinä haluavat ei ole mielekäs vaihtoehto.
Sitähän sinä seuraavaksi olisit ehdottanut.
Olen toki lukenut juttujasi ja todennut ne provoiksi. Osa menee siihen lankaan, minä en :)
Illanjatkoja sinullekin.
Yhtään provokaatioviestiä en koskaan ole kirjoittanut, RELEVANTTI FAKTA!
Jos sotaan pitäisi mennä, menisin vain arabimaanpuollelle! Vaikka sota olisi Suomea vastaankin! Arabimaat on ainoita maita, jotka enää kunnioittavat kv. lakeja!
Ai illanjatkoja? Menitkö seuraamaan FOX:lta suoraa kansanmurhaa USAnisti?
Kyllä totuus on että Hamasin ja Fatahin yhteenotto ei ainakaan auta Israelia mitenkään. Se on kusessa pakolaisongelman kanssa, se saa raketteja niskaan jatkuvasti, pommeja perseeseen ja mitä vielä? Abbas ajaa itsenäistä Palestiinan valtiota, mitä ajaa Hamas?. Tarviiko sen yleensä ajaa mitään, se on ja pysyy perseaukisena. Abbas teki kekkoset hajotti hallituksen pisti Hanian pellolle. Presidentillä on siihen oikeus, ei se mitään virhettä tehnyt kuten olet täällä väittänyt. Abbas on virallinen presidentti, Hania oli pääministeri, jos Pressa ei ole tyytyväinen hallituksen toimiin se voi heittää sen pellolle, kuten teki Urho Kekkonenkin kerran muistatko?
Israel nimenomaan ei suostu ottamaan pakolaisia, joka rikkoo YK:n määräyksiä!
Toisekseen Palestiina ei ole valtio, joten epäilen, että Abbasin teko oli laiton!? Palestiinahan on käytännössä YK:n mandaatti ja kaiken lisäksi Hania oli demokraattisesti voittanut ja TÄRKEIN, mitään SYYTÄ erottamiseen ei ollut! Muistathan mistä kaikki alkoi!
Israel otti satojatuhansia pakolaisia arabimaista itsenäistymisensä jälkeen.
Tietysti joutui silloin ottamaan, kun silloiset tukijat eivät olisi muuten tukeneet sitä laitonta itsenäisyysjulistusta!
Mutta nykyään eivät hevin ota, vaikka YK tuomitsee sen!
Mitäs jos Suomen pitäisi ottaa (vähintään) puoli miljoonaa venäläistä, sinähän olisit tietysti riemuissasi?
koko maailman vihat niskaansa. Samoin alkavat jo Hamasin kannattajat kyllästyä Gazassa vallitsevaan kurjuuteen. Eiköhän tämä tee lopun tuosta terroristijärjestöstä.
Fundamentalistisista terroristeista on vain haittaa kansalle, joka pyrkii muodostamaan itsenäistä valtiota.
...siihwn olisi hyvä syy ja YK määräisi..
Sinä taidat olla selvä usanisti, joka tykkää, kun USA käyttää YK:ta rikoksiinsa? Häpeä!
Sinun pitää todistaa pöristyttävä väitteesi! Kadima ja Likud on terroristeja 1000x enemmän!
mutta minä luen heidät samaan joukkoon Al-Qaidan ja talebaanien kanssa, siis terroristeja. MOT.
Se on maailman ainoan auktoriteetin maailmanjärjestö YK:n faktatieto!
Sinun tahi minun kärpäsen ulosteeseen verrattavalla mielipiteellä EI OLE MITÄÄN MERKITYSTÄ!
"HIERARKIA LIIAN SYVÄ"
Liittyy elokuvaan ja siihen liittyy myös mikrofoni.
Huomasin, että hierarkia on liian syvä, osaatko toimia oikein?
Jatketaanko tästä...?
Minulle tuli mieleen...
Aloitit keskustelun näin:
"Vahvimmat määrää tässä maailmassa - se on luonnonlaki.
Israel ja USA tässä ovat vahvoja valtioita joihin verrattuna palestiina, Syyria ja Iran eivät ole mitään.
Jos Israel haluaa että Fatah rulettaa Palestiinassa, he tekevät niin että se rulettaa.
Näin se toimii tässä maailmassa."
Oletko muuttanut yhtään mielipidettä?
Toki on totta, että USA ja Israel vanavedessä määrää, mutta koska Kiina nousee johtoon?
Katsoitko jo elokuvan? Mikä on oma arviosi numero muodossa?
Olen siinä kohtaa kun ne tytöt ovat tapelleet keittiössä sen ruokamyrkytyksen jälkeen ja tämä poika(en muista nimeä) näkee heidät.
En ole muuttanut mielipidettäni koska se asia on faktaa, vahvat määräävät miten asia menee, ei voi mitään, ei sillä ole väliä mitä mieltä on mutta tosiasiat on tunnustettava!
Näitkö mitä se Kitano teki siinä alussa sille yhdelle tytölle?
Tai mitä toi (PRKL en muista nimet) konekivääri poika teki tolle tytölle mikrofoonin kanssa?
Anna oma arvosanasi! Minä kerron minun kun olen nähnyt elokuvan.
Me ei pommiteta kyliä Afghanistanissa tai olla Irakissa. Ei olla kenenkään sateliittivaltio ainakaan toistaiseksi kuten Norja, Islanti tai Viro, ja hyvä niin.
Palestiinaa ei ole tietääkseni kukaan tunnustanut kun sitä ei ole olemassa mutta sitä ollaan suunittelemassa.
Israelin ystävä Suomi ei!
Suomi osallistuu ISAF joukkoihin, jotka ovat sotarikolisen NATOn alaisuudessa Afghanistanissa!
Tunnin tauko, jatketaan sitten jos vielä jaksat?
Mitä mieltä itse olet siitä elokuvasta kouluarvosana?
Näitkö mitä toi Kitono teki alussa kun tulivat saarelle sille yhdelle tytölle?
Näitkö myös mitä toi yksi konekivääri poika teki tolla tytölle sen mikrofoonin kanssa?
Mitä tunteita nuo kohtaukset sussa herätti?
Voidan jatkaa, mutta aamulla on aikainen herätys mutta olen varmasti tunnin päästä.
Mihin sinulla on aamulla kiire, eikös sinulla ole lomaa? Vai oletko jo työelämässä?
En muista sitä elokuvaa niin yksityiskohtaisesti, mutta paljon tappojahan siinä on...
lääkäriin.
Tässä on jos haluat nähdä mitä mikrofonilla tapahtuu
http://youtube.com/watch?v=KU9PBg7V12g&mode=related&search=
Katso ajassa 01:00.
Mitä opiskelet? Etkö ole kesätöissä?
Katson sen pätkän myöhemmin, en yhtään muista mitä tapahtuu?
Olen kesälomalla